Sosyal Medya

Donald, Janet’i ocakbaşına götürecek

30 Ocak 2017

Trump’ın görevi devralır devralmaz ilk işi 7 ülkeden Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak oldu. Diğer hayırlı icraatları arasında Suriye’de güvenli bölge arayışı ve Arap Dünyasında kadim müttefiklerimiz Müslüman Kardeşleri (İhvan) terör örgütü ilan etme çabalarını da sayabilirim.

Suriye’de güvenli bölge meselesine ufaçıçık bir parantez açalım: Ankara’nın 5 yıldır Obama yönetiminin başını ağrıttığı bu meselenin sonunda çözüme kavuşması nedense kimseyi sevindirmedi, çünkü Trump bu, olur da güvenli bölgeleri Kürt kantonlarında kurar ve bizim Suriye politikası da daha önceki 1001 diplomatik girişimimiz gibi berhava olur. Prof Davutoğlu’nun “komşularla sıfır problem” prensibini hatırlayan var mı?  Yine de Ankara belki Trump Suriye’de bize bir kıyak yapar umuduyla Müslümanlar’ın 3cü sınıf insan muamelesi görmesine ses çıkartmıyor. Zaten bu yüzden şu hınzır ve vatan haini “HAYIR!” kampanyası yürütenlerin “Türkiye İran’a döner” korkutmalarını da ciddiye almıyorum. Mollalar için din yaşamın özü ve vazgeçilmez bir düstur. Bizde ise bir tramvay, durağına gelince inersin

Lafı biraz uzattım, ama dünyanın Trump belasıyla sınavının asıl şimdi başladığına inanmanızı istedim. Yeni başkanın bir haftalık icraatından şunu öğrendik. Seçim vaatlerini harfiyen yerine getirecek. İkincisi, attığı adımların doğuracağı sonuçlar tikinde bile değil, o kendi tabanına oynuyor, geri kalanlar zaten bozguncu ve “sahteden Amerikalı”.

Trump’ın göç, duvar ve dış ticarette korumacılık gündemini tamamlamasına az kaldı. Bir-iki hafta içinde ithalat vergilerini Kongre’ye teklif eder, ya da yetkisi varsa kararname ile yürürlüğe koyar. Sonra da dünyayı yangın yerine çevirecek fasla geçeriz. Vergi indirimleri ve altyapı harcamaları. Trump gözünü o cepheye diktiğinde bizim de fena halde canımız yanacak diyeyim de, bu makaleye duyduğunuz ilgi artsın.

Trump ve Kongre’nin üstünde el sıkışacağı  bütçe paketi iç talebi bir miktar hızlandırır, ama bütçe açıklarına kayda değer bir olumsuz etki yapar. Ortaya rakamlar çıkmadan bundan fazlasını söylemem mümkün değil.

ABD ekonomisi son çeyrekte  %1.9, yıllık olarak da %1.6 büyüdü ama siz bakmayın o zafiyete, Markit Ocak bileşik PMI anketine göre halen büyüme ivmesi %2.5’a erişti bile. Reuters-Michigan Tüketici Güven Endeksi Ocak’da 13 yıllık zirve yaparken, içinde Janet Yellen’i kızgın ocakbaşında oturur gibi terleten  bir detay daha vardı. Katılımcılar bu yıl %2.6, gelecek beş yılda da %2.6 enflasyon öngörüyordu. Her iki öngörü de bir ay öncesine göre oldukça hızlı yükselmişti.

Özetle, 2017 yılına girildiğinde ABD ekonomisi kaynamaya başlayan bir tencere suyu andırıyordu. Bazı uzmanların iddialarının aksine, bu ekonomiyi güçlü dolar da frenlemeyecek, çünkü bütün dünyada enflasyon ve büyüme hızlanıyor.  Fed açısından bu yıl 3 kez 25 baz puan faiz artışı yapmak Trump denen mahlukat yer yarılıp içine düşse, yine de en olası senaryo artık.

Trump ve Kongre’nin özel harcamalar ve bütçe açığını artıran bir pakette anlaşması ise Yellen’i mangalbaşına oturtacak. Eğer ABD’de verimlilik mucizevi bir şekilde ani sıçrama sergilemezse, Trump’dan iç talebe gelecek 0.5 puan kadar mutedil bir destek dahi istihdam pazarını doyuma ulaştırır ve ücretler patlama yapar.

PIMCO’ya göre Trump hazretleri Fed’in sıkılaştırma patikasında 50 baz puan ek etki yaptı. Makul bir tahmin. Piyasa halen 2017’de 2 kez faiz artırımı fiyatlıyor, üç veya dörde ikna olursa, dolar ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar ne  halt eder, iyi düşünün derim.  Hele bir de Fitch son yatırım yapılır notunu geri almış, banka ve  şirketlerin borçlanma maliyetleri en az 75 baz puan artacak. Yandı gülüm keten helvası.

Durun, daha  bitmedi, turbun büyüğü heybede. Vergi indirimlerinin daha hızlı büyüme sayesinde kendini finanse edeceği tam bir palavradır. Altyapı harcamalarını özel sektör finanse edemez. Trump’ın paketi bütçe açığını senede yüz milyarlarca dolar cesametinde artırır. Hatırlatayım, Fed artık ABD DİBS satın almıyor, hatta ekonomi fazla ısınırsa, elindekileri satmak zorunda dahi kalabilir.

Peki efendim, kim finanse edecek bu artan DİBS arzını? Çok basit, ceplerinde deve yüküyle nakit ve likit olan fonlar. Nerde şimdi o para? Hepsi Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) tahvillerinde, abicim. İspatını mı istersiniz? Şu GOÜ-ABD tahvil spredi (faiz farkı) grafiğine bakın:  Kan kokusu almış köpekbalıkları gibi GOÜ kredisine yumulmuş çakallar:

O para bu senenin ikinci yarısında ABD’ye göç etmeye başlar. Dolar DİBS arz-talep dinamikleri yüzünden değer kazanır.  GOÜ kredi pazarı da ağır bir darbe yer. Gerisi GS-Akhisar maçı gibi gider zaten.  Bir kez GOÜ şirketlerinin F/X borçlarını ödeyemeyeceği korkusu başlarsa, GOP’dan hızla sıcak para kaçar.

Ne yani, bütün dünya keriz, bir tek ben mi uyanığım? Milyarlarca dolar para yöneten tilki fon yöneticileri bu senaryoyu görmüyor mu? Görüyor da inanmıyor. Onlara göre Trump ve Kongre bütçe açıklarını bu denli büyütecek bir paketin vereceği zararı çakar ve vazgeçer. Beyler ve bayanlar,

  • ABD’yi içten çökertip dünyayı ele geçirmeyi planlayan Rusya ile ittifak kurma hayalleri içinde yaşayan,
  • Başkanlık seçimlerinde hile yapıldı diye soruşturma başlatan,
  • Tüm ABD ve dünyayı ayağa kaldıran Müslümanlara ülkeye giriş yasağı ardından danışmanı “alışın, daha sisteme ne şoklar vereceğiz” diye mesaj atan.

Bir şahıs sizce rasyonel midir? Onun ABD’nin uzun vadeli menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğine güvenerek portföy kurmak akla mantığa sığar mı, ulan? Amerikalılar böyle tipler tarafından yönetilmeye alışık olmadıkları için inkar sendromu yaşıyor, benim 15 yıllık tecrübem var, başlarına geleceği biliyorum.

Gelelim bize. Bu senaryo gerçekleşirse, TL ebediyen değer kaybeder. Sebebi çok basit. Türkiye’de tek bir karar alıcı var, adı da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan (bin yaşa!). Bakın kendisi para politikası hususunda ne buyururlar:

“Faizi artırmak, kuru da enflasyonu da olumsuz istikamette etkiler. Hatta ben özellikle faizde, taban-tavan meselesinin dahi kaldırılmasını, sadece politika faizinin kalmasını savunan birisiyim. Faizle işsizliği azaltamazsınız.”

Duydunuz mu? Fed ne yaparsa yapsın, ABD DİBS getirileri nereye yükselirse yükselsin. Hans ne yaparmış, Corç ne eylermiş, bu aziz millet takmaz kardeşim. Bizim milli ve yerli bir para politikamız var. O da düşük faiz.   Gerisini  Janet Yellen düşünsün.

Hala bana soracak mısınız “FÖŞ, Fitch’den sonra dolar/TL ne olur?” diye?

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları