Sosyal Medya
**8*

Endekste 100’ler gülüyor

25 Haziran 2017

Son yıllarda risk iştahının en yüksek olduğu dönemdeyiz. Neredeyse bütün endeksler yeni zirve yaparken bizimde içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkelere para girişi devam ediyor. Yabancılar 12-16 Haziran haftası net olarak 1 milyar 7.5 milyon dolarlık alım yaparken yılbaşından bu yana toplam alımlar 2 milyar 224 milyon dolara ulaştı. Hisse senedi ve DİBS alımları ise yılbaşından bu yana 5.6 milyar doları buldu.

Bununla beraber endekste 100 bin seviyesi test edilirken yükseliş trendi güç kaybetse de devam ediyor. Kısa vadede 98 bin seviyesi önemli trend desteği. Bu seviye kırılmadıkça yukarı istek devam edebilir. 102 bin ve 105 bin bölgesi ön plana çıkıyor.

Yükselişin devam etmesi için özellikle ABD ve Avrupa borsalarının yeni zirveler yapıp desteklemesi gerekiyor. Son günlerde bunu göremediğimizi söyleyelim.

Güçlü bir düzeltme için ise 98 bin seviyesinin altında kapanışlar görmeliyiz. Orta vade trend desteği 95 bin. Bu seviyeden yeniden alım gelebilir. Küresel anlamda güçlü bir düzeltmede ise en düşük 88-90 bin bölgesinin görülebileceğini düşünüyorum.

Piyasanın sağlıklı işlemesi için bu realizasyonların olması gerekiyor. Unutmayın bir fiyat devamlı yükselmez yada düşmez.

Kısa vadede piyasaya karşı iyimserim. Ama yılın ikinci yarısında küresel hisse senedi piyasalarında %15-%20 civarı bir düzeltme ihtimali hiç de az değil.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları