ANALİZ:  Doların baş düşmanı Trump

Dolar Endeksi Salı sabahı Asya’da  %0.5 civarında  değer yitirerek son bir ayın diplerinde taban arıyor. Bir çok uzmana göre, Dolar…
06:0625 Aralık 2018
ANALİZ:  Doların baş düşmanı Trump
Dolar Endeksi Salı sabahı Asya’da  %0.5 civarında  değer yitirerek son bir ayın diplerinde taban arıyor. Bir çok uzmana göre, Dolar…

Dolar Endeksi Salı sabahı Asya’da  %0.5 civarında  değer yitirerek son bir ayın diplerinde taban arıyor. Bir çok uzmana göre, Dolar Endeksi’nde gerileme son Fed FOMC toplantısında guvernörlerin 2019  bireysel faiz artırımı tahminlerini üçten ikiye revize etmeleri ve ABD ekonomisinde durgunluk korkusundan darbe  yiyor. Ben bu görüşe katılmıyorum.  FOMC açıklamaları konsensusa göre oldukça şahinceydi. Ayrıca, ABD ekonomisinden gelen verilerde 2019’da durgunluk başlayacağına dair fazla kanıt da yok.

Tabii, bu durum değişebilir, çünkü Trump her gün attığ twit ve aldığı beklenmedik kararlarla hem Beyaz Saray, hem de doların itibarına kazma darbeleri indirirken, işdünyasının da karar almasını zorlaştırıyor.

Bu bağlamda, ne Pentagon, ne müstafi Savunma Bakanı James Mattis ne de Kongre’deki kıdemli Cumhuriyetçi Senatörlerin onayladığı Suriye’den çekilme kararı ilk işaret fişeğiydi.  Diğerlerini de size  takdim edeyim:

 

Meksika’ya duvar yüzünden federal hükümet yine paydos

 

Trump’ın harcama tezkerelerinde Meksika sınırına duvar örmek için 5 milyar dolar ek bütçede israrına Kongre’de direniş var. Görüşmeler kitlendi, federal hükümetin harcama yetkisi sona erdi. Yorumlara göre, iki parti de federal hükümetin kapanmasından prim yapmayı umduğu için tıkanlıklık yeni Kongre’nin göreve  başlayacağı 20 Ocak’a kadar sürebilir. Meksika sınırına duvar gibi göçü engelleme hususunda anlam ifade etmeyen ve ırkçı bir gündem için devleti paydos ettirmeyi göze alan Trump’ın liderlik becerileri piyasalar tarafından sorgulanıyor.

 

Hazine Bakanı Mnuchin bankalarla toplantı yaptı

 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçen hafta hisse senedi piyasalarındaki sert düşüşün ardından ülkenin en büyük altı bankasının yöneticileriyle telefon görüşmeleri yaptı. Mnuchin’in banka yöneticilerini araması, yatırımcıların kaygısını gidermeye yönelik bir adım olarak görülse de büyük bir strtejik hataydı, çünkü piyasalarda ABD bankacılık sistemine yönelik hiç bir endişe yoktu. Mnuchin uyuyan yılanı deliğinden çıkartarak bankaların likidite ve sermaye yeterliliğinin tartışılmaya açılmasına neden oldu.

 

Trump aralıksz Fed’e saldırıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçen hafta Mnuchin yoluyla Powell’i kovacağı iddialarını net bir şekilde yalanlamıştı. Fakat, dün de saldırılarına devam etti. ABD ekonomisinin tek sorununun Amerikan Merkez Bankası Fed olduğunu söyledi.

 

ABD’de hisse senetleri son haftalarda keskin bir düşüş yaşadı. Amerikan ekonomisinin gidişatından memnun olmayan Trump ise bu durumdan Amerikan Merkez Bankası Fed’i sorumlu tutuyor.

 

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fed yetkililerinin piyasalara dair ‘hisleri’ olmadığını, güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamadıklarını yazdı. Trump “Fed skor üretemeyen güçlü bir golfçü gibi, sayı kazanamıyor, çünkü topa dokunamıyor ve vuramıyor.” dedi.

 

Trump Powell’i kovamaz, ama para politikası kararlarını etki altına alma çabaları hem Fed’e hem de dolara güveni yıkıyor.

 

Özetle, Trump bir kaç kısa gün içinde müttefikleriyle arasını bozdu, Beyaz Saray’da moral kalmadı, Kongre’yle ilişkiler bozuldu, federal hükümet çalışmıyor, bankaların sağlığı tartışmaya açıldı ve Fed politikası bulutlandı.

 

Doların yönü hakkında halihazırda yorum yapmaktan kaçınıyorum. Trump’ın bir çok cephede müttefikler ve sistemle çatışmayı sürdürmesi, dolar pazarında paniğe neden olabilir. İlk bakışta bu senaryo zayıf dolardan fayda gören petrol ve Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasilar için olumlu görünebilir. İllevelakin, panik ataklarının psikoloji yoluyla alakasız piyasalara yayıldığı hatırlayalım. Dünyanın bir numaralı rezerv para birimi ve faizleri yönü hakkında oluşan belirsizliğin dünya ekonomisi için  handikap olduğunu ekleyeyim.  Dolar, Fed ve ABD ekonomisi hakkında dev fonlar 2019 yatırım stratejilerini  nasıl belirliyor,  çok merak ediyorum. Cevapları 2 hafta içinde alırız ve dolarda asıl çalkantı o günlerde başlar. Trump’ın çenesini kapatmaması halinde F/X (JP Morgan), tahvil (MOVE) ve VIX oynaklık/korku indekslerinin tırmanarak tüm riskli varlıkları sarması önemli bir tehlike.

 

ParaAnaliz’in özgün ve eşsiz haber ve yorumlarına anında erişmek için bizi Facebook’ta  takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

FÖŞ anlattı:  Fed, Trump ve dolar

Yorumlar

Son güncelleme: 06:0625 Aralık 2018
Paylaş Tweet