Sosyal Medya

Ekonomi

Fed öncesi ABD enflasyonu altı yılın zirvesinde!

Manşet enflasyondaki hızlanma petrol fiyatlarındaki artışı yansıtırken, petrol fiyatlarının ötesinde bir hareketlenme de genel anlamda alt endekslerde izleniyor.  Hizmet sektörü fiyatlarındaki yükseliş son birkaç aydır devam ediyor örneğin.  Çekirdek enflasyonun da Şubat 2017’den bu yana en yüksek seviyede oluşu dikkat çekici.

Fed öncesi ABD enflasyonu altı yılın zirvesinde!

Bugün açıklanan Mayıs ayına ait ABD TÜFE enflasyon verisi son altı senenin yüksek fiyat artışına işaret ederken, Fed’in kademeli faiz artış planlarına da tam anlamıyla destek veriyor. İşsizliğin 18 ayın en dibinde olduğu ABD ekonomisinde artış aşırı ısınma tartışmaları yapılırken, bir taraftan da bir sene sonra Trump vergi indirimlerinin etkisinin geçerek ekonomik büyümenin yavaşlayacağı görüşleri ortaya atılıyor.

Bugün açıklanan ABD TÜFE enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,8 artışa işaret etti.  Açıklanan rakamlar beklentiler dâhilinde.  Nisan’daki yüzde 2,5 artıştan sonra yüzde 2,8 yıllık enflasyon Şubat 2012’den beri en yüksek seviye.  Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon da bir önceki aya göre yüze 0,2 artış, yıllık bazda yüzde 2,7 yükseliş gösterdi.

Manşet enflasyondaki hızlanma petrol fiyatlarındaki artışı yansıtırken, petrol fiyatlarının ötesinde bir hareketlenme de genel anlamda alt endekslerde izleniyor.  Hizmet sektörü fiyatlarındaki yükseliş son birkaç aydır devam ediyor örneğin.  Çekirdek enflasyonun da Şubat 2017’den bu yana en yüksek seviyede oluşu dikkat çekici. Enflasyonda sürpriz olmayan gidişat nedeniyle zaten son 18 ayda Fed’in yarın altıncı kez faiz artırması bekleniyor. Enflasyonun bundan sonraki seyri de yılın ikinci yarısında ve 2019’da Fed’in adımlarını belirleyici nitelikte olacak.

NatWest Markets ekonomisti Kevin Cummins Bloomberg’e yaptığı yorumda açıklanan enflasyon verisinin Fed’in faiz artış adımlarını destekler nitelikte olduğunu ve bankanın da kademeli faiz artışlarına devam edeceğini düşündüğünü açıkladı. Ücretlerle ilgili gelen veriler ise Cummins’e göre Fed’in faiz artış hızını artırmasını gerektirecek nitelikte güçlü değil henüz.

Fed, ABD Ticaret Departmanı’nın tüketim bazlı enflasyon verilerini de önemsiyor.  Söz konusu veriler bugün açıklanan rakamların halen altında; Nisan ve Mayıs ayında yüzde 2,0 seviyesinde.  Son zamanlarda bazı Fed üyeleri de zaten enflasyonun yıllarca hedefin altında seyrettikten sonra şimdilerde hedefin bir miktar üzerine çıkmasının, Fed’in daha hızlı faiz artırmasını gerektirmediğine yönelik açıklamalar yapmışlardı. Ticaret Departmanı’nın 31 Mayıs’ta açıkladığı en son Nisan enflasyon verisi yıllık yüzde 1,8’di.

Fed faiz kararını yarın açıklayacak.  Faiz artışı artık cepte görünse de, yılın geri kalan kısmındaki faiz artış patikasına dair öngörüsünü açıklaması merakla bekleniyor.  Enflasyonun mevcut seyri halinde yılın sonunda dördüncü bir faiz artışı halen mümkün görünüyor.  Dördüncü bir faiz artışı sinyal, gelmesi halindeyse dolar endeksinde güçlenme beklenmeli.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler