$200 milyar yaptırım listesi piyasaları sarstı

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşında ABD’den yeni bir atak geldi. ABD, Eylül ayından itibaren gümrük tarifeleri uygulayacağı 200…
08:5311 Temmuz 2018
$200 milyar yaptırım listesi piyasaları sarstı
ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşında ABD’den yeni bir atak geldi. ABD, Eylül ayından itibaren gümrük tarifeleri uygulayacağı 200…

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşında ABD’den yeni bir atak geldi. ABD, Eylül ayından itibaren gümrük tarifeleri uygulayacağı 200 milyar dolar tutarında Çin ürünü listesini belirledi. ABD ve Çin geçtiğimiz hafta karşılıklı olarak 34’er milyar dolar tutarında ürünün ithalatına ek gümrük tarifeleri uygulamaya başlamıştı.

 

 

Ticaret Savaşı’nda yeni salvo

ABD ve Çin geçtiğimiz hafta karşılıklı olarak 34’er milyar dolar tutarında ürünün ithalatına ek gümrük tarifeleri uygulamaya başlamıştı. ABD’nin Eylül ayında 200 milyar dolar tutarında Çin ithalatına ek gümrük tarifesi uygulama planı 6.000’in üzerinde ürünü kapsıyor. Bu 6000 ürün arasında gıda ürünleri, mineraller ve el çantaları gibi tüketici ürünleri var.

 

Belirlenen 6 binin üzerinde ürün için kamuoyu görüşleri Ağustos sonuna kadar toplanacak. Bu görüşlerle hangi ürünlere yüzde 10 ek gümrük tarifesinin uygulamaya başlanacağına karar verilecek.

 

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, gümrük tarifelerinin Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarına yanıt olduğunu bildirdi.

 

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD’nin uygulamaya koyduğu ithalat tarifelerini Çin’in misillemede bulunmasının haklı bir tarafı olmadığını savundu.

 

Beijing nasıl misilleme yapacak?

Beijing derhal misilleme yapacağını beyan ederken, ABD’den eş değer miktarda   ithalat yapmadığı için savaşı ticaret dışı alanlara taşıması kaygısı var. Beijing’in yuan’ın değer kaybetmesine izin vererek tüm Asya’yı rekabetçi devaluasyonlara  zorlaması veya elindeki 1 trilyon dolara yaklaşan ABD DİBS stoğunu satması daha önce de gündeme gelmiş, ama bu tür misillemeler Çin için de oldukça zararlı sonuçlar veriyor. Yine de  ABD’li yetkililer Çin’in “ABD mali piyasalarına zara vereceği” tehdidini savurduğunu öne sürüyor. Çin’in AB ile işbirliği yaparak ithalat engellerini aşma girişimine  AB soğuk bakarken, Asya’da oluşacak çelik fazlasının Avrupa’ya ucuz fiyatlarda dökülmesini engellemek için yeni önlemler düşünülüyor.

 

Asya piyasaları ve vadeliler darmadağın

Son 3 gündür prim yapan Gelişmekte Olan Piyasalar 200 milyar dolarlık yeni gümrük vergisi haberine çok olumsuz tepki verdi. Çin yuan’ı dolara karşı %1’e yakın değer yitirirken, MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi de %0.9 geriliyor. Şangay Borsası %2, Hong Kong ise %1.5 değer yitirmiş durumda. Wall Street vadelileri son 2 günün kazançlarını geri vermekle meşgul. GOP’un prim yaptığı günlerde en kötü performansı gösteren F/X ünvanını kazanan TL, baskının artması durumunda yeni bir darbe yiyebilir. Bugün saat 10:00’da açıklanacak ödemeler dengesi verilerinde bankaların dış finansmana erişimleri öne çıkacak.

 

Gelişen Piyasalarda son durum

 

Ticaret Savaşı dünya ekonomisini nasıl etkiliyor?

 

Çetin Ünsalan:  Resesyon söylemi keskinleşti

 

 

Kaynak:  FOREKS, Bloomberg, Yahoo News

Yorumlar

Son güncelleme: 08:5311 Temmuz 2018
Paylaş Tweet