Sosyal Medya

Ekonomi

IMF: Rus merkez bankası yakında faiz indirebilir

En son Reuters anketine göre, yakın zamanda satış baskısı altında kalan ruble kaynaklı riskler göz önüne alınarak merkez bankasından yakın gelecekte para politikasını sıkılaştırabileceğine dair bir uyarı beklense de, piyasa politika faizinin yüzde 7,25'te tutulmasını bekliyor.

IMF: Rus merkez bankası yakında faiz indirebilir

IMF’nin yaptığı açıklamaya göre, Rusya manşet enflasyonunu hedef yüzde 4’ün altında tutmayı ve enflasyonist baskıları yönetmeyi başarırsa bu durum ekonomik büyümesine alan açacak faiz indirimlerini mümkün kılmakta.

Rus merkez bankası, Cuma günü faiz oranlarını gözden geçirecek.  Bankanın ruble ve devlet tahvillerindeki son satışlardan kaynaklanan riskleri de ele alması bekleniyor.

Benzer bşr görüşü geçtiğimiz hafta Rus Başbakan Medvedev de dile getirmişti.  Ancak Rusya merkez bankası başkanı Nabiullina, bu ay faizleri hem sabit tutma hem de yükseltmek için gerekli nedenleri olduğunu açıklamıştı.

En son Reuters anketine göre, yakın zamanda satış baskısı altında kalan ruble kaynaklı riskler göz önüne alınarak merkez bankasından yakın gelecekte para politikasını sıkılaştırabileceğine dair bir uyarı beklense de, piyasa politika faizinin yüzde 7,25’te tutulmasını bekliyor.

Zaten IMF’e göre Rusya’daki enflasyon beklentilerinin henüz tam anlamıyla hedefe çıpalanmış değil ve ruble değer kaybıyla beraber enflasyon görünümüne ilişkin riskler artmış durumda.  Fon, artan iç talep, zayıflayan ruble ve diğer benzer nedenlerle Rusya’da enflasyonun sene sonunda yüzde 3,5’e yükseleceğini öngörüyor; ki bu da zaten hedef olan yüzde 4,0’ün altında.  Dolayısıyla, beklentileri güvene aldıktan sonra Rus merkez bankası önümüzdeki aylarda büyümesine destek atacak şekilde faiz indirimi rahatlıkla yapabilecek gibi görünüyor.

Geçen yıl yüzde 16,7’lere çıkan Rusya enflasyon oranı, şimdilerde yüzde 3,1 seviyesinde bulunuyor.

IMF’nin bu yıl yüzde 1,7 büyümesini beklediği Rus ekonomisinde riskler genellikle jeopolitik kaynaklı olacak gibi. Ekonomik yaptırımların etkisi de daha sürecek.

IMF ayrıca, Rusya genelinde sokak protestolarına yol açan ve Cumhurbaşkanı Putin’in popülaritesini azaltan kadın ve erkekler için emeklilik yaşını yükseltme planını desteklediğini de belirtti.  IMF’nin Rus yetkililerle düzenli toplantılar yapan direktörleri “IMF, Rus yetkililerin negatif demografik eğilimleri dengelemeye yardımcı olabilecek parametrik emeklilik reformu için planlarını destekledi” diyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler