Sosyal Medya

Ekonomi

Yusuf Yüksel yazdı:  Ekonomimizi bekleyen büyük risk

2018 yılı kötü bir yıldı ve ekonomi yönetimimiz sorunları çözmek için kapsamlı bir plan hazırladı, bu plana göre çok basitçe…

Yusuf Yüksel yazdı:  Ekonomimizi bekleyen büyük risk

2018 yılı kötü bir yıldı ve ekonomi yönetimimiz sorunları çözmek için kapsamlı bir plan hazırladı, bu plana göre çok basitçe 2019 yılı iyi geçmeyecek ve ekonomide dengelenme yaşanacak, 2020’de toparlanma gerçekleşecek, 2021’de ise Türkiye çok daha sağlam adımlarla ilerlemeye başlayacak; bu planı değerlendirmeyeceğim fakat sıkıntı şu ki bu plan ile küresel beklentiler arasında bir uyumsuzluk var ki bu da ilerideki yılları Türkiye için çok daha zorlu hale getirebilir.

 

 

Türkiye’de yakın zamana kadar orta vadeli programlar çok da önemli değildi; Yeni Ekonomi Programı(YEP) olarak açıklanan son ovp ise hem zamanlama, hem sunuş, hem de ardından gelen etki ile diğer ovp’lerden ayrıldı o yüzden YEP’teki hedefler yol göstericidir diyebiliriz ki YEP’te ortaya konan hedefler de daha eski ovp’lerden ciddi şekilde ayrılıyor; geçmişte temenni olarak yorumlanabilecek birçok hedef ortaya konuyordu.

 

-Şu linkte YEP’in olumlu ve olumsuz yönlerini yazmıştım.(Link)

 

Yeni Ekonomi Programına göre ilerideki yıllardaki büyüme hedefleri şu şekilde;

 

2019- %2.3

2020- %3.5

2021- %5

 

Merkez Bankası beklenti anketinde vb. birçok veride biraz daha kötümser ya da iyimser rakamlar görebiliyoruz.

 

Enflasyon tahminleri ise Yep’te şöyleydi;

 

2019 – %15.9

2020 – % 9.8

2021- % 6.0

 

Yine aynı durum enflasyon tahminleri için de geçerli, piyasada daha iyimser ya da kötümser tahminler var.

 

Gelecek yıl için yapılan  yerli veya yabancı kaynakların daha olumlu ve olumsuz bütün tahminlerde aynı sonuç mevcut.Türkiye için;

 

2019- Zor yıl, dengelenme sağlanacak.

2020- Toparlanma başlayacak ama yine de çok iyi bir yıl olmayacak.

2021- Sorunlar çözülmüş bir halde daha sağlam adımlar ile tekrardan ideal büyüme rakamlarına dönülecek.

 

Aynı dönemde küresel beklentilere bakınca ise bu planı sekteye uğratacak beklentiler mevcut, daha önce paylaştığım Bank Of America Merrill Lynch’in küresel görünüm anketine göre küresel döngüde iyi dönemin sonlarındayız; bu anket daha önce tahminlerde çok başarılı olmuş ve anket bize 2019’un sonu 2020 gibi küresel kriz çıkabileceğini ya da Abd ve diğer büyük ekonomilerin resesyona girebileceğini söylüyor. (Link)

 

J.P. Morgan yakın zamanda şöyle bir paylaşım yapmıştı; kullandıkları bir modele göre 2019 yılında Abd’nin resesyona girme ihtimali %20 iken 2020 yılında Abd’nin resesyona girme ihtimali %60, 2021’e kadar bu ihtimal %80 iken en geç 2022’de Abd’nin resesyona girme ihtimali ise kesindir.(%100) Şu paylaşımda da Abd krize girince dünyayı da nasıl arkasından sürüklediğini açıklamaya çalışmıştım. (link) Bu konuda da daha fazla örnek sunabilirim ama yeterli olduğunu düşünüyorum.

 

Gelecek yıllarda Türkiye ekonomisi ve dünya ekonomisi beklentilerini karşılaştırınca karşımıza şu resim çıkıyor.

 

2019- türkiye için zor olacak ama dünyada büyük ihtimal ciddi sorunlar yaşanmayacak; dünyada sorunlar yaşansa bile kriz ya da resesyonun yaşanması 2020’i bulacak.

 

Yusuf Yüksel’in öngörüleri 2022’ye kadar devam ediyor, incelemenin tamamını okumak için bu linki tıklayın

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler