TCMB anketi:  Kredi bulmak daha da zorlaşacak

Türkiye son yılların en çetin kredi darboğazına girdi.  Enflasyon, yükselen Fed faizleri ve çoğalan batık krediler bankaları kredi faizlerini sürekli…
03:509 Temmuz 2018
TCMB anketi:  Kredi bulmak daha da zorlaşacak
Türkiye son yılların en çetin kredi darboğazına girdi.  Enflasyon, yükselen Fed faizleri ve çoğalan batık krediler bankaları kredi faizlerini sürekli…

Türkiye son yılların en çetin kredi darboğazına girdi.  Enflasyon, yükselen Fed faizleri ve çoğalan batık krediler bankaları kredi faizlerini sürekli yükseltmeye zorluyor. Halen 10 yılın zirvesine erişen ortalama kredi faizi yılın üçünü çeyreğinde de yükselişini sürdürebilir.

TCMB’nin her çeyrek düzenlediği Banka Kredileri Eğilim Anketi’ne göre, “2018 yılının üçüncü çeyreği için beklentiler, bütün kredi türlerinde standartların sıkılaştırılmaya devam edeceği yönündedir”.

Kredi faizleri niye patladı?

Küresel piyasalarda ticaret savaşlarına ilişkin riskler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışları gelişmekte olan ülke merkez bankalarının da sıkı para politikası uygulamasını beraberinde getirdi.

Bu gelişmelerin yanı sıra yurt içinde enflasyonun %15’e tırmanması ve döviz kurlarındaki sert hareketler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilave sıkılaştırmaya gitmesine neden oldu.

 

TCMB, 23 Mayıs’ta borç verme faiz oranı 300 baz puan artırarak yüzde 13.5’ten yüzde 16.5’e yükseltirken, 28 Mayıs’ta da para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecini tamamladı. Merkez Bankası, bu doğrultuda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını politika faizi olarak belirledi. Banka 7 Haziran’da politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17.75’e yükseltti.

Artışta hem gelişmiş ülkelerde devam eden finansal koşulların sıkılaşması hem emtia fiyatlarındaki artış hem de yurt içindeki gelişmeleri öne çıkan faktörler olarak gösterildi. Küresel piyasalarda Fed’in yılın geri kalanında iki kez daha faiz artışı yapacağı tahmini ağırlığını korurken, yurt içinde de enflasyon gelişmelerine bağlı olarak sıkı duruşun süreceği öngörülüyor.

 

TCMB anketi:  Standartlar sıkılaşıyor

 

TCMB anketi şu ifadelerle başlıyor: Bankaların, 2018 yılının ikinci çeyreğinde tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları sıkılaştırdığı görülmektedir. Türk Lirası cinsinden açılan krediler için uygulanan standartların bu dönemde sıkılaşmaya başladığı, yabancı para cinsinden açılan krediler için ise sıkılaşmanın artarak devam ettiği görülmektedir.

2018 yılının üçüncü çeyreği için beklentiler, bütün kredi türlerinde standartların  sıkılaştırılmaya devam edeceği yönündedir.

 

Tüm kredi türlerinde talep daralması var

 

TCMB değerlendirmesi şöyle devam ediyor:

 

Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, işletmelerin kredi talepleri genel olarak azalmıştır. Yılın ikinci çeyreğinde, Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebinde artışın zayıflayarak devam ettiği, yabancı para cinsinden açılan kredi talebinde ise azalışın güçlenerek devam ettiği görülmektedir. Bankaların yılın üçüncü çeyreğine ilişkin beklentileri ise Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebindeki artışın hızlanarak, yabancı para cinsinden açılan kredi talebindeki azalışın ise zayıflayarak devam edeceği yönündedir.

Bir önceki döneme göre bireysel kredi türlerinden  konut kredi talebindeki azalışın zayıflayarak, taşıt kredi talebindeki azalışın ise güçlenerek devam ettiği, diğer kredi talebinde ise azalış başladığı görülmektedir.

 

Kredi bulmak zorlaşacak

TCMB 3Ç2018 için şu sonuçlara erişiyor:

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde; yılın ikinci çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın güçlenerek devam ettiği görülmektedir. Yurt dışı fonlama maliyeti ve diğer koşul ve kurallar, yurt dışı fonlama koşullarını sıkılaştırıcı yönde etkilemiştir.

2018 yılı üçüncü çeyreği için beklenti, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın zayıflayarak süreceği yönündedir.

 

İşletme kredilerine uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen faktör bulunmazken, standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen faktörler genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler, endüstri ya da firmalara ilişkin görünüm, sermaye yeterliliği ile ilgili kısıtlar, bankanın likidite pozisyonu ve talep edilen teminatlara ilişkin riskler olmuştur.

2018 yılının üçüncü çeyreği için bankaların beklentisi, standartların sıkılaştırılmaya devam edeceği yönündedir.

 

Tüm ekonomi haberleri için tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 03:509 Temmuz 2018
Paylaş Tweet