Sosyal Medya

Ekonomi

Varlık Fonu kredi için yabancı bankalarla mı görüşüyor?

Türkiye Varlık Fonu'nun, Çin bankası ICBC'den 5 milyarlık kredi istediği belirtildi

Varlık Fonu kredi için yabancı bankalarla mı görüşüyor?

Bloomberg’in haberine göre, Türkiye Varlık Fonu, stratejik planını revize etti.

Konuya yakın 4 kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Türkiye Varlık Fonu (TVF) aralarında ICBC’nin de olduğu uluslararası bankalarla kredi kullanımı için görüşmeler gerçekleştirdi.

3 kaynak TVF’nin ICBC’den 10 yıl vadeli 5 milyar dolar kredi talep ettiğini söyledi.

Bir kaynak aynı zamanda Borsa İstanbul Başkanı olan TVF Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ile Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Bulut’un, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ile 4 Ekim’de görüştüğünü bildirdi.

Kaynaklardan biri Varlık Fonu’nun Perşembe günü başka bir uluslararası banka ile kredi görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Varlık Fonu’nun Katar varlık fonu da dahil olmak üzere Körfez bölgesindeki devlet fonları ile görüşmeler gerçekleştirdiği de belirtildi.

Bir kaynak, Varlık Fonu’nun söz konusu krediyi, strateji planının onaylanmasının ardından yönettiği varlıkların değerini artırmak ve çalışmalarına zemin oluşturmak için kullanmak istediğini söyledi. Kaynak Nisan ayında Başbakan Yıldırım’a sunulan strateji raporunun kaydadeğer ölçüde değiştirildiğini dile getirdi.

Varlık Fonu Başkanı Himmet Karadağ ve ICBC Turkey Bloomberg’in konu hakkındaki sorularına yanıt vermedi.

TEB Yatırım stratejisti Işık Ökte, haberle ilgili değerlendirmesinde “ICBC Türkiye bankasının varlık fonuna kredi açması, Türkiye’nin mega proje adı verilen ve büyüme-istihdam eğrisine pozitif etki yapacak modelin finansmanı ve faizler açısından pozitif gördüğümüz bir gelişmedir” dedi.

Işık Ökte’ye göre en önemli konu, kredi karşılığı varlık fonunun neyi teminat göstereceği olacaktır. “Verilen teminatta varlık fonu içerisindeki şirketler / bankalar ya da temettüleri varsa bunu negatif bir gelişme olarak algılarız… finanse edilecek projelerin gelir akışı teminat gösterilecekse pozitif karşılarız… ancak bunu şimdiden bilemeyiz, herhangi bir yorum yapamayız.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler