Sosyal Medya

Şirketler

Doğuş Grubu yine Garanti hissesi sattı

Grup, Garanti'deki yüzde 9.95 hissesini daha sattı

Doğuş Grubu yine Garanti hissesi sattı

İspanyol BBVA, Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’nda kalan yüzde 10 payının yüzde 9.95’ini satın alarak Banka’daki toplam payını yüzde 49.85’e yükseltmek için anlaşma sağladı.

Resmi onay ve Genel Kurul kabullerinin sağlanmasıyla birlikte devrin 2017’nin ilk yarısı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu satışla birlikte Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’ndaki payı yüzde 0.05’e düşüyor. Satış anlaşmasına konu paylar, Doğuş Holding ve Doğuş Araştırma Geliştirme’nin paylarını kapsıyor.

ANLAŞMA FİYATI PİYASANIN ALTINDA

BBVA’nın Garanti Bankası’nın 417 milyon 900 bin adet hissesi için Doğuş Grubu’na ödeyeceği fiyat ise pay başına 7,95 TL’den 3 milyar 332 milyon 305 bin TL. Garanti Bankası’ının Salı günü kapanış fiyatı ise 9,02TL’ydi. Buna göre F/DD rasyosu 0,94 oldu ve piyasaya göre yüzde 12 iskontolu.

2014’TEKİ SATIN ALMA 8,9 TL’DENDİ

Kasım 2014’te imzalanan ve Temmuz 2015’te gerçekleşen önceki satın almada ise BBVA, Garanti Bankası’nın yüzde 14,89’u için Doğuş Grubu’na pay başına temettü dahil 8,9 TL’den ödeme yapmıştı.

DOĞUŞ’UN KAP AÇIKLAMASI

Doğuş Grubu’ndan konuya ilişkin KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı

“T.Garanti Bankası A.Ş nezdinde sahibi bulunduğumuz ve Garanti Bankası’nın çıkarılmış sermayesinin toplam yüzde  9,95’ini temsil eden 417 milyon 900 bin TL nominal değerde payın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. tarafından satın alınması hususunda Doğuş Grubu ve BBVA arasında mutabakata varılmıştır.

Varılan mutabakat gereği beher payın bedeli 7,95 TL olarak belirlenmiş olup, toplam satış bedeli 3 milyar 322 milyon 305 bin TL’dir. Ödeme BBVA tarafından kapanış tarihinden bir iş günü öncesindeki son üç iş günü kurları dikkate alınarak USD olarak yapılacaktır.

İşlemin kapanışı, satıcıların yetkili organ kararlarının tamamlanması ve ilgili resmi merciler nezdinde yapılacak işlemleri takiben gerçekleştirilecektir. Söz konusu satın alma sonucunda BBVA’nın Garanti Bankasında sermayesindeki payı yüzde 49,85’e yükselmiş olacaktır. Taraflar arasındaki 19 Kasım 2014 tarihli Hissedarlar Sözleşmesi kapanış tarihinden itibaren sona erecektir.”

BBVA’NIN KAP AÇIKLAMASI

BBVA tarafından yapılan açıklamda ise şöyle denildi:

“Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A., bugün Doğuş Holding A.Ş. ve Doğuş Araştırma Geliştirme ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. ile Doğuş’un Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’de sahip olduğu ve Garanti Bankası’nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 9,95’ini temsil eden 417 milyon 900 bin TL nominal bedelli paylarını beher payın bedeli 7,95 TL, toplam 3 milyar 322 milyon 305 bin TL bedelle satın ve devir almak için bir anlaşma imzalamıştır.

Devralmanın tamamlanması, diğer şartların yanında, Satıcılar’ın her birinin genel kurulunun satışı ve payların BBVA’ya devrini onaylamasına ve ilgili düzenleyici kuruluşlardan onaylarının alınmasına bağlıdır.

Devralmanın 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması beklenmektedir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler