Sosyal Medya
**8*

ECB, Fed’in önüne geçebilir

23 Mayıs 2017

Piyasa bu hafta açıklanacak tutanakları son derece önemsiyor. Tutanaklarda yer alacak şahin açıklamalarla birlikte FED’in Haziran faiz artışı netleşebilir. Ancak asıl önemli olan Haziran toplantısından sonraki yol haritası olacak.

ABD’de çekirdek enflasyon son dönemde biraz gevşemiş durumda. İstihdam piyasasında ise iyileşme devam ediyor. İşsizlik oranı %4,4 ile 2007’den beri en düşük seviyede. Devam eden işsizlik başvuruları ise geçtiğimiz hafta 232 bine gerilerken, 4 haftalık ortalama 240 bin ile Kasım 1988’den beri en düşük seviyeye indi. İlk çeyrekte zayıf gelen büyüme sonrasında ikinci çeyrek beklentileri oldukça iyi. Atlanta FED geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, büyüme tahminini yüzde 3,6’dan yüzde 4,1’e yükseltti. Son açıklanan sanayi üretimi ve konut başlangıçları verilerinin bu revizyonda etkili oldu.

Trump endişelerine rağmen FED’in Haziran ayında faiz artışı yapacağını düşünüyorum. Eylül ayı ise şu anda belirsiz. Bu belirsizlik doların güçlenmesini engelliyor. Haziran toplantısında nokta tahminler yer alacak. Bu yıldan ziyade 2018 tahminleri piyasaya yön verecek. 2018 yılındaki faiz medyanında görülecek yukarı yönlü revizyon dolarda ciddi bir değerlenme getirebilir.

Özellikle Trump’ın vergi reformlarını düşündüğümüzde böyle bir ihtimal yok değil. Trump’ın reformlarla ABD’ye ciddi sermaye akışlarını teşvik etmesinin yanında bireysel vergi dilimlerinde de indirime gidilmesi, büyümeyi, enflasyonu ve istihdam tarafı için pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu teşvikler ötelenirse FED için temkinli söylemler tekrar başlayabilir.

ECB tarafında ise Haziran ayında strateji değişikliğine gidilmesi söz konusu. Son dönemde hem enflasyon hem de ekonomik aktivitedeki gelişim gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Enflasyon yüzde 1,9 ile hedefe ulaştı. Genel olarak Eylül ayında tahvil alım programında değişikliğe gidileceği beklentileri artmaya başladı. 2018 sonunda ise gerekirse ECB’nin bankalara borç verme oranının artırılabileceğini konuşuluyor.

Bu strateji değişikliğinin Avrupa ekonomisinde yeniden bozulmaya yol açacağını bekleyenlerin oranı oldukça yüksek. Borçluluk tarafında halen ciddi problemler devam ediyor. İspanya ve Portekiz büyüme tarafında toparlansa da İtalya’da görüntü halen zayıf. ECB’nin strateji değişikliği sonrası faizlerin yükselmesi önümüzdeki dönem için yeniden risklerin konuşulmaya başlamasına neden olabilir.

Sonuç olarak FED 2018 yılına ilişkin beklentilerini yukarı çekmez ise ECB’nin toplantıları piyasada daha etkin olacaktır. ECB’nin Haziran ayında değişikliğe gitmemesi euro negatif, strateji değişikliğine gitmesi ise euro pozitif hareket yaratacak.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları