Sosyal Medya

Genel

Brexit onaylandı, ama İngiltere’ye çok pahalıya mal olacak

İspanya Cebelitarık vetosunu kaldırdı, AB-İngiltere anlaştı İngiltere’nin İspanya hükümetine Cebelitarık bölgesinin kaderinin ilerde ayrı bir anlaşma ile ortaka tayin edileceği…

Brexit onaylandı, ama İngiltere’ye çok pahalıya mal olacak

İspanya Cebelitarık vetosunu kaldırdı, AB-İngiltere anlaştı

İngiltere’nin İspanya hükümetine Cebelitarık bölgesinin kaderinin ilerde ayrı bir anlaşma ile ortaka tayin edileceği hakkında güvence vermesi sonrası, Madrid Brexit antlaşması üzerinde vetoyu kaldırdı. Antlaşma İngiltere-AB zirvesinde onaylandı. Boşanmanın en zor kısmı şimdi başlıyor. Theresa May Avam Kamarası’nda kendi partisi ve İşçi Partisi’nde onu AB’ye teslim olmakla suçlayan muhaliflerini ikna ederek antlaşmayı onaylatmak zorunda. Aksi halde, istifa edebilir ve İnglitere AB’yle ticaret ilişkisini sadece Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla  yürütmek zorudna kalabilir. Bir başka alternatif ise geçiş sürecinin 2020 değil 2022’ye kadar uzatılması, fakat bu seçenek zaten bölünmüş İngiltere’de isyan çıkartacak. Brexit fiyaskosu İtalya gibi AB’den ayrılmayı düşünen üyeler için bir ibret vakası.

 

12 yılda 100 milyar Pound Sterling maliyet

 

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR), May hükümetinin AB ile üzerinde anlaştığı Brexit anlaşmasının Britanya’ya  2030 yılına kadar 100 milyar Pound Sterlin (GBP) maliyet yaratacağını bildirdi. NIESR farklı Brexit senaryoları çerçevesinde yaptığı değerlendirmede, hükümetin Mart 2019’da AB’den ayrılma ve bir serbest ticaret anlaşması olmadan Aralık 2020’de sona erecek geçiş dönemi tercihinin ticaret ve yatırımlarda büyük azalışa yol açacağını öngördü.

 

AB’den ayrılmanın ilk 10 yılında Birleşik Krallık ile AB arasında toplam ticaretin yüzde 46 azalacağını tahmin eden NIESR, kişi başına GSYH’nın yılda yüzde 3 azalacağını, bugünkü fiyatlarla kişi başına ortalama maliyetin 1.090 GBP olacağını savundu.

 

NIESR, doğrudan yabancı yatırımlarının yüzde 21 ve vergi gelirlerini 18-23 milyar GBP aralığında azalacağını tahmin etti.

 

Kaynak:  ParaAnaliz, FOREKS

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler