Sosyal Medya

Ekonomi

Nisan sanayi üretimi ne anlatıyor?

Bugün açıklanan Nisan ayı sanayi üretim verisi, yılın başından bu yana gelen verilerle birleştiğinde ekonomik büyümede yavaşlamanın ilk sinyalleri olarak…

Nisan sanayi üretimi ne anlatıyor?

Bugün açıklanan Nisan ayı sanayi üretim verisi, yılın başından bu yana gelen verilerle birleştiğinde ekonomik büyümede yavaşlamanın ilk sinyalleri olarak algılanabilir.  Fakat tabi asıl Nisan-Mayıs arasında yapılan 500 baz puanlık faiz artışının etkisi yılın ikici yarısında bekleniyor büyüme üzerinde.  Üçüncü çeyrek muhtemel bir daralmanın ardından son çeyrekte de cılız bir büyüme ufukta görünen.  Başka bir ifadeyle, ilk yarının tam tersi bir ekonomik büyüme performansı bekliyor Türkiye’yi 2018’in ikinci yarısında.

Nisan ayı sanayi üretim verisine dönersek, artış yüzde 5 civarı beklentinin üzerinde; takvime göre düzeltilmiş seride yüzde 6,2.  Sanayi üretimi mevsim-takvim etkisinin düzeltildiği serideyse bir önceki aya göre de yüzde 0,9 arttı.  Sanayi üretimi Ocak’ta yüzde 12, Şubat’ta yüzde 9,9 ve Martta yüzde 7,6 artmıştı.

Alt sektörler içinde yıllık bazda dayanıklı tüketim malları üretimi (yüzde -0,1) ve sermaye malları (yüzde -0,8) üretimindeki düşüşler dikkat çekici; önümüzdeki aylarda bu eğilim dikkatle izlenmeli.

Grafiğin de net olarak gösterdiği üzere, sanayi üretiminde tempolu bir yavaşlama eğilimi zaten Ocak’tan bu yana var.  İlk çeyrek yüzde 7,4’lük büyümenin ardından sanayi üretimi verilerinin anlattığı ikinci çeyrekte büyümenin yüzde 4,0’e kadar gerileyebileceği. Yılın ikinci yarısı zaten büyümede başka bir mevsime geçildiği dönem olacak.  Üçüncü çeyrekte beklenebilecek yüzde 4-5 civarındaki daralmayla beraber 2018’in tamamında yüzde 3,5 civarında bir büyüme çok şaşırtıcı olmamalı.

Elbette seçim sonrası yönetime gelecek hükümet ve ekonomi programı 2019’la ilgili beklentileri, büyüme performansının değiştirebilecek etkiye sahip olacak.

GA.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler