Sosyal Medya

Ekonomi

Bir yabancı kurum daha faiz artışı bekliyor

Capital Economics TCMB'ye yönelik faiz artışı beklentilerini paylaştı

Bir yabancı kurum daha faiz artışı bekliyor

Türk lirası hükümet kanadından ardı ardına gelen piyasaları yatıştırmaya dönük açıklamalar sonrasında değer kaybında küçük ölçekli bir geri dönüş yaşamıştı geçen hafta.  Ancak şimdi ABD’nin T-Rusya’nın uyarılarına rağmen Suriye’yi bombalaması tansiyonu yeniden yükseltmiş durumda.  Cari açık ve enflasyonun aşırı büyüme çabası sonucunda kontrolden çıktığı ise zaten artık ortada.

Capital Economics önümüzdeki hafta 25 Nisan’da yapılacak Merkez Bankası’nın Para Kurulu toplantısı öncesinde beklentilerini açıkladı.  Buna göre, haftaya Merkez Bankası geç likidite penceresinde 100 baz puanlık bir artış gerçekleştirecek. Kurum, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrarlayan faiz artışı karşıtı açıklamaları sonrasında son haftalarda Merkez Bankası’nın güvenilirliğinin ciddi tehlike altında olduğunu vurgu yapmakta.  Capital Economics ayrıca, son dönemde açıklanan teşvik ve destek paketlerinin büyümeyi körükleyecek oluşuna da değinmekte. Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar ekonomisti William Jackson, Erdoğan’ın faiz indirimi ile ilgili güçlü sözlerine rağmen Merkez Bankası’nın gereğini yaparak geç likidite faizini yüzde 12,75’ten yüzde 13,75’e çıkarmasını beklemekte.

Jackson raporunda yüksek dış borç yükü olan özel sektör kurumları ve cari açıktaki artış seyri nedeniyle önümüzdeki haftalarda liradaki değer kaybının devam etmesini beklediğini söylüyor.  Bakanın tepkisini TL/dolar seviyesinin 4,04’ten 4,25’e doğru kayış sürecinde gelmesini bekliyor.  Dolar 4,19 seviyesine kadar düşen lirayı desteklemek açısından önümüzdeki hafta yapılacak Merkez Bankası Para Kurulu toplantısından somut bir adım beklediklerini ekliyorlar. Şimdi bir de ABD-Rusya üzerinden Suriye gerginliği tansiyon yükselterek gündeme yeniden oturmuşken.

Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın liranın değer kaybı karşısında Merkez Bankası’nın “gereken” adımları atacağı yönündeki sözleri; liradaki kan kaybının bir miktar duraklamasına yol açmıştı.  Şimdi 25 Nisan’da bizzat Cumhurbaşkanından gelen baskılar sonucu Banka faiz artışı yapmaktan kaçınırsa liradaki değer kaybı bir de jeopolitik risklerin eklenmesiyle hızlanan bir döngüye girebilir.  Üstelik enflasyon yükselirken geriden gelerek karmaşık ayarlamalarla faizi yükselten Banka’nın liranın değeri, çift haneli manşet TÜFE enflasyonu ve çekirdek enflasyonda varılan aşamadan sonra sadece 100 baz puan faiz artışı yapması da piyasalar tarafından yeterli bulunmayabilir.  İhtiyaç duyulan 300-400 baz puanlık artışı ise gerçekçi olarak beklemek mümkün de görünmüyor.

Dikkatler 25 Nisan’da yapılacak Para Kurulu toplantısında şimdi.  Faiz artışının gelmemesi veya ihtiyaç duyulanın çok altında kalması liranın kan kaybının devam edeceği anlamına gelebilir. Bloomberg Markets’de çıkan bir yoruma göre zaten Erdoğan kaynaklı baskılarla Merkez’in adım atmayacağına yönelik tahminlerin yoğunlaştığı ortamda lira shortlamak en kolay ve kazançlı al-sat haline dönüşmüş durumda bir süredir.

 

Dikkat! Hisse senetlerinde oynaklık artacak…

JPMorgan Chase & Co.’nun geçen hafta yaptığı uyarıların ardından şimdi de State Street Corp.  Wall Street’te oynaklığın giderek artacağını düşünüyor. Kurum, hisse senedi tarafında yükselen oynaklığın da giderek bulaşıcı bir etki yaratarak tahvil, kur ve emtia olarak diğer piyasalara da yöneleceğini düşünüyor.  Kur tarafında oynaklığın yüksek seyretmesinin beklendiği ülkeler arasında ilk sırada Brezilya ve Türkiye’nin adı geçmekte.

Sate Street’in önemli ekonomistlerinden Lee Ferridge merkez bankalarının piyasadan para çekmeye yönelmesiyle piyasaların artık kökten değiştiğini, bunun daha tam olarak kavranamadığını söylemekte. Likidite açısından dikkat çekici bozulmaların yılın ikinci yarısında geleceğini düşünen Ferridge, Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen adımların bu konuda tetikleyici olacağı görüşünde.

Oynaklık bir yana, Türkiye hisse senedi piyasasında değer Nisan başından bu yana 20 milyar dolar erimiş durumda.  Bloomberg’te yapılan bir analize göre de bu düşüşün sona erdiğini söylemek mümkün değil.  Liradaki değer kaybı durulmadan trendin tersine dönmesi zor.  Bu resme bir de küresel piyasalarda yükselmesi beklenen oynaklık eklenince hisse senedi tarafında düşüşün sonu henüz görünmüyor.

 

 

Diğer ekonomi haber ve yorumlarımızı okumak için tıklayın

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler