Uzmanlar döviz kuru için ne yorum yaptı?

Kabine açıklanması öncesi Ali Babacan veya Mehmet Şimşek ekonominin kumandasına geçecek söylentileri ile prim yapan TL, Berat Albayrak’ın Hazine ve…
09:2610 Temmuz 2018
Uzmanlar döviz kuru için ne yorum yaptı?
Kabine açıklanması öncesi Ali Babacan veya Mehmet Şimşek ekonominin kumandasına geçecek söylentileri ile prim yapan TL, Berat Albayrak’ın Hazine ve…

Kabine açıklanması öncesi Ali Babacan veya Mehmet Şimşek ekonominin kumandasına geçecek söylentileri ile prim yapan TL, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanması ile ABD ve Asya seansında sert bir darbe yedi. Piyasalarımız açılırken dolar/TL kotasyonları 4.67-4.68 arasında. İstikrar geri gelir mi?  İşte uzman yorumları:

 

 

Işık F/X 

Akşamüzeri TCMB kanununda Başkan ve Başkan Yardımcılarının görev esaslarına yönelik bazı değişikliklerin yapıldığına dair gelen haberler ile kur yeniden yukarı yönlü atak yaptı. Bunun yanı sıra açıklanan yeni hükümet kabinesindeki ekonomi kurmaylarının da piyasa tarafından tanınmıyor olmasıyla birlikte 4.75 seviyesinin üzeri test edildi.

Bugün, kur tarafında yine yurt içi kaynaklı fiyatlamalar ön planda olacaktır. Özellikle yeni kabinedeki ekonomi kurmaylarından ve Cumhurbaşkanlığı makamından gelecek açıklamalar ile başta kredi derecelendirme kuruluşları olmak üzere uluslararası kurumların yapacakları açıklamalar kritik öneme sahip.

 

Teknik olarak baktığımızda ise şuan için 4.7265 seviyesi altında fiyatlama görmekteyiz. Geri çekilmelerin devamında 4.7170, 4.7080, 4.6960 ve 4.6725 seviyeleri ilk destek noktaları olarak takip edilebilir. 4.7265 üzerinde yeniden yukarı yönlü ataklarda ise 4.7365, 4.7475, 4.7580 ve 4.7700 direnç seviyelerini izleyebiliriz. Daha çok haber akışları kaynaklı fiyatlanacak olan kurda özellikle 4.7700 seviyesinin geçilmesi halinde teknik olarak TL’deki değer kaybı derinleşerek devam edebilir.

 

Şeker Yatırım

 

Haftaya global risk iştahındaki artışa paralel alıcılı bir seyirle başlayan BİST 100 Endeksi, döviz kurları ve faizlerdeki düşüşün desteği ile gün içinde 100.000 seviyeleri üzerini test etti. Ancak, yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile TCMB başkan ve yardımcılarının atanmasını düzenleyen değişiklik piyasalarda satışların gelmesine neden oldu.

Kazançlarının bir kısmını geri veren Endeks günü %0.5 artışla 99.253 seviyesinden tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesini dün akşam açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Berat Albayrak getirildi. Yeni kabinenin açıklanması sonrası TL varlıklarında sert hareketler görülürken dolar/TL kuru 4.74 TL seviyelerine yükseldi. Piyasalar bundan sonra yeni ekonomi yönetimi ile önümüzdeki dönemde uygulanacak ekonomik politikalara odaklanacak.

Dolar/TL kurundaki yükselişe paralel BİST’in güne satıcılı bir seyirle başlamasını ve sonrasında dalgalı bir seyir izlemesini beklemekteyiz.

 

A1 Capital: Yönetimde Yeni Dönemde Yeni İsimlerden Hangi Ekonomi Mesajlarını Alacağız?

 

Türkiye’de yeni  bir yönetim sistemine geçilirken, yeni hükumette görev alacak isimler de dün akşam saatlerinde açıklandı ve piyasanın da yakından takip ettiği ekonomi yönetimindeki isimler belli oldu. Buna göre ekonomi cephesindeki isimlere dikkat edecek olursak, bir önceki dönemde Enerji Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığına, daha önce DEİK ve TOBB’da görev alan Ruhsar Pekcan ise Ticaret Bakanı olarak yeni dönemde takip edeceğimiz isimler arasında yer alacak.

Dün açıklama öncesinde seans içerisinde 4,52’leri test eden Dolar/TL’nin güne 4,70’lerde başladığını izlemekteyiz. Piyasa için bundan sonraki süreçte dikkat edilecek noktalar yeni ekonomi yönetiminin maliye politikası ve enflasyonla mücadelesindeki kararlılığı olacaktır. Bu çerçevede isim şokunu atlatan piyasalar için ekonomi politikasının ne yönde şekilleneceğinin bugün itibariyle daha önemli olacağını belirtmek mümkün.

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:2610 Temmuz 2018
Paylaş Tweet