2019’da Gelişen Piyasalar: Alım için 2ci çeyreği bekleyin

Danske Bank Araştırma Birimi 2019 raporunda Çin, Hindistan, Türkiye, Rusya ve Polonya gibi önde gelen Gelişmekte Olan Ülkeleri (GOÜ, Piyasalar…
19:4030 Aralık 2018
2019’da Gelişen Piyasalar: Alım için 2ci çeyreği bekleyin
Danske Bank Araştırma Birimi 2019 raporunda Çin, Hindistan, Türkiye, Rusya ve Polonya gibi önde gelen Gelişmekte Olan Ülkeleri (GOÜ, Piyasalar…

Danske Bank Araştırma Birimi 2019 raporunda Çin, Hindistan, Türkiye, Rusya ve Polonya gibi önde gelen Gelişmekte Olan Ülkeleri (GOÜ, Piyasalar = GOP) değerlendirdi. Danske GOP’da  alım için henüz erken olduğunu, Fed’in frene basması ve Beijing’in adım adım ekonomiye saldığı teşviklerin neticesini beklemek daha karlı olabilir düşüncesinde. Danske Türkiye’de 2019-2020’de çok yavaş büyüme beklerken, Euro/TL ve dolar/TL tahminleri okurların çok ama çok dikkatini çekecek!

 

GOP ortamı:  Direnç, yavaşlama ve Çin etkisi

2018’de GOÜ küresel şoklara direncini ispatladı. Merkez Bankaları   daralan dolar likiditesine önlem olarak çeşitli parasal sıkılaştırma yöntemleriyle dövizlerini korumaya aldılar. Genel kabul görmüş ekonomi yönetimi ilkelerine soğuk bakan Arjantin ve Türkiye bile kararlı faiz artırımları ile kur istikrarsızlığını bastırmayı başardı. 2019 yılında ekonomi yönetimlerinin odağı bütçe açıklarını denetim altına almak olacak.

 

GOÜ’de büyüme yavaşlarken, yılın ilk yarısında Ticaret Savaşları ve Çin’de gözlenen ekonomik sarsıntı birincil nedenler. Fed’in süregelen faiz artırımları da GOÜ  fiyatlaması için negatif bir unsur. Enflasyon yılın ilk yarısında alevlenip, sonra 2018 düzeyine geri adım atacak. 2019 sonlarına doğru parasal sıkılaştırmanın sonlarına gelinecek.

Çin büyümesi 2018’de %6.6’dan 2019’da %6.2’ye gerileyecek. Öte yanda öncü ekonomik göstergelerin 1Ç2019 sonunda dip yapacağı öngörüsü paralelinde Çin’de yılın kalan kısmında göreceli canlanma bekleniyor. Danske’nin 2Ç’de GOP varlıkları alımı önerisinin ilk dayanağı GOÜ büyümüsinin ana motorlarından biri olan Çin’de bu  dirilme.

 

Yılın birinci çeyreğinde yavaşlama yanında, jeo-politik riskler, enerji fiyatlarında oynaklık ve Ticaret Savaşları GOÜ görünümünü okumayı zorlaştıracak. Ancak, Fed’in yılın ikinci yarısında frene basması GOP varlıkları için önemli bir avantaj. Doların da bu dönemde gevşemeye başlaması olası.

Fakat, AMB’ın tahvil alımını sonlandırıp parasal normalleşme araması Orta ve Doğu Avrupa para birimlerini yukarı itecek.

Çin, Macaristan, Hindistan, İran, Rusya, Suudi Arabistan ve Turkiye için yaptırım tehdidi önemli aşağı yönlü risk olarak takip edilmeli.

 

Türkiye:  Cılız büyüme ve zayıf TL

 

Danske uzmanları 2018 GSYİH büyüme tahminini %3.5, 2019-2020 için ise sırasıyla %1.1 ve %2.1 olarak kayda geçirdi.

TCMB’nin baharda temkinli faiz kesintilerine başlaması, fakat real politika faizini artıda tutması bekleniyor.  TL’de  opsiyon volatilitesi gerileyecek. Öte yanda, yükselen petrol fiyatlarının yeniden cari açık üretmesi ve kaprisli sıcak para akımları temel senaryoyu gölgeliyor.

 

Üç büyük risk var

 

  • ABD ile örneğin S-400 alımı hususunda yeni anlaşmazlıklar başgöstermesi,
  • Daralan ekonomiye çare olarak veya siyasi baskı sonucu TCMB’nin parasal gevşemede aceleci davranması ve
  • Fed’in 2019 boyunca faiz artırımına devam etmesi,

görünümü bozar.

 

Danske Euro/TL  ve dolar/TL tahminleri

Zaman dilimi Euro/TL Dolar/TL
3 ay 6.67 5.90
6 ay 7.20 6.10
12 ay 8.13 6.50

 

 

ParaAnaliz’in özgün haber  ve yorumları için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Son güncelleme: 19:4030 Aralık 2018
Paylaş Tweet