Cari açık: bildiğiniz gibi!

Liranın devam etmesi beklenen değer kaybı ve GSMH büyümesinin ikinci yarıda sert bir yavaşlama dönemine girecek oluşu; cari açığın GSMH’ye oransal olarak düşüş marjını sınırlayacak.
12:0211 Temmuz 2018
Cari açık: bildiğiniz gibi!
Liranın devam etmesi beklenen değer kaybı ve GSMH büyümesinin ikinci yarıda sert bir yavaşlama dönemine girecek oluşu; cari açığın GSMH’ye oransal olarak düşüş marjını sınırlayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

5,3 milyar dolar beklentiye karşılık cari işlemler açığı Mayıs ayında 5,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Böylece yılın ilk beş ayında 27,7 milyar dolar açık veren cari açık geçen yılın ilk beş ayında oluşan 17,5 milyar dolara kıyasla 10,2 milyar dolar yükseldi.

12 aylık ölçekte de geçen yılın Mayıs ayında 36,3 milyar dolar olan açık bu yılın Mayıs ayında 57,6 milyar dolara genişledi. Bir ay önceki seviyesi olan 57,1 milyar doların da üzerinde çıkan Mayıs carı açık seviyesinin artışında bir yavaşlama izlenebiliyor.

Dış ticaret açıpında artış zaten daha önce açıklanan verilerden bilindiği üzere devam ediyor. Ödemeler dengesi tablosunun finansman tarafında portföy yatırımlarında Mayıs ayında 1 milyar dolarlık çıkış, merkez bankasının rezervlerinde 2,8 milyar dolarlık azalış not edilmesi gereken veriler.  Yılın başından bu yana 7 milyar doların üzerinde kaynağı olmayan para ülkeye girerken bunun neredeyse yarısının seçim öncesi mayıs ayında gelmiş oluşu da dikkat çekici.

Dış kaynak sorunu ekonomik kırılganlık devam

Üçüncü çeyrek itibarıyla ekonominin daralmaya dönüşüne paralel cari açık seviyesinde de bir yumuşama beklemek gerek.  Ancak, liranın devam etmesi beklenen değer kaybı ve GSMH büyümesinin ikinci yarıda sert bir yavaşlama dönemine girecek oluşu; cari açığın GSMH’ye oransal olarak düşüş marjını sınırlayacak. 

Dolayısıyla, cari açık GSMH seviyesinin yüzde 6,5 seviyesinde dolanıyor oluşu Türkiye ekonomisi açısından kırılganlığın bir devam ettiği anlamına geliyor.  

Cari İşlemler Hesabı

 • Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mayıs ayına göre 516 milyon ABD doları artarak 5.885 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 57.637 milyon ABD doları olmuştur.
 • Bu ayda ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 678 milyon ABD doları artarak 6.498 milyon ABD dolarına, birincil gelir dengesi açığı 214 milyon ABD doları artarak 1.156 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 • Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 768 milyon ABD doları artarak 1.907 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmede, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin 549 milyon ABD doları tutarında artarak 1.697 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.
 • Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 218 milyon ABD doları artarak 1.100 milyon ABD doları olmuştur.
 • Bir önceki yılın Mayıs ayında 254 milyon ABD doları net giriş gösteren ikincil gelir dengesi kalemi, bu yılın aynı ayında 138 milyon ABD doları net çıkış kaydetmiştir.

Finans Hesabı

 • Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 703 milyon ABD doları azalarak 429 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 • Portföy yatırımları 1.015 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 24 milyon ABD doları ve 1.169 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.
 • Yurtiçi yerleşiklerin yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 493 milyon ABD doları net borçlanma, diğer sektörler ise 59 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.
 • Diğer yatırımlarda 255 milyon ABD doları tutarında net giriş olmuştur.
 • Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ve yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduat sırasıyla 2.234 milyon ABD doları ve 607 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.
 • Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 160 milyon ABD doları ve 51 milyon ABD doları net geri ödeme yapmışken, diğer sektörler 1.482 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
 • Resmi rezervlerde bu ayda 2.823 milyon ABD doları rezerv azalışı gözlenmiştir.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:0211 Temmuz 2018
Paylaş Tweet