Sosyal Medya

Döviz

TCMB ve FIKKO doların gazını aldı

TCMB Aralık PPK’da faiz indirecek duyumları ile alıp başını giden dolar/TL öğle  saatlerinde TCMB 2019 raporu ve Finansal İstikrar ve…

TCMB ve FIKKO doların gazını aldı

TCMB Aralık PPK’da faiz indirecek duyumları ile alıp başını giden dolar/TL öğle  saatlerinde TCMB 2019 raporu ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FIKKO) toplantısı ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamalarla duruldu.

Ancak, bu kısa çalkantının Ankara’ya önemli bir ders öğretmiş olacağını umarız:  Popülizme hoşgörü yok.  Yeni bir dünya ve merhametsiz yatırımcılar var. En ufaka hatalar dahi ağır cezalar görecek.

 

Reuters:  Dolar/TL TCMB’nin enflasyona odaklı para politikası açıklamalarının ardından 5.34’e  geriledi

 

Dolar/TL’de dün başlayan ve bu sabah hızlanan yükseliş eğilimi Merkez Bankası’nın “enflasyona odaklı para politikası” söylemlerinin piyasada yarattığı olumlu algılama ile yerini düşüşe bıraktı.

 

Dolar/TL TCMB açıklamaları öncesi üç haftanın zirvesi olan 5.4550 seviyesini test ettikten günün en düşük seviyesi olan 5.3390’a kadar geriledi. Bankacılar bu düşüşte TCMB açıklamalarının belirleyici olduğuna dikkat çekerken kur saat 1215’te 5.3452/5.3539 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 5.7024/5.7200, euro/TL ise 6.0642/6.0773 seviyesinde.

 

TCMB’nin bugün yayımladığı 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metnindeki enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5’te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtildi.

 

Metinde önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceğine, bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğuna, dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceği de belirtildi.

 

TCMB enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesini hedeflediğini daha sonra ise enflasyonun kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanmasının hedeflediğine de dikkat çekti.

 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB’nin enflasyon odaklı para politikası vurgusu TL’deki satış baskısını ciddi ölçüde azalttı hatta tersine çevirdi” dedi.

 

Kasım ayı enflasyon verileri ardından son bir kaç işlem gününde piyasada “erken faiz indirimi” beklentisinin fiyatlanmaya başladığına dikkat çeken bankacı, “Bu metin 13 Aralık’taki PPK’ya yönelik bir söylem içermiyor. Ancak enflasyona yapılan vurgu PPK’da da benzer değerlendirmenin yapılabileceğini göstermesi açısından önemli” dedi.

 

Bankacılar “para politikasında sıkı duruşun uzun süre korunacağı” söylemini son PPK’da koruyan TCMB’nin önümüzdeki döneme yönelik para politikası söylemlerinin artık daha yakından takip edileceğini belirtiyorlardı.

 

Piyasa TCMB’den gevşeme adımı beklese de bu beklentiler genellikle 2019’un ikinci yarısına yönelik. Pazartesi günü açıklanan enflasyon verisinin ardından ise TCMB’nin daha erken bir adım atıp atmayacağı piyasanın gündemine girmişti.

 

 

FIKKO açıklaması: Sıkı duruşa devam

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yayınlanan basın açıklamasında, 4 Aralık’ta Bakan Albayrak başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısında para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceğinin vurgulandığı belirtildi.

 

 

Kurda istikrar nereye kadar?

 

Küresel piyasalarda kaos sürüyor, fakat büyük ölçüde Gelişmiş Ülkeler ve Çin kaynaklı. Türkiye ile alakası çok az. TL cinsinden mali varlıklar düşük petrol fiyatları, gevşek seyreden dolar ve %3’ün altına inen ABD 10 yıllık getirisinden güçlü destek alıyor.

 

Kasım öncü dış ticaret istatistikleri açığın nerdeyse sıfırlandığını (700 milyon dolara indi) gösteriyor. Dış dengede düzelme ve TL’nin carry trade (faiz arbitrajı)  avantajı kısa vadeli yatırımcılar açısından kaçınılmaz bir cazibe arzediyor.  Geçen hafta swaplar yoluyla $800 milyon dolar finansal yatırım girmiş olabilir. Tüm bunlar aralık sonuna kadar kurda istikrar vaad ediyor.

 

Fakat, 2019 görünümü oldukça bozuk. Çarşamba günü Gelişmekte Olan Piyasalar MSCI Hisse Endeksi %1,3, F/X ise dolara karşı %0.3 değer kaybetti.  ABD 10 yıllık DİBS getirileri yanlış fiyatlanıyor ve bir kaç hafta içinde yeniden %3.50 orta vadeli hedefine doğru yola çıkarak TL’yi zayıflatabilir. Ek olarak, yerel seçimler öncesi hükümetin oy kaygısıyla mali-parasal disiplinden uzaklaşması kaygısı gerçek.    En son olarak ise TL mevduat faizlerinde hızlı gerileme yerleşikleri adeta dövize göçmeye zorluyor.

 

Tüm döviz haber ve yorumları için tıklayın

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler