Sosyal Medya
**8*

Bütçe daha  Ocak’ta darmadağın oldu

21 Şubat 2018

İçimde çok güzel bir his var ve bu gastrit değil. Bu yıl bereket yağacak. Doğru, Tanrı Anadolu’dan bir gıdım yağışı dahi esirgedi, ama ne tasa?  Değerli Hükümetimiz Tanrı’nın vermediğini ziyadesiyle seçmenine dağıtarak bize mahrumiyet yaşatmayacak.   Bereket Torba Torba yola çıktı Ankara’dan! Espriyi anladınız mı?  Torba torba!  Hi hi hi. Torba Yasa yetmedi, dün Sevgili Başkanım açıkladı, isteyen çiftçiye “düve” de dağıtılıyor, krediler sübvansiyonlu ve gani gani, mazot parasını hükümet ödeyecek (CHP seçim bildirgesine koyduğunda Babacan filan dalga geçmişti, çünkü CHP etkili muhalefet yapamaz. Sadece asgari ücret zammı gibi bütün seçim vaatleri AKP tarafından çalınıp seçmene kendi fikri gibi pazarlanır).

Bu hükümeti beğenmeyen ya gavurdur  ya da taş kalpli. Bakın iş dünyası neden yakınıyor?: “İşverenler, torba tasarının görüşmeleri sırasında kendilerine sağlanan teşvikleri olumlu bulduklarını ancak uygulamada zorluk çektiklerini söylediler”. (Canan Sakarya,  DUNYA).

İşe bak ya,  o kadar bol teşvik var ki, adam oyuncakçı dükkanına girmiş çocuk gibi, hangisini seçeceğini bilmiyor. Şimdi bir yabancı yatırımlar kolaylaştırılacak, Türkiye’ye yatırım yapmayanı asmalı. Hele hele şirket kurmanın basitleştirilmesine ne dersiniz?  Dün canım sıkıldı, gittim 5 tane şirket kurdum.  Yarın da bir kamu bankasına gidip her birine 50 bin TL girişimcilik kredisi alacağım.

Ekonominin en basit ve her dönemde sınanarak ispatlanmış kuralı “bedava öğle yemeği ısmarlamazlar” olmuştur. Birileri devlet memesinden süt emiyorsa, başkaları da ödüyordur. Ödeyen siz, sevgili vatandaş, olacaksınız. Biliyorum, bu makaleyi okuyanların %90’i vergi ödemiyor. Ama farketmez, daha yüksek kredi faizleri, kuduz bir enflasyon ve değeri her geçen gün aşınan TL ile ödeyeceksiniz.

Bu acı gerçekleri  hemen Ocak bütçesine bakarak ispat edeyim Sevili Din Kardeşim:

Görüldüğü üzere, vergi geliri göya 5ci viteste büyüyen ekonomiye rağmen reel olarak geçen senenin aynı dönemine göre daralmış. Hükümetin her icraatına kılıf bulan, altın ithalatının TCMB’nin bilinçli taktiği olduğunu görmeyip cari açığın sorun olmadığını iddia eden bir ekonomist tayfası var. Onlara göre KDV ve ÖTV’de gerileme tütün mamullerine zam yapılmadığından kaynaklanmış. Doğrudur, çünkü her sene sigaraya zam yapıp benim gibi bağımlılardan haraç toplamak hak ve adildir. Çünkü Devlet-i Aliye’nin  kesesinin tütün mamulleri üzerinden dengelenmesi makuldur.

Hadi, gelirlerdeki yavaşlamayı anladık, peki ortada seçim yok, afet yok, faiz-dışı harcamalardaki REEL %12.3 artışa nasıl bahane bulacağız?

Sonuçta bütçe fazla verdi denebilir, ama ufak bir sorun var. Nakit ve merkezi bütçe aylardır beş benzemezi oynuyor. Doğal olarak iki muhasebe raporu her zaman birbirini tutmaz, ama aynen net hata noksanda olduğu gibi zaman içinde farkın orta noktasının “sıfır” olması gerekir, istatistik teorisi bunu emreder. Bizde nakit açık sittin sene yüksek çıkıyor.  Ne oluyor? Cevabı basit, Maliye Bakanlığı piyasalara şirin görünmek için giderleri kafasına göre düşük gösteriyor. IMF son gözden geçirmesinde nazik  biçimde bütçede şeffaflığın buharlaştığı anlattı. Ha, bir de TUIK’e “Lütfen şu milli gelir istatistiklerini bir yoluna koy, sen rezil olmuyorsan, biz oluyoruz” nasihatını çekti ama bu ülkede utanma arlanma kalmadı.

 

Sevgili Naci Ağbal, “kasmayın bu sene de hedefleri tuttururuz” diyor, ama kendi de inanmıyor. Nedenleri belli: BİR, yine DUNYA yazdı benim hesabım daha yüksek olur; Torba’nın devlete maliyeti 17 milyar kayme. 2018’de bütçe açığı projeksiyonu 66 milyar TL, demek ki bir günde açığa %25 ekledi TBMM. Daha Şubat ayındayız, bakalım ekonomi fren attıkça daha ne teşvikler gelecek.  İKİ, askeri harcamalarda manzara çok kötü. Zaten bunların çok ufak bir kısmı bütçeye yansıyor, gerisi bütçe dışı fonlardan, ama yine da Ocak ayında artış oranı %145. Bu sene bütçede askeri harcamalar için  TL26.4 milyar ödenek ayrılmıştı. Şubat artış oranı sürerse ne olacak?

 

Tüm bunlar ne anlama geliyor?  IMF son ziyaretinde uyardı, ekonomiyi fazla ısıttınız, tedbir alın. Ben de söylüyorum, bu ekonominin potansiyeli öylesine yıprandı ki %4 büyüme tam kapasite artık. Zaten o hızda büyüyoruz hamdolsun, bunun üstüne benzin dökerseniz hem enflasyon hem de cari açık yükselir. Bu da ekonominin değişmez, her dönem ve her ülkede sınanmış kuralıdır, ABD bile müstesna değildir. Bakın, ABD’de çifte açık olacak diye nasıl dolar satıyor kuzucuklar. Bize mi acıyacaklar?

En az bunun kadar önemli bir mesele de, Hazine planladığından daha fazla borçlanır, zaten önüne gelene kredi verme baskısı altında olan ama TL mevduatını büyütemeyen bankacılık sistemi mecburen kredi faizlerini yükseltir. Özel sektör ve siz iPhone’un son modelini almak için şimdiden sabırsızlanan değerli okur, babayı alırsınız.

Bakın, biz istediğimiz kadar yerli ve milli olmak isteyelim, dünya bizi hassas yerimizden tutmuş bırakmıyor. Her sene 170-180 milyar dolar dış borç ödemesi, bir de 45 milyar dolar cari açık finansmanı için taze borçlanma gereksinimimiz var. Dışarda faizler artıyor,  siz Gelişmekte Olan Piyasalar bu sene de iyi prim yapacak geyiğine kulak asmayın, Şubat başından beri para kaçıyor.

Böylesine dış finansmana aç bir ülke, finansmanın pahalandığı bir ortamda yeni borç gerektirecek icraat yapıyorsa, bir yerden yanık kokusu gelecek. Nerden geleceğini yakın tarihten biliyoruz. TL hayatının köteğini yiyecek yine. TCMB kırbaç zoruyla faiz artıracak ve bugün aldıkları teşvik ve sübvansiyonları nerelerine sokacaklarını bilmedikleri için hükümete şükran hisseleri gözyaşları içinde ifade edenler burnu eşşek arısı sokmuş gibi olacak.

Kardeşim, vergi mükellefisin, devlet kendi parasını değil, senin zar-zor kazandığın paraları harcayarak kendi seçmenine kıyak geçiyor. Sonuçta ne o seçmen, ne sen mutlu oluyorsun. Bari bir şeyler söyle ya, zombi olmadığını göster. Facebook’ta filan “haddim olmayarak protesto ediyorum, Yüce Efendim” yaz.

 

FÖŞ

 

Websitemde bomba gibi bir yenileme var (resim de var içinde)

http://atillayesilada.com/2018/02/21/turkiye-ekonomide-yeni-caga-hazir-mi/

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları