Altın 6 ayın zirvesinde

Riskten kaçış, Trump’ın feverani twitleri ve dünya ekonomisinin seyri hususunda belirsizlik altına yaradı. Değerli metal bu sabah Asya’da 6 aylık…
06:2425 Aralık 2018
Altın 6 ayın zirvesinde
Riskten kaçış, Trump’ın feverani twitleri ve dünya ekonomisinin seyri hususunda belirsizlik altına yaradı. Değerli metal bu sabah Asya’da 6 aylık…

Riskten kaçış, Trump’ın feverani twitleri ve dünya ekonomisinin seyri hususunda belirsizlik altına yaradı. Değerli metal bu sabah Asya’da 6 aylık zirvesinde. Wall Street’ten sonra Nikkei225 de TSİ ile 06:25’de %5 değer yitiriyor.

ABD ve Alman DİBS ve Swiss frangı geleneksel güvenli limanlar, fakat Trump’ın Fed’e sürekli sataşmalarının  nereye varacağı belli değil. Fed’in sinip faiz patikasından caymasını bekleyenler altına kaçarken, daha da şahinleşmesini bekleyenler DİBS’den uzak duruyor (çünkü faiz artırımları DİBS fiyatlarını düşürür). Halen, altın 2018’in nadir yatırmcıya kazanç vadeden varlıklar arasıdna.  Altında  kısa vadeli teknik analiz ve 2019 beklentilerini sunuyoruz.

 

Ahlatcı Yatırım altın analizi

17-21 Aralık haftasında, küresel piyasalarda dolar endeksinde  yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altında yukarı yönlü  hareketlerin ivme kazandığı görülüyor. Hafta içerisinde, ABD’de  açıklanan veriler karmaşık bir görünüm sergilerken ABD on yıllık  tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları sarı metalde yükselişleri  destekledi. Ons altının geçtiğimiz hafta, bir önceki haftaya göre  yüzde 1,37 yükseliş ile 1255 seviyeleri civarında haftayı tamamladığı  izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 200 haftalık üssel  hareketli ortalaması olan 1262 seviyesi  üzerinde kalıcılık sağlaması  durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerde  1275, 1284 ve 1292 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri  çekilmelerde ise 1250, 1242 ve 1236 destek seviyeleri izlenebilir.”

 

Investing.com: 2019’daki fiyatlamaları neler etkileyebilir?

 

ABD ve Çin arasındaki 90 günlük sükunetin nihai sonucunda uzlaşmaya varılması küresel büyüme endişelerini de azaltabilir ve dolarda görülecek gevşeme altına destek sağlayabilir.

 

-Brexit sürecinde AB ile anlaşmaya varılması da pozitif bir etken.

 

-Fed’in şimdilik ilk faiz artışını Mart’ta yapması bekleniyor, ancak öncesinde küresel ya da ABD ekonomisine dair risklerin yüksek görülmesi ile güvercin tona geçilmesi altın fiyatlarını destekleyebilir.

 

-Petroldeki düşüşün devam etmesi, ECB ve Fed tarafında enflasyon beklentilerinin düşmesine neden olabilir ve sıkı para politikasındaki olsı değişim sinyalleri altında ataklar yaratabilir.

 

-Ve elbette her zamanki gibi jeopolitik risklerin artması da fiyatları yükseltebilir.

 

Kısa vadede 1,200$ tabanının korunması ile pozitif beklentinin devam ettiği altın orta vadede önemli direnç görülen 1,250$ üzerindeki seyrini korursa kademeli olarak 1,305$ ve 1,355$ dirençlerine doğru yükselişini sürdürebilir. 1,200$ tabanının aşağı yönlü kırılması durumunda ise 1,180$ ve 1,160$ destekleri görülebilir.

 

2019’un ilk çeyreği negatif bir beklenti içinde olan piyasaların durum değerlendirmesi yapacağı bir dönem ve bu dönemdeki çekimser, bekleyişte kalma altında bir miktar daha değerlenme sağlayabilir. Yılın 2. çeyrek itibariyle daha çetin geçmesi bekleniyor ve dengelerdeki değişim de fiyatlamalarda belirleyici olacaktır.

 

Alıntıdır, analizin tamamı için tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 06:2525 Aralık 2018
Paylaş Tweet