Yılın son işlem gününde gündem

Yılın son işlem gününde piyasalarda toparlanma çabası… USD/TL: Dolar kuru bant hareketi içerisindeki sakin seyrine devam 5,22 sıkışma formasyonunun destek…
09:2931 Aralık 2018
Yılın son işlem gününde gündem
Yılın son işlem gününde piyasalarda toparlanma çabası… USD/TL: Dolar kuru bant hareketi içerisindeki sakin seyrine devam 5,22 sıkışma formasyonunun destek…

Yılın son işlem gününde piyasalarda toparlanma çabası…

 • USD/TL: Dolar kuru bant hareketi içerisindeki sakin seyrine devam 5,22 sıkışma formasyonunun destek seviyesi  kısa vadede kurun  bu seviyenin üzerine kalması beklenebilir. 5,30 direncine yakın olan  kurda 5,42 ise ana direnç olarak geçerli…
 • EUR/USD: 1,1430’a yönelen paritede 1,15 direnç olarak izlenebilir. 1,1350 ana desteğinin üzerinde kalması halinde Euro’nun kısa vadeli görünümü olumlu kalmaya devam edecek…
 • İçeride Kasım ayı dış ticaret dengesi verileri açıklanacak…
 • Çin’de resmi PMI imalat endeksi uzun süre sonra ilk kez 49,4 ile daralma bölgesi olan 50’nin altına geriledi…
 • İtalya, AB ile yaşanan krizin ardından revize edilen bütçeyi onayladı…
 • Gösterge tahvil faizi %19,73 ile son 5 ayın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda…
 • Çin Devlet Başkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Başkanı Trump’ın Çin ile ticari ilişkilerde büyük ilerleme  sağlandığını açıklarken, küresel risk alma iştahı kısmen artmış  Piyasalar yeni haftaya alıcılı bir başlangıç yaparken, tatil  etkisi nedeniyle yılın ilk haftasında işlem hacimleri düşük kalmaya  devam edebilir. Endeks kısmi alıcılı açılışın ardından düşük hacim  nedeniyle gün içinde dalgalı bir seyir izleyebilir.
 • Çin-ABD arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik olumlu gelişmeler ile bu sabah piyasalar haftaya olumlu bir başlangıç yaptı. Asya  borsaları ve ABD vadeli endeks kontratları yükselirken, BIST 100  Endeksi’nin buna paralel güne hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını  Tatil etkisi nedeniyle endekste olası yükseliş çabaları  sınırlı kalabilir. Teknik olarak endekste 91.500 direncinin altında  görünüm zayıf kalmaya devam edecek. 90.600’ün altında 90 bin destek  seviyesi olarak geçerli. 90 bin mevcut trade pozisyonları için stop  loss olarak izlenebilir.
 • Risk iştahının son dönemde öne çıkan parametresi olan ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,72 seviyesine yakın bir seyir izliyor. İçeride  tahvil-bono faizleri geri çekilmiş durumda. Gösterge tahvil faizi  %19,90 ana direncinin altına geriledi. Bu seviye destek haline  helirken, %19,30 direnç olarak izlenebilir. 10 yıllık tahvilde ise  %16,40 önemli direnç seviyesi olarak korunuyor. Bu hafta içeride  açıklanması beklenen enflasyon verisi etkili olacaktır.
 • 1,1430 direncine yönelen EUR/USD paritesinde kısa vadeli görünüm Bu seviyenin üzerinde 1,15 hedef direnç olmayı sürdürüyor.
 • 1,1350 desteğinin üzerinde kalması halinde Euro’da kısa vadeli görünüm olumlu kalmaya devam edecek. USD/TL sakin ve sıkışık seyrine devam  Kurda 5,22 sıkışma formasyonunun desteğine işaret ettiğinden  bu seviye oldukça önemli. Kısa vadede kurun 5,22 desteğinin üzerindeki  seyrine devam etmesini bekliyoruz. 5,30 direncine yakın olan kurda  5,42 ana direnç olarak geçerli. EUR/TL’de ise 5,96 önemli destek iken,  6,10 direnç olarak izlenebilir.
 • Petrol fiyatları yukarı tepki sonrasında sıkışma hareketi içerisinde görünüm sergiliyor. Brent petrolde 55,50 dolar direncinin  üzeri yükselişin ivme kazanabilmesi adına takip edilebilir. Diğer  yandan kısa vadede 50 dolar desteğinin üzerinde kalması önemli  aşağı  kırılması halinde satış baskısı artabilir.
 • Altın onsta 1267 dolar desteğinin üzeri yükselişin devamı açısından öne çıkıyor. Bu seviyenin  üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu kalmaya devam edecek. 1285 dolar  hedef direnç olarak izlenebilir. Gram altında 210 TL’nin üzerinde  pozisyonlar korunabilir. 218 TL direncinin aşılması halinde 225 TL  direncine doğru yukarı yönlü hareketin devamı gelebilir.

QNB Finansbank Araştırma Bülteni’nden alıntıdır, FOREKS

Yorumlar

Son güncelleme: 09:2931 Aralık 2018
Paylaş Tweet