Sosyal Medya
**8*

Borsada karlar gani gani…

17 Kasım 2017

2017’nin sonuna yaklaşırken, borsa şirketlerinin 2017 karlılıkları için resim büyük ölçüde belli oldu, elimizde son çeyrek olmasa da ne beklemiştik, ne oldu değerlendirmesini yapabiliriz.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, kar büyümesi yönünden oldukça iyi geçmiş olan 2016’dan sonra bankacılık sektörü 2017’ye yüksek bir baz etkisiyle girmişti. Buna ragmen 2017 için ortalama kar büyümesi beklentisi yine çift haneli fakat bu defa %10-15 gibi daha mütevazi bir seviyede oluşmuştu. Reel sektör için ise tam tersi bir durum söz konusuydu. 2016 yılında üst üste yaşanan talihsiz gelişmelerden birçok sektör olumsuz etkilenmiş, özellikle de yılın son çeyreğinde TL’de yaşanan sert değer kaybı yüksek kur farkı giderlerine yol açmış ve reel sektör şirketleri yılı zayıf bir karlılıkla kapatmıştı. Bu düşük baz etkisi ile yılbaşında 2017 yılı için ortalama beklenti, %50 düzeyinde bir kar büyümesi olabileceği yönünde idi.

Kamuoyuna açıklanan ilk 9 aylık sonuçların bize gösterdiği, hem bankacılık hem de reel sektörde beklentilerin oldukça güçlü bir şekilde aşılacağı yönündedir. Gerçi son bilanço döneminden bugüne gerek kur gerekse faiz cephesindeki gelişmeler çok iç açıcı değil. 30 Eylül’den bugüne TL dolar ve Euro karşısında %7-8 civarında değer kaybetti, gösterge faiz %11.9’dan %13.6’a yükseldi. Dolayısıyla bu gelişmeler son çeyrek karlarını bir miktar törpüleyecektir. Ancak geçen sene son çeyrekte TL dolar karşısında %18, Euro karşısında %11 değer yitirmişti. Bu çeyrek değer kaybı o seviyelere ulaşmadığı sürece, geçen seneden gelen düşük baz etkisiyle 4. Çeyrek sonuçları da yıllık kar büyümesine olumlu katkı sağlayacak.

Şubat ayında hayata geçirilen Kredi Garanti Fonu, bankacılık sektörü için yılbaşında çekilen resmi büyük oranda değiştirdi. Sermaye yeterlilik ve aktif kalitesi yönünden rahatlayan sektör, özellikle ikinci çeyrekte gaza basarak beklenenin üstünde kredi ve bilanço büyümesi elde etti. Enflasyonun beklenenin üstünde seyri de eklenince faiz ve komisyon gelirleri de beklentileri aştı. Mevduat faizlerindeki hızlı yükselişe ragmen maliyet tarafında sıkı kontrolü de elden bırakmayan sektörün borsadaki 6 büyük temsilcisi ilk 9 ayda %26 kar büyümesi yakaladı ve yılı büyük olasılıkla ortalama %25 civarında bir kar artışıyla tamamlayacak.

Reel sektörde de gerek KGF’nun piyasalarda sağladığı rahatlık gerekse diğer teşvikler yılın başlangıçta beklenenden daha iyi geçmesini sağladı. İlk 9 ayda halka açık 67 şirketin net karı, geçen yılın aynı dönemine göre %80 büyüdü. Kar artışı genel olarak güçlü olmakla birlikte bu artışın 34 puanı iki şirketten geliyor. Bunlar, 1.3 milyar TL zarardan 823 mn TL kara geçen THY ile karını %235 oranında artıran Tüpraş’tır. Bununla birlikte, geçen yıl kur farkı zararları yüksek olan elektrik, telekom gibi sektörlerle yabancı para cinsinden satış yapan demir çelik ve otomotiv şirketlerinde ve dipten toparlanan havacılık şirketlerinde de oldukça güçlü kar artışları gördük.

Ana sektörlere kısaca bakacak olursak;

Otomotiv sektöründe iç pazarda %8-10 civarında bir daralma, ihracat pazarlarında ise kurun ve yeni modellerin satışa sunulmasıyla yüksek bir performans bekleniyordu. İhracat beklentilere paralel bir seyir izlerken, iç pazar tahminlerin üstünde bir performansla yılın ilk 10 ayında sadece %2’lik bir daralma gösterdi. Tam yıl performansı için Aralık ayı satış verileri belirleyici olacaktır ancak, şu anki tablo, iç pazar daralmasının beklenenden daha az olacağına işaret ediyor. Borsadaki sektör temsilcilerinin ilk 9 aylık performansları da, sene başındaki olumlu beklentilerin de bir miktar üstünde bir kapanışa işaret ediyor.

Dayanıklı Tüketim sektörünün lider oyuncuları sene başında iç pazarda küçük bir daralma olabileceğini öngörmüştü. Ancak yılın ilk aylarında açıklanan vergi teşviği resmi olumlu yönde değiştirdi ve ilk 9 ayda satış hacmi çok daha güçlü gerçekleşti. Bununla birlikte, artan maliyetler ve finansal giderler sebebiyle sektörün önde gelen oyuncuları karlılık açısından beklentileri karşılayamadı.

Demir çelik sektörü için beklentiler oldukça iyiydi, şu ana kadarki gerçekleşmeler daha da iyi oldu ve sektörün son çeyrek sonuçlarıyla güçlü bir kapanış yapması bekleniyor.

Telekom sektörünün iki büyük oyuncusu da yılbaşında paylaştıkları gelir büyümesini aşacaklar ve piyasa beklentilerinin üstünde bir karla yılı kapatacaklar gibi görünüyor.

Havacılık sektöründe THY %10, Pegasus %5-7 aralığında yolcu büyümesi öngörmüştü. Her iki şirket de yıl içinde beklentilerini yukarı yönde revize etti ve yıl sonu karı, maliyet yönetimindeki başarılı performansın da katkısıyla analistlerin sene başındaki beklentisinin hayli üstünde gerçekleşecek gibi görünüyor.

İçecek sektörü yılbaşında açıkladığı hedeflere paralel bir seyir izlerken gıda perakendecileri için gerçekleşmelerin beklentilerin aşacağı görünüyor.

Gayrimenkul sektöründe sağlanan teşviklerin desteğiyle satış hedefleri tutturulsa da karlılık yönünden 2017 yılı çok parlak bir yıl olarak kayıtlara geçmeyecek. Çimento da bu yılı karlılık yönünden zayıf geçiren sektörlerden biri oldu. 2017 için resim artık üç aşağı beş yukarı belli ve büyük ölçüde satın alındı. Bundan sonra 2018 beklentilerine odaklanacağız.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları