Dış basın yeni Kabine’yi beğenmedi

Yeni Kabine dış basında geniş yer bulurken, piyasalardan da protesto yedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede son KHK…
07:0510 Temmuz 2018
Dış basın yeni Kabine’yi beğenmedi
Yeni Kabine dış basında geniş yer bulurken, piyasalardan da protesto yedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede son KHK…

Yeni Kabine dış basında geniş yer bulurken, piyasalardan da protesto yedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede son KHK ile birleştirilen Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer almasının ardından Türk Lirası, ABD doları karşısında yüzde 3,5 değer kaybetti.

 

Cumhuriyet’e gore, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev aldı. AFP’nin geçtiği habere göre Albayrak’ın yeni görevinden sonra  Türk Lirası, ABD doları karşısında yüzde 3,5 değer kaybetti.

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlaması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında 703 numaralı KHK ile Maliye ve Hazine Bakanlığı birleştirilmişti.

 

BBC:  Financial Times’tan geniş yorum

Financial Times; “2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi.”

“Seçim kampanyası süresince Albayrak hükümeti düşürmek için dış güçler tarafından yapılan operasyon sonucu Türk lirasının değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılar ise Türk lirasının mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor.” yazdı.

 

Haberde kabinenin açıklanmasının ardından Türk lirasının hızlı bir şekilde düştüğü ve Amerikan doları karşısında yüzde 3.8 değer kaybettiği belirtildi.

Gazeteye konuşan Hollanda Bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom, “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu.”

Financial Times, geçmişte Maliye Bakanlığı da yapmış ve son olarak ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yeni kabinede yer verilmemiş olmasına da dikkat çekiyor.

Gelişmekte olan ekonomiler uzmanı İnan Demir gazeteye yaptığı yorumda, Şimşek ve Ağbal’ın stres dönemlerinde faiz artırma yönünde görüş belirten isimler olduğuna ve artık böyle zamanlarda orada olmayacaklarına dikkat çekiyor ve “Kabineye alınmaları Erdoğan tarafından, piyasanın endişelerini dikkate aldığını gösteren bir işaret olurdu” diyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faize yıllardır sert şekilde karşı çıktığını belirten Financial Times, Türk lirasının 2018 başından bu yana dolar karşısında yüzde 17 değer kaybettiğini de hatırlatıyor.

 

New York Times: Hükümet borç yükü altında

New York Times da Albayrak’ın Maliye Bakanı olarak atanmasının finans marketlerini tedirgin ettiğini ve tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığını yazıyor.

 

New York Times’ın haberi şöyle devam ediyor: “Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye’nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hâlâ en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti.”

 

Gazete kabinedeki isimlerden yalnızca 4’ünün seçilmiş siyasiler olduğuna, geri kalanların bürokrat olduğuna dikkat çekiyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 07:0510 Temmuz 2018
Paylaş Tweet