Sosyal Medya

Ekonomi

Uzmanlar yorumladı: Enflasyon tekrar yükseliş trendinde mi?

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verilerinin ardından, alt kalemlerdeki iyileşme sürecinin sekteye uğradığı görülüyor. Yıl sonunda enflasyon rakamlarının çift hanede olacağı öngörülüyor

Uzmanlar yorumladı: Enflasyon tekrar yükseliş trendinde mi?

Tüketici fiyatları Ağustos ayında %0,52 artış gösterdi ve yıllık enflasyon yeniden çift haneye çıkarak %10,68 oldu.

İLGİLİ HABEREnflasyon Ağustosta yüzde 10,68 ile tekrar çift hanedeEnflasyon Ağustosta yüzde 10,68 ile tekrar çift hanede

Enflasyondaki artış incelendiğinde gıda fiyatlarındaki gerilemenin beklentilerin altında kaldığı, eğitim ve ulaştırma kalemlerindeki artışın beklentilerin üzerinde gelen tüketici fiyatları artışında önemli rol oynadığı görülüyor.

Enflasyonun alt kalemlerinde iyileşme sürecinin sekteye uğradığı görülüyor. Yıl sonunda enflasyon rakamlarının çift hanede olacağı öngörülüyor. Uzmanlar tarafından Merkez Bankası’nın enflasyona bağlı olarak sıkı duruşunu korumaya devam edeceği belirtiliyor.

Enflasyon verisi öncesinde 3,43 seviyesine çekilen Dolar/TL kuru, beklentilerin üzerinde gelen verinin ardından yeniden 3,44’ün üzerine çıktı.

TÜKETİCİ FİYATLARINDA AYLIK BAZDA 4 AYIN EN YÜKSEK ARTIŞI

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Uzmanı Muammer Demir enflasyon verilerini yorumladı: “2017 yılı Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi aylık bazda son 4 ayın en yüksek artışını gerçekleştirdiği görülüyor. 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE yüzde 9,79 olarak açıklanmıştı. 2017 yılı Ağustos ayında TÜFE rakamının tekrar çift haneye yükseldiği ve yüzde 10,68 olarak açıklandığı görülüyor. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerini incelediğimizde, B grubu aylık bazda yüzde 0,62 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,12’e, C grubu aylık bazda yüzde 0,49 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,16’ya ve D grubu aylık bazda yüzde 0,85 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,23’e yükseldiği görülmekte. Verinin piyasa beklentisi üzerinde açıklanması sonrasında TL’de yaşanan sınırlı değer kayıpları ile birlikte kurda yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü.”

“YÜKSEK MANŞET VE GERİLEMEYEN ÇEKİRDEK ENFLASYON MB’NIN SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM ETMESİ GEREKLİLİĞİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR”

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan değerlendirmesinde “Enflasyonun Temmuz’da gerilemiş olduğu tek hanede kalamayarak, yeniden çift haneye doğru kuvvetli bir artış göstermesi ve bir türlü gerilemeyen çekirdek enflasyon, Türkiye Merkez Bankası’na ilişkin faiz indirimi beklentilerinin de ötelenmesi anlamına gelmektedir.” dedi.

“Enflasyonda halen beklenen gerilemenin olmaması ve yıl sonuna kadar (Aralık hariç) devam edecek olan çift hanelerdeki seyir, sıkı para politikasının da önümüzdeki aylarda aynen devam ettirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Biz halen manşet enflasyonun Aralık ayına kadar çift hanede kalacağını, Aralık ayında ise baz etkisiyle yeniden tek haneye gerileyeceğini öngörmeye devam ediyoruz.”

“Aylık bazda enflasyona en çok katkı yapan alt kalemlerin %2,05 ile tatil sezonu ve artan petrol fiyatları etkisiyle ulaştırma olduğunu, gıda enflasyonunun ise %0,22 gerilediğini görmekteyiz. Ancak gıda enflasyonu, yıllık bazda Temmuz ayındaki %10,1 seviyesinden %12 seviyesine yükselmiştir ve yıllık enflasyona yukarı yönlü etkide bulunmuştur. Aynı zamanda çekirdek enflasyondaki kayda değer yükseliş dikkat çekmektedir. Temmuz’da %9,6 olan çekirdek enflasyon %10,2 ile 2005 yılından sonraki en yüksek seviyesine gelmiştir. En son Haziran 2005’te %10,63 seviyesi görülmüştü. Gıda ve enerjinin dışarıda bırakıldığı bu dar kapsamlı göstergede; giyim ve ev eşyasındaki kuvvetli yıllık artışların destekleyici olduğu görülmektedir.”

“Biz çekirdek enflasyonda görülen noktanın, TRY’de Ağustos ayında görülen toparlanmanın etkisiyle bir miktar dengeleneceğini düşünüyoruz. TRY’nin son 12 ayda USD’ye karşı %15 değer kaybetmesi, ithalat fiyatlarını yukarı çekmiştir. TRY’deki yıllık değer kaybı miktarının önceki aylara göre daha az olmasının çekirdek enflasyonu da bir miktar aşağı çekmesini bekleriz. Ancak manşet enflasyonda yıllık ortalamanın, önceki tahminlerin üzerinde olacak olması itibariyle beklenen enflasyonun bir miktar yükseleceğini, bunun da reel faiz üzerinde bir miktar olumsuz etki yapmasını öngörüyoruz. Merkez Bankası’nın enflasyondaki aylık dalgalanmalara bakarak değil, trend ve beklentilere göre para politikası patikasını belirlediğini düşündüğümüzde; sıkı fonlama kompozisyonunun en azından yıl sonuna kadar devam ettirilmesi, 2018 yılında da koşullar uygun olduğunda önce likidite gevşetme, sonra da faiz indirimi şeklinde dezenflasyon sürecine de zarar vermeyecek bir şekilde para politikasını normalleştirme hamleleri uygun görünmektedir. Halen kredibilite güçlendirme aşamasında olan Merkez Bankası’nın para politikasında yakın dönemde değişiklik olmasını beklemeyiz.”

“TALEP ENFLASYONUNUN ETKİLERİ GÖRÜLÜYOR”

Spinn Danışmanlık’tan Özlem Derici canlı yayında yaptığı değerlendirmede “Yıllık enflasyonun yüzde 10 sınırında/altında kalması bekleniyordu. Beklentilere göre oldukça yüksek geldi” dedi. Özlem Derici’ye göre enflasyonda beklentilerin üzerindeki artışın nedeni genele yayılmış yükseliş ve talep enflasyonun etkileri: “Gıda fiyatlarında yine geçmiş yıllara oranla çok ciddi gevşeme görmüyoruz. Çekirdek enflasyonun yansıttığı gibi talep enflasyonun etkilerini görüyoruz. Alt kalemlere baktığımda genele yayılmış bir artış görüyorum. Sadece eğitim ve ulaştırma kalemlerinde değil. Hizmet enflasyonu sabit kalmış, kira fiyatlarının gevşemesi yardım etmiş gibi gözüküyor. Ancak enflasyonda tek bir kalem kaynaklı değil genele yayılmış bir yükseliş söz konusu.

Üretici fiyatlarındaki yüzde 16,3’lük sert yükselişi de değerlendiren Derici “Kur veya talep tarafında hızlı bir yavaşlama görmezsek yüksek üretici enflasyonunun 2,5 ay gibi bir sürede tüketici fiyatlarına yansımasını göreceğiz” diyor.

“SON DÖNEMDE SEPET BAZINDA DEĞER KAYBEDEN TL’NİN ENFLASYONA KATKISI ARTABİLİR”

Alnus Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vahap Taştan ise yıl sonunda enflasyonun yüzde 10’un altında kalabileceğini belirtiyor. “TCMB beklentisinin yüzde 75’ini yılın ilk sekiz ayında gerçekleştirdik ve önümüzde daha 4 ay gibi bir süre var. Asıl soru tabii ki yılı çift hanede mi kapatacağız? Bunun net cevabını son çeyrek rakamları ile birlikte göreceğimiz düşünesindeyim. Hali hazırda basit bir hesaplama yapacak olursak 4 aylık enflasyon rakamlarında aylık ortalama 1,11’in altında rakamlar görürsek yüzde 10’un altında bir enflasyon ile yılı kapatabiliriz ki bunun olası olduğu görüşündeyim ama net bir rakam vermek için erken. Son dönemde sepet bazında değer kaybeden TL’nin enflasyona katkısı artabilir.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler