Sosyal Medya

Ekonomi

Aklıma takılan sorular

Son dönemlerde piyasalara ve ekonomik gelişmelere baktığımda aklıma birçok soru takılıyor. ”Mevduat-bono faizlerinden daha az yükseliş potansiyeli olan borsaya niye…

Aklıma takılan sorular

Son dönemlerde piyasalara ve ekonomik gelişmelere baktığımda aklıma birçok soru takılıyor. ”Mevduat-bono faizlerinden daha az yükseliş potansiyeli olan borsaya niye yatırım yapılır”, “Patronlar niye hisse satar”, “bono faizleri %11,5 iken mevduat faizleri %14-15 nasıl oluyor”.

Ap sayd potenşıyıl

Görüşlerine değer verdiğim araştırma ekiplerinin raporlarını incelediğimde yapılan son güncellemelerle birlikte önümüzdeki bir yıl için endeks hedef değerlerinin 107-110 bin aralığına çekildiğini görüyorum. Bu durumda önümüzdeki 1 yıl için endeksin potansiyel getirisi yaklaşık olarak %10. Aynı vadede hazine borçlanma araçlarının %11-11,5, mevduatların ise %14’ler civarında. Risksiz enstrümanlarda daha yüksek getiri varken neden daha riskli bir enstrümana yatırım yapayım ki? Paramı yıllık mevduata bağlar 1 sene sonra yaklaşık olarak %2-4 daha fazla hisse alırım. Kısa vade dalgalanmaları yakalamak peşinde koşan yatırımcıları bir kenara koyarsak “değer” yatırımcıları için durum budur.

Son dönemlerde yapılan hedef değer güncellemeleri üzerine…. 

Endeks hedef değerlere yaklaştığında özellikle satış ekiplerinden gelen “biz müşteriye nasıl hisse aldıralım araştırma piyasa yukarı gitmez diyor” serzenişleri karşısında araştırma ekiplerine değerlemeleri gözden geçirseniz ricaları gelir! Bu ricalar karşısında şirket değerlemelerini gözden geçiren analistler satış, karlılık büyümelerini yükseltemeyeceklerini görürler. Yapılacak tek şey vardır. Risksiz faiz oranında düzeltme. Risksiz faiz oranı olarak kullanılan 10 yıllık faizi yarım puan aşağı çekersen değerlemeler aşağı yukarı %10 civarında yukarı çıkar. Piyasada 10 yıllık bono faizleri 10,60-10,75 arası gezinirken risksiz faiz oranını 10,50’ye çekersiniz işlem tamam.

Patronlar neden hisse satar

Bir patron için şirketi paha biçilmezdir. Çoğu patron için bin bir emek ile büyüttüğü şirketi çocukları kadar değerlidir. Ama her patronun şirketi için kafasında bir değer vardır. Bu değerin üzerinde bir fiyattan kayda değer bir miktarda hisseye alıcı bulduğunda bunu fırsat olarak görür ve bu fırsatı değerlendirir.

Geçen hafta Koç ve Sabancı ailelerinden gelen satışların endeks hedef değer hesaplamalarındaki güncellemelerle aynı zamana gelmesi değerlemelerin patronların kafasında oluşan değerlerin üzerine geldiğini gösterir mi? 

Mevduat %14-%15 iken bono faizleri %11,5 de kalır mı? (ya da Bono faizleri %11,5 iken mevduat faizleri %14-15 te kalır mı?)

KGF ile beraber kredilerdeki artış zaten yüksek olan kredi-mevduat oranını daha da yükseltince bankalar faiz artırım yarışına girdi. Bilumum meyve ismi taşıyan hesaplar %14-14,5’lara kadar yükseldi. Normal mevduatlar %15’lerde. Swaplı mevduatlara değinmeyeceğim bile.

Bankaların kredi artışı sebebiyle oluşan nakit ihtiyaçları geçici mi? Pek de değil. Bu durumda mevduatlar aşağı gelir mi? Zannetmem. Mevduatlar aşağı gelmez ise verim eğrisinin kısa tarafındaki bonolar buralarda kalır mı? Merkez Bankası mevcut durumda 12,25 te olan fonlamayı aşağı çekebilir mi?

Şu an için en iyi senaryonun ortada buluşmaları olduğunu düşünüyorum..

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler