YORUM: Piyasalarla  bilek güreşinin bedeli

Yeni Kabine’nin tümü hakkında yorum yapmak için bir kaç  gün mühlet rica ederim, çünkü henüz özgeçmiş ve kariyerlerini inceleme fırsatı…
06:5410 Temmuz 2018
YORUM: Piyasalarla  bilek güreşinin bedeli
Yeni Kabine’nin tümü hakkında yorum yapmak için bir kaç  gün mühlet rica ederim, çünkü henüz özgeçmiş ve kariyerlerini inceleme fırsatı…

Yeni Kabine’nin tümü hakkında yorum yapmak için bir kaç  gün mühlet rica ederim, çünkü henüz özgeçmiş ve kariyerlerini inceleme fırsatı bulamadım. Ama Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanması çok önemli mesajlar içeriyor. Başkan Erdoğan Londra yolculuğu esnasında aldığı mesajı ya anlamadı ya da ilk turda  seçilmenin verdiği güçle piyasaları alt edeceği düşüncesinde. Yanılıyor. Bu yanılgının bedelini tüm Türkiye ödeyecek.

Berat Albayrak’ın şahsı hakkında hiç bir olumsuz düşüncem yok.  Onun bakanlığı döneminde ilk güneş enerjisi ihalesi yapıldı, Tuz Gölü doğal gaz deposu ve TANAP hayata geçti. Bunlar kayda değer başarılar. Fakat Berat Albayrak’ın özgeçmişi ve kariyeri çok da fazla makro-ekonomi tecrübesi olmadığını gösteriyor. Ayrıca, daha önce global banka ve fon yöneticileriyle yakın teması olduysa, ben vakıf değilim.

 

Erdoğan Berat Albyarak’ı ekonominin en tepesine atayarak çok önemli bir mesaj veriyor. Şöyle ki, Türkiye çok kritik bir yol ayrımında. Çift haneli enflasyon, %25’e vuran kredi faizi ve milli gelirin %6.5’a erişen cari açık gibi problemleri çözmek için iki yol var. Ya, dünyaca kabul gören geleneksel yöntemlere, yani kemer sıkmaya döneceğiz, yada Cemil Ertem-Yiğit Bulut ekolünün önerdiği “milli ve yerli modelde” israr edeceğiz. Bu ikinci model suni olarak bastırılan faizler, sanayi ve konuta  yönlendirilen krediler ve bilumum teşviklerle sabit sermaye harcamalarını artırıp sorunumuzu hızlı büyüyerek aşmayı öneriyor.

İkinci modelin ne ekonomi dünyasında, ne pratikte karşılığı olmadığını defalarca anlattım. Türkiye’de partiden maddi menfaat temin etmeyen  her ekonomist de bana katılır.

 

Berat Albayrak, Cemil Ertem-Yiğit Bulut ekolüne yakınlığını defalarca basın açıklamalarında ifade eti. Erdoğan’ın onu ataması seçtiği yolun göstergesi. Hatada israr edeceğiz.

 

Erdoğan’ın Londra’da BloombergTV söyleşisinde “yüksek faiz tüm kötülüklerin anasıdır” sözleri TCMB’yi 300 baz puan faiz artırmaya mahkum etti. Bu acı yenilgiden sonra Türkiye gibi her kuruş sıcak para ve dış krediye muhtaç olan bir devletin piyasalarla bilek güreşine girme lüksü olmadığı kavradığını düşünmüştüm. Yanılmışım.

Sırf ben değilim  yanılan. Erdoğan’dan sonra Londra’yı ikinci kez ziyaret edip akılcı ekonomi politikaları mesajı veren Şimşek, ve Ankara’da ağırladığı yabancı konuklara sürekli sabır telkin edip, seçimden sonra sorumlu bütçe politikalarına dönüleceğini vurgulayan Ağbal’a güvenen geniş  yatırımcı kesimi de hayal kırıklığına uğradı. Son olarak Berat Albayrak atanması Cuma günü Fitch’in not indirimini de tetikleyebilir.

Berat Albayrak, genç, akıllı ve çok iyi eğitimli bir siyasetçi. İş başına geçtiğinde hayatın gerçeklerini çok çabuk öğrenerek doğruların nasıl yapılacağını da çözebilir. Erdoğan’a yakınlığı sayesinde onu acı reçeteyi kabul etmeye de ikna edebilir.

Ama artık kreditör ve yatırımcılar icraat görünceye kadar Türkiye’ye para yatırmakta daha önce görmediğimiz kadar isteksiz olacak.

 

Önemli rica: Değerli okurlarım, Facebook’ta kotam dolduğu için yeni arkadaş kabul edemiyorum. ParaAnaliz, PA Intelligence   ve Istanbulanalytics.com paylaşımlarını düzenli takip etmek için lütfen

 

 

sayfasını takibe alın.

 

FÖŞ

Yorumlar

Son güncelleme: 06:5410 Temmuz 2018
Paylaş Tweet