İş Yatırım’dan  bilge Kabine yorumu

Piyasalar Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın tasfiyesiyle ekonominin tepesine Berat Albayrak’ın getirilmesine çok şiddetli tepki gösterdi. Biz de bir YORUM’da…
22:4210 Temmuz 2018
İş Yatırım’dan  bilge Kabine yorumu
Piyasalar Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın tasfiyesiyle ekonominin tepesine Berat Albayrak’ın getirilmesine çok şiddetli tepki gösterdi. Biz de bir YORUM’da…

Piyasalar Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın tasfiyesiyle ekonominin tepesine Berat Albayrak’ın getirilmesine çok şiddetli tepki gösterdi. Biz de bir YORUM’da bu atamanın dünyaya meydan okumak anlamına geldiğini kayda geçirdik. Ama, adalet ve gazetecilik etiği bize her zaman her tartışmanın iki tarafını da yansıtmayı emrediyor.

Albayrak görev teslim töreninde fevkalade konvansiyonel mesajlar verdi, bütçe disiplini ve TCMB’nin bağımsızlığını vurguladı. Ayrıca, tüm finansal aktörlerle diyalog içimde çalışacağını da ekledi.

Berata Albayrak hakkında en bilge yorum İş Yatırım’dan geldi:

 

Zarfa değil, mazrufa bakalım

“Küresel risk iştahı güçlü seyretmeye devam ediyor.

“Hızlı büyüme ve güçlü karları arkasına alan hisse senedi piyasaları ABD ve Çin arasındaki dış ticaret savaşına rağmen yükselmeye devam ediyor.

 

“ABD dolarının zayıflaması ve uzun vadeli tahvilerdeki yükselişin sınırlı kalması risk seven varlıklardaki yükselişi destekliyor.

 

“Pazartesi yapılan yemin töreni ile Türkiye başkanlık sistemine resmen geçti.

 

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini dün akşam açıkladı. Yeni dönemin hayırlı olmasını dileriz.

 

“Eski Başbakanlık Müsteşarlarından Fuat Oktay’ın Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak eski Enerji Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank görev yapacak.

 

“Kabine açıklaması sonrası ilk piyasa tepkisi Türk lirasında yüzde 2’ye yakın kayıp oldu. Piyasaya yakın Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal gibi isimlerin kabinede yer almaması piyasaların olumsuz tepki vermesinde etkili oldu. Biz zarfa değil mazrufa bakmayı tercih ediyoruz.

 

“Türk lirasındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’un güne yüzde 1 – yüzde 2 bandında kayıpla başlamasını bekliyoruz. Küresel risk iştahının güçlü olması ve Naci Ağbal’ın muhtemelen Bütçe Ofisi’nin başına atanacak olması piyasalardaki satışları sınırlayabilir.”

 

 

Doğrudur, ainesi işdir kişinin lafa bakılmaz. Berat Albayrak’ın  yeni görevinde Türkiye için en doğru kararları vereceği umudumuzu kaybetmiyoruz.

 

 

FÖŞ Kabine için ne yorum yaptı?

Yorumlar

Son güncelleme: 22:4210 Temmuz 2018
Paylaş Tweet