Sosyal Medya

Ekonomi

Fed Bej Kitap:  Güçlü ekonomik büyümeye devam, Ticaret Savaşı moral bozuyor

ABD’de büyümenin yavaşladığı algısı global borsaları en çok rahatsız eden, tahvil faizlerinin de düşmesine neden olan konu.  Fed Bej Kitap…

Fed Bej Kitap:  Güçlü ekonomik büyümeye devam, Ticaret Savaşı moral bozuyor

ABD’de büyümenin yavaşladığı algısı global borsaları en çok rahatsız eden, tahvil faizlerinin de düşmesine neden olan konu.  Fed Bej Kitap bu kaygının çok yerinde olmadığını gösteriyor, ancak Ticaret Savaşları’nın sürmesi işdünyasının moralini bozarak ekonomiye fren etkisi yapabilir.

 

Bej Kitap ne dedi?

Fed’in Bej Kitap raporu, sonbaharın sonunda ABD’nin büyük bölümünde  ekonomik aktivitetenin artmaya devam ettiğini, ancak işletmeler arasında  belirsizliğin, ithalat vergisi meselesi ve artan faizlerin gelecek yıl için görünümü  bulanıklaştırmasına bağı olarak büyüdüğünün gözlendiğini bildirdi.

12 bölgesel Fed’den toplanan bilgiler ışığında bu ay Philadelphia Fed tarafından hazırlanan Bej Kitap’a göre 12 bölgesel Fed’in büyük  bölümü son haftalarda ılımlı veya yavaş bir hızla büyüme yaşandığını  ifade ettiler. Bölgesel Fed’lerin üçte biri büyümenin trendin altında  olduğunu belirtirken ikisi önceki rapora göre daha yavaş büyüme  olduğunu aktardılar.

 

İleriye yönelik endişe var

 

Bej Kitap’a göre birçok Fed bölgesinde işletmelerin temsilcileri,  artan faiz oranlarının ve Trump yönetiminin ticaretteki son eylemlerinin  er ya da geç ortaya çıkacak ekonomik bedeli konusunda endişelerini  ortaya koydular. Kaliforniya bölgesindeki bir tarım işletmesi, Trump’ın  ticaret politikasının belirsizliğinin çiftçilerin uzun vadeli satış  kontratları elde etme kabiliyetlerini sınırlamaya devam ettiğini  vurguladı.

 

Parasal sıkılaştırma konutu vurdu

Artan faizlerin konut piyasasına ve ekonominin diğer sektörlerine fren yaptırdığı ifade edilen raporda, faiz artışının araç satışlarını da  etkilediği belirtildi.

 

 

New York Fed başkanı Williams:  Faiz artışlarına devam

 

Futures piyasaları Fed’in 2019 Haziranı’nda mola vereceğini fiyatlarken,   en etkin Fed guvernörlerinden biri olan NY Fed başkanı Williams’ın yorumu bu görüşü doğrulamıyor:

“ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna ve finansal şartların hala büyümeyi destekleyici olduğuna işaret eden Williams, “Güçlü büyüme, iş gücü piyasası ve hedefe yakın enflasyon görünümünü ve bu görünümü çevreleyen çeşitli riskleri göz önüne aldığımda, kademeli faiz artırımlarının sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve ikili hedeflerimizi desteklemek için en iyi seçenek olduğunu öngörmeye devam ediyorum.” ifadesini kullandı.”

 

Güncel veriler oldukça güçlü

 

Kasım imalat sanayi ISM A/A yükselip, 60’ı aşarken, PMI  A/A hafif gerilese de, yeni siparişler yükseldi ve anketi düzenleyenlerin yorumu pozitifdi.  Ayrıca, 2 yıldır başarılı tahminler yapan Atlanta Fed nowcast de son haftalarda ekonominin hızlanarak Y/Y %2.8 büyüme temposuna eriştiğini müjdeliyor.  (Grafik kapakta)

 

 

Kaynak:  FOREKS, İstanbulAnalytics

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler