Sosyal Medya

Genel

Konut kampanyasına devam kararı başarıdan mı fiyaskodan mı?

Konut kampanyası gerçekten başarılı mı?

Konut kampanyasına devam kararı başarıdan mı fiyaskodan mı?

“Başarılı” bir kampanya gerçekleştirildiğinin vurgulandığı açıklamalara rağmen nasıl bir başlık bu diyebilirsiniz, fiyasko nereden çıktı yazımızın devamında açıklıyoruz.

Ama ilk etapta kampanyanın devamına dair çıkan haberlere yer vermek istiyoruz:

AA’nın haberine göre “İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yaptığı yazılı açıklamada, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İNDER iş birliğiyle düzenlenen kampanyayı aşırı talep görmesi nedeniyle 15 gün uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

Araya bayram tatilinin girmesi nedeniyle birçok kişinin süreyi uzatma talebinde bulunduğunu kaydeden Durbakayım, “İlk başlangıçta 41, daha sonra 50’yi geçen firmaların bir kısmı kampanya için ayırdıkları dairelerin tamamını sattı. GYODER, İNDER ve KONUTDER üyesi firmalarımız, satışta olan projelerinden sınırlı sayıda dairesini bu kampanya kapsamına almıştı. Kampanyaya sundukları dairelerin tamamını satan üye firmalarımız, kampanyayı daha erken bitirebilir.” ifadelerini kullandı.

Durbakayım, beklenenden daha yüksek bir başarı gösteren, sektöre ve ekonomiye can suyu katan kampanya kapsamında 15 Mayıs-11 Haziran’da yaklaşık 2 bin adet konut satıldığını aktardı.”

Ek olarak GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de GYODER olarak, KONUTDER ve İNDER ile birlikte hayata geçirdikleri kampanya sonrası satış ofislerine girenlerin sayısının arttığını, kampanyaya katılan bazı firmaların telefonlarının kilitlendiğini, satış ofislerinde, özellikle hafta sonları hem projeleri incelemek hem de konut almak isteyen tüketicilerin ilgisinden dolayı yoğunluk yaşandığını kaydetti.

Yeni kampanya ile yüzde 0,98 faiz oranına ek yüzde 20 indirim fırsatı sunarak özellikle orta gelir grubuna ev sahibi olma imkanı sağladıklarını bildiren Yetgin, konut alıcılarının ilgisi sonucu, sadece 3 kamu bankasının verdiği konut kredisi rakamlarının bugün itibarıyla 6 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Yetgin, “Bu oranın yüzde 80 olduğunu varsayarak diğer bankaları da eklediğimizde, bu kısa süre içinde toplam 8 milyar lirayı bulan konut kredisi kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu güç birliği kampanyasının, hem vatandaşa hem sektöre hem ülkemiz ekonomisine katkıda bulunduğuna inanıyoruz. Ev almayı planlayan ancak sınırlı imkanları olan vatandaşlarımız bu fırsatları iyi değerlendirmeli.” ifadelerini kullandı.

Yetgin, tüm gelişmeleri değerlendirerek, daha fazla konut alıcısının yararlanması amacıyla GYODER, İNDER ve KONUTDER olarak aldıkları ortak kararla kampanyayı 30 Haziran’a kadar uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

Gerçekten “başarılı” mı yoksa “fiyasko” mu?

Gelelim neden gerçekten “başarılı” mı diye sormamız gerektiğine.

Konut satışlarına destek olmak amacıyla başlatılan kampanyanın ilk döneminde sizlerle paylaştığımız analizimizi hatırlayalım:

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım kampanya başlayalı sadece 6 gün olmuşken yaptığı açıklamalarda 6 günde 2 bin konut satıldığını açıklamıştı. 22 Mayıs tarihli haberimizde bunun basit bir hesaplama ile neden yetersiz bir rakam olduğunu açıklamıştık.

“Bir ayda 22-23 iş günü var, yuvarlak hesap olsun diye 24 diyelim. 6 iş gününde 2 bin konut satıldıysa, 24 iş gününde yani bir ayda 8 bin konut satılır. Ortalama aylık konut satışları ise 110-120 bin civarında. Demek ki eğer kampanyaya katılım hızla yükselmezse, aylık satışların toplama etkisi %7 olacak.

Bir başka açıdan bakalım, ülkede satılmamış konut stoğu 2 milyon civarında. Bu tempoda, yarısını (1 milyon) üniteyi eritmek 125 ay sürecek. Ölme eşşeğim ölme de yonca biçem!” demiştik.

Şimdi son bahsedilen rakamlara bakıyoruz. “15 Mayıs-11 Haziran’da yaklaşık 2 bin adet konut satıldığı” belirtilmiş. Bu durumda 21 Mayıs’ta çıkan ilk açıklamalardan sonra konut satışlarına ne oldu da yeni rakamlar göremiyoruz? Veya 21 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında konut satışlarında belirtilmeye değecek bir artış görülmedi mi? En iyimser tabloda yapılan açıklamalar içerisinde belirtilen rakamlarda bir hata olduğunu ve bir düzeltme gelebileceğini düşünmek istiyoruz.

Aksi takdirde ilk yaptığımız hesaplamaya geri dönecek olursak, 6 günde 2 bin adet konut satılmasını bile fiyasko olarak değerlenebilirken, bir ay içinde sadece 2 bin adet konut satılmış olmasının konut sektörünü canlandırmaya yemekten oldukça uzak kalacağını söylemeye gerek var mı?

Bu durumda konut kampanyasına devam kararı alınması çok başarılı olunduğu için mi yoksa bu rakamların yetersizliğinin farkında olunduğu için mi uzatıldı sorusu da akıllara geliyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler