Sosyal Medya
**8*

Düştükçe Dolar alıyoruz

17 Mayıs 2017

Kurda 3,55 bölgesindeki hareket devam ederken, yurt içinde dolara olan talep dikkat çekiyor. Gerek Merkez Bankası’nın swap ihaleleri gerek yurtiçi yerleşiklerin mevduatlarındaki artış içerideki döviz talebini gösteriyor.

Son dönemdeki swap ihalelerine öncekilerin 5-10 katı teklif gelmeye başladı.

Londra’da arbitraj imkanının artması gibi bir sebebin yanı sıra doların düşmesi de bu talepte etkili. Londra’daki para piyasasında gecelik faizler ile Merkez Bankası’nın ortalama fonlama faizinin arasındaki farkın 1,5 puana doğru yaklaşması bazı bankaları bu işleme yönelmiş gözüküyor. Londra’da Macron’un seçimi kazanması sonrası %11 ile borçlanan bankalar paralarını %12,25’ten Merkez’e yatırıyor.

Diğer taraftan yurtiçi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin döviz mevduatlarındaki artışa baktığımızda yılbaşından bu yana 19 milyar dolar gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Kendini hedge etmek isteyen, döviz ödemesi olan şirketler 3,50-3,60 bölgesinden dolar alıyor. Ayrıca döviz kredisi olan şirketlerin bu kredilerini korumaya almak için DTH’larını artırdığı ihtimalide başka bir faktör olarak karşımıza çıkabilir.

Genel resime baktığımda dövize bağımlılığın arttığını ve halkımızın riskten korunmak için dolar aldığını görüyorum. TL mevduat hesaplarına %14 civarı faiz ödenmesine rağmen, bankalarda TL mevduat değil, döviz mevduatı artıyor.

Kurda daha düşük seviyeler görülebilir mi? Evet görülebilir. Teknik olarak 3,6150 seviyesinin altında düşüş trendi devam ediyor. 3,49-3,50 bölgesi önemli destek. Bu bölgenin kırılması bizi 3,4750 ve 3,41 bölgesine doğru götürebilir. Ancak orta vadede yukarı trendin devam edeceğini ve 3,65 üzerinde göreceğimiz kapanışlar ile birlikte yılında ikinci yarısında yeniden 3,85-3,90 bölgesine gidebileceğimizi düşünüyorum.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları