IIF:  Dünya borcu dünya rekoru kırdı

Bankerlerin araştırma kuruluşu Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların toplam borç yükleri 2018 ilk çeyrekte…
09:0211 Temmuz 2018
IIF:  Dünya borcu dünya rekoru kırdı
Bankerlerin araştırma kuruluşu Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların toplam borç yükleri 2018 ilk çeyrekte…

Bankerlerin araştırma kuruluşu Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların toplam borç yükleri 2018 ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 artarak 247 trilyon dolar seviyesine çıktı.

 

G7 ülkelerinin ve gelişmekte olan ekonomilerin çoğunun yer aldığı değerlendirmeye göre, borç/GSYH oranı 2018 ilk çeyrekte yüzde 318 arttı. 2018 ilk çeyrekte hanehalkı, finansal olmayan şirket ve genel kamu sektörü borcu 186 trilyon dolar oldu.

 

Finans sektörünün borcu ise 61 trilyon dolar ile rekor kırdı. 2013 ilk çeyrekte finansal şirketlerin borcu 2008 ilk çeyrekteki 58 trilyon dolardan 56 trilyon dolara gerilemişti.

 

 

İstanbulanalytics yazdı:  Borcun ödenmesi  zorlaşıyor

 

Financial Times derlemesine göre son 11 haftada GOP fonlarından 26 milyar dolar kaçtı. Reuters’e göre 4 Temmuz’da biten son veri haftasında 2.5 milyar dolar çıkış yaşandı.

 

PMI detayları Brezilya ve Rusya’nın bir kez daha yavaşladığını ortaya koyuyor. Meksika zaten yavaş büyüyen bir ülke. Dolar’ın değer kazanması kadar, yukarıda arz ettiğimiz finansal koşulların sıkılaşması ve sıcak paranın kaçışı da bir çok Merkez Bankası’nı faiz artırmaya zorlayarak büyümeyi köstekleyecek.

 

GOP’da her şey kötüye gider de demiyoruz. İhracatın sekteye uğraması ve tahvil pazarında çoğalan temerrütler yüzünden PBoC yuan’ı korumaya karar verip para politikasında mütevazi bir genişlemeye geçti. Çin ihracattan kaybettiğini iç talebi destekleyerek telafi edip,  GOÜ’e dolaylı destek verecek.

 

Fed’in faiz artırımlarının 2018-2020 zarfında sürdüğü temel senaryomuzda, GOP’a kısa sürede paranın geri dönmesi zor. Ayrıca, özellikle yerel para ve F/X cinsiden tahvillerde hala  birikmiş pozisyonlar var. En iyimser tahminlerden birini yapan Credit Suisse’e göre para sonbahardan önce dönmez.

 

Yaz boyunca GOÜ F/X’in Dolar ve Euro’ya karşı değer kaybedeceği senaryomuza sadığız. Bu durmda GOÜ firmalarının borç faizlerini ödemesi zorlaşacak, yatırım ve istihdam yavaşlayacak.

 

Aylar ilerledikçe GOÜ’in kurumsal F/X borç sorunu ve Ticaret Savaşı’nın acısının  bu ülkelerden çıkacağı endişesinin yayılacağını göreceğiz. Eğer Brent de 85’e dayanır, ABD doları- DİBS faizleri, yükselirse[7], GOÜ bono-tahvil pazarında stres temerrüt dalgası yaratabilir. ABD junk ve Euro-bölgesi kurumsal tahvil pazarında ilgi azalırken, spreadler genişliyor.  Şimdiden Haziran’da ihraçlar son 3 yılın en düşük düzeyine gerilerken, itfalar bu sene 90 milyar dolar, 2020 sonuna kadarda her yıl yükselecek.

 

GOÜ F/X ve yerel para cinsinden bono-tahvilleri prim yapmaz, Türk banka ve şirketlerinin yeni ihraçlar gerçekleştirmesi de güç.  Bu yıl 90 milyar dolar   itfası olan GOÜ firmaları yeterli tahvil ihraç edemezse, ana parayı geri ödeyerek, Dolar Endeksi’nin daha da güçlenmesine neden olabilir.

 

İstanbulanalytics Raporlarına erişmek için  tıklayın

 

 

Kaynak:  FOREKS, İstanbulanalytics

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:0211 Temmuz 2018
Paylaş Tweet