İşte dolar/TL’yi 4.97’ye fırlatan sözler

Türkiye’de seansı 4.8’den kapatan dolar/TL akşam saatlerinde 4.92, sabah Asya seansında bir süreliğine 4.97’ye kadar yükseldi. Sabah 08:00 sularında kotasyonlar…
08:3512 Temmuz 2018
İşte dolar/TL’yi 4.97’ye fırlatan sözler
Türkiye’de seansı 4.8’den kapatan dolar/TL akşam saatlerinde 4.92, sabah Asya seansında bir süreliğine 4.97’ye kadar yükseldi. Sabah 08:00 sularında kotasyonlar…

Türkiye’de seansı 4.8’den kapatan dolar/TL akşam saatlerinde 4.92, sabah Asya seansında bir süreliğine 4.97’ye kadar yükseldi. Sabah 08:00 sularında kotasyonlar 4.87-88 civarında. Niye Türkiye’de veri ve haber akışı bittikten sonra dolar aniden zıpladı?  Birincisi Gelişmekte Olan Piyasalarda yoğunlaşan satışlar ki bu sabah Asya’da yatıştı. İkinci ve çok daha önemlisi ise Başkan Erdoğan’ın Azerbaycan ve KKTC ziyaretleri sonrasında basına yaptığı açıklamaların İngilizce haber sitelerinde fon yöneticileri  arasında yayılması.

Berat Albayrak’ın Şimşek-Ağbal ikilisinin yerini alması ile Ankara’nın  sorumlu ekonomi politikalarını tamamen terkedeceği endişesine kapılan yatırımcılar, Erdoğan’ın “Dolar ve faiz düşecek”, ifadesine takıldı. Başkan Erdoğan ne dedi, ne demek istedi?

 

Erdoğan neler dedi?

 

Yurtdışı ziyaretleri sonunda uçakta gazetecilerle söyleşen Erdoğan yükselen dolar ve faizler için “Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, kısa sürede düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan şöyle devam etti:  “Yeminden sonra devir teslim başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır. Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor. Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz” diye konuştu.

 

Yatırımcılar niye paniğe kapıldı?

 

Enflasyonla mücadele ve bütçe harcamalarının kısılması yöntemiyle faiz ve doların düşmesi tüm yatırımcılar ve ekonomi aktörlerinin arzuladığı bir gelişme olur. Fakat Erdoğan’ın konuşmasında bu hususlara  vurgu yok. Aksine özel bankaların faizleri düşürerek ekonomiye destek sağlaması isteniyor adeta. Gittikçe artan batık kredi ve kredi öteleme talepleri ile güreşen özel bankaların kredi faizlerini düşürmesi çok zor.  “Yüksek faiz istihdamı düşürür” ifadesi teknik olarak doğru, fakat  seçim meydanlarında “Seçilirsem yüksek faiz meselesini halledeceğim” vaadini sıkça tekrarlayan Başkan Erdoğan’ın  ağzından çıkınca, faizin suni olarak baskılanacağı algısını uyandırıyor.

 

TCMB yüksek dozda faiz artırmak zorunda

 

Doların 4.88’e kadar yükselmesi ve yatırımcıların müphem açıklamalarda dahi paniğe kapılarak TL satmaları ekonomiyi çok kritik bir eşiğe getirdi. Kur belirsizliği artık faaliyeti durma noktasına getiriyor. F/X borcu olan bir çok firma konkordatoya gidebilir. Mayıs ardından Haziran enflasyonu da çok yüksek çıkarak vatandaşı hoşnutsuz edebilir. 24 Temmuz PPK toplantısında TCMB’nin faiz artırması kaçınılmaz. Ama piyasa kaç puanla tatmin olacak?  Daha bu yeni kur fırtınası başlamadan tahminler ortalama 100 baz puan düzeyindeydi. Şimdi ne istenecek?  Çifte seçim zaferinden çıkan ve yüksek faizi dış güçlerin komplosu olarak tanımlayan Başkan Erdoğan bu şantaja teslim olacak mı?

 

TL’de limit gökyüzü mü?

 

ANALİZ:  Bono-tahvil pazarında deprem var

Yorumlar

Son güncelleme: 08:3512 Temmuz 2018
Paylaş Tweet