Dolar/TL’de karamsarlık artıyor

Seçimlerin ardından sorumlu ekonomi politikaları ve reform beklentisi ile TL alımına geçen yabancı yatırımcılar sayesinde döviz kuru istikrar kazandı. Ayrıca,…
05:3711 Temmuz 2018
Dolar/TL’de karamsarlık artıyor
Seçimlerin ardından sorumlu ekonomi politikaları ve reform beklentisi ile TL alımına geçen yabancı yatırımcılar sayesinde döviz kuru istikrar kazandı. Ayrıca,…

Seçimlerin ardından sorumlu ekonomi politikaları ve reform beklentisi ile TL alımına geçen yabancı yatırımcılar sayesinde döviz kuru istikrar kazandı. Ayrıca, bankaların F/X borçlanma maliyetlerinde önemli bir rol oynayan CDS primleri de geriledi. Ancak, Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın Kabine’den dışlanması ile piyasalar yeniden karışırken, bir dizi yabancı kuruluştan çok karamsar dolar/TL yorumları gelmeye başladı.

 

Rabobank:  Dört dörtlük döviz krizi kaygısı hortladı

 

Rabobank’ın Gelişmekte Olan Piyasalar F/X uzmanı Piotr Martys’e göre, “bir kaç ay önce gündeme gelen  dört dörtlük  döviz kriz korkusu, Berat Albayrak’ın atanması ile hortladı”. Uzmana göre Albayrak Erdoğan’ın genel kabul görmeyen ekonomi politikaları izleme eğiliminin timsali. Eğer kısa zamanda enflasyon ve cari açığı azdıran bütçe harcamaları frenlenmezse, önce döviz krizi, ardından da resesyon patlak verebilir. Matys Bütçe ve Maliye Bakanlığı koltuğunun piyasalar için çok sembolik bir rolü olduğunu hatırlatarak, örnek olarak eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın sevilen Maliye Bakanı Nhlanha Nene’yi azledip David van Rooyen’ı atamasını hatırlatıyor. Rand dip yapınca, Zuma teslim olup, Nene’yi geri getirmişti. Rabobank’a göre faiz artırımları kaçınılmaz.

 

Bloomberg stratejisti Marcus Ashworth: Artık Türkiye’de yatırım yapılmaz

 

Erdoğan’ın Londra’da seçimlerden önce verdiği para politikasında aktif rol alma vaadini tutacağını iddia eden Ashworth’a göre, artık TL’nin çıpası kalmadı, ve Ankara da enflasyona aldırış etmiyor. “Dolar/TL’de 5’li düzeyler yeni normal” olabilir diyor stratejist.

 

Societe Generale: Dolar/TL 5.18’e çıkabilir  

Societe Generale analisti Jason Daw tarafından müşterilere yazılan notta, bankanın, Türkiye’deki zayıf temeller ve politika riskleri ile birlikte gelişen paraların 2018’in ikinci yarısında zorlayıcı dış koşullara bağlı olarak zayıflayacağı yönündeki beklentiler dolayısıyla TL’deki kötümser duruşunu koruduğu belirtildi.

 

BloombergHT’nin aktardığına göre banka, Dolar/TL ‘nin 2018 sonuna dek neredeyse yüzde 9 yükselerek 5.18 seviyesine ulaşmasını öngörüyor. Bankanın dolar/TL’de 2019 ortası için tahmini ise 5.5 seviyesinde.

 

SocGen, Türkiye Kabinesi’nde dün gerçekleşen değişikliğin ardından müşterilerine, TL’deki kısa pozisyonlarını yeniden açmaları yönünde tavsiyede bulundu.

 

 

FÖŞ uyardı:  Fed bizi çok üzecek

 

NYT uyardı:  Türkiye çok riskli

Yorumlar

Son güncelleme: 05:3711 Temmuz 2018
Paylaş Tweet