Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch yine uyardı:  Seçimden sonra rota değişikliği şart

Ekonominin 1Ç2018’de %7.4 büyümesi hükümet tarafından “karamsar” rayting kuruluşlarının yorumlarının yalanlaması olarak gururla  takdim edilirken, nedense aynı şahıslar Nisan’da cari…

Fitch yine uyardı:  Seçimden sonra rota değişikliği şart

Ekonominin 1Ç2018’de %7.4 büyümesi hükümet tarafından “karamsar” rayting kuruluşlarının yorumlarının yalanlaması olarak gururla  takdim edilirken, nedense aynı şahıslar Nisan’da cari açığın aylık 5.4 milyar dolarla GSYİH’nin %6.4’ne eriştiğini dikkate almadı. Halbuki, bu iki veri birlikte değerlendirildiğinde uzun süredir rayting ajansları kadar yatırımcıları da rahatsız eden “aşırı ısınmanın” artık “motor kaynatma” noktasına geldiğini anımsatıyor.

Şöyle ki, ilk çeyrekte iç talep büyümeye 10 puan katkı yaparken, dış talep 3.6 puan çaldı. Yani tüketerek ve başka ülkelerin tasarruflarını harcayarak büyüdük.  Bu davranışın  sürdürülemeyeceğini yalnız raytingciler değil, her ekonomist biliyor.  Bu denli hızlı büyümenin sonucu  burun üstü çakılma olacak.  Moody’s ve Fitch geçmiş günlerde banka ve şirketleri takibe alarak olası bir resesyondan nasıl olumsuz etkileneceklerini anlattı. Yetmedi, dün Reuters’e konuşan Fitch’in bir numaralı Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri Uzmanı Paul Gamble, para politikasında atılan adımların şimdilik yeterli olduğunu, ama seçimden sonra ek politika ayarlamasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

 

Para politikası bağımsız mı?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

 

” Türkiye ‘de para politikası üzerinde hala siyasi nüfuz belirsizliği var” diyen Fitch , “Faiz artışı bizim senaryomuz paralelinde oldu, faizin basitleştirilmesi yararlı…” değerlendirmesini yaptı.

 

Fitch, seçim sonrasına işaret ederek, “Türk hükümetinin gelecek seçimlerden sonra dış baskılara nasıl tepki vereceğini beklemek gerek” ifadelerini kullandı.

 

 

Paul Gamble, “Kısa süreli olarak bazı gerilimleri azalttılar ancak hala para politikası üzerinde siyasi etki konusunda belirsizlik sürüyor” dedi.

 

 

Enflasyonla mücadelede ilerleme yok

Gamble, “Para politikasının enflasyonu, enflasyon hedefinin yakınına götürememiş olması… Bu uzun vadeli bir zayıflık olarak duruyor”

 

Türkiye Fitch’in BB notuna sahip ülkeler listesindeki çift haneli enflasyona sahip tek ülke. Diğer taraftan GSYH’nın yüzdesi veya yıllık devlet gelirlerinin payı olarak birçok ülkeden çok daha düşük borcu var.

 

Gamble, “Faiz artırımları bizim senaryomuz ile uyumluydu” diyerek, sadeleştirmenin “faydalı” olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bununla birlikte Merkez Bankası ile ilgili endişelerin çözüldüğünü söylemek için henüz çok erken. “Hala önemli ölçüde politika faizinden ortalama fonlama faizine geçme kapasitesine sahipler, o nedenle bunun nasıl gelişeceğini göreceğiz.”

 

 

Küresel konjünktür bozulursa,  kredi notu gözden geçirilir

Halen yüksek küresel faiz oranları veya döviz piyasalarından kaynaklanan dışsal streslerin artması, kamu finansmanı veya ülkenin siyasi ya da güvenlik durumunda ciddi bozulmalar kredi notu değişiminin ana tetikleyicileri olmaya devam ediyor.

 

 

FÖŞ yazdı:  Özel bankalar krediyi kesti

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler