Sosyal Medya
**8*

Trump korkusu altına yarıyor

30 Mayıs 2017

Başkan seçildiği günden bu yana popülist söylemleri ile gündeme gelen Trump, son dönemde yine adından sıkça söz ettiriyor.

FBI başkanının görevden alınması, Ruslara bazı gizli bilgilerin verildiği iddiaları, FBI başkanından daha önce istifa eden danışmanı için araştırmayı örtmesine yönelik bir talebi olduğunu söylentisi Mayıs ortasında altına olan talebi artırmıştı. Geçtiğimiz hafta ise, Trump’ın damadı Jared Kushner’in, Rusya’nın 2016’daki Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının FBI tarafından incelendiği iddia edilmişti.

Diğer taraftan Trump, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından komşusu Çin’e büyük saygısızlıkta bulunduğunu ve Çin’in kendini zor tuttuğunu ifade ederek Kuzey Kore ile tersleşmeye devam ediyor.

Avrupa tarafında ise Almanya ile gerilim oluşturabilecek gelişmeler olabilir. Trump, yer kürenin ısınmasına karşı Paris İklim Sözleşmesi’ne ve ABD ile AB arasında serbest ticaret anlaşmasına karşı. Avrupa’dan satılan yabancı mallara gümrük vergisi koydurmak isteyen Trump, yerli üretimi teşvik etmek istiyor. Özellikle Almanya’nın ticaret fazlalığından şikayeti olduğunu biliyoruz. Özellikle G-7 zirvesinde tarafların zıtlaştığını Merkel’in “Avrupa artık kendi kaderini kendi eline almalı” ifadesinden anlıyoruz.

Önümüzdeki dönemin en kötü senaryosu, temsilciler meclisi ve senatonun bir komisyon kurup Trump’ın başta FBI başkanını görevden alması olmak üzere ve diğer olanları incelemesi olarak gözüküyor.

Böyle bir durum şüphesiz altın fiyatlarını çok daha yüksek seviyelere çıkarabilir. Olasılığı düşük olmasına rağmen aklımızın bir ucunda bulunsun.

Kısa vadede baktığımızda Altın, Fed’in para politikası, Çin’in ekonomik görünümü ve İngiltere seçimlerine ilişkin belirsizliklerden destek buluyor. Trend desteği 1259-1260 bölgesi. Bu seviyenin üzerinde kapanışların devamı ile 1277 potansiyeli mevcut. Bu seviye 2011 yılından başlayan düşüş trendinin direnci konumunda. Bu seviyenin üzerinde görülecek haftalık kapanışlar ile birlikte altın boğa piyasasına girebilir.

Düğün sezonunun başladığı bu dönemde gram altını merak eden yatırımcılar için ise 155 seviyesine kadar yükseliş potansiyeli olduğunu söyleyebilirim. Elinde olanlar bu seviyeye kadar bekleyebilir. 140 bölgesi ise çok önemli bir destek ve alım bölgesi olarak gözüküyor.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları