Sosyal Medya

Ekonomi

“Teşviklerle 1 milyonun üzerinde ek istihdam sağlandı”

İşsizlik oranı yüzde 13 ile rekor seviyelere ulaşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu istihdam seferberliği destek ve teşviklerinin etkisiyle yılbaşından bugüne 1 milyonun üzerinde ek istihdam sağlandığını açıkladı

“Teşviklerle 1 milyonun üzerinde ek istihdam sağlandı”

İşsizlik oranı yüzde 13 ile rekor seviyelere ulaşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu istihdam seferberliği destek ve teşviklerinin etkisiyle yılbaşından bugüne 750 binin üzerindeki kısmı 4/A kapsamında sigortalı özel işyerlerinde olmak üzere 1 milyonun üzerinde ek istihdam sağlandığını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Aralık 2016 Ocak ve Şubat 2017 döneminde kapsayan ocak dönemindeki yüzde 13’lük işsizlik rakamının yılın zirvesi olarak tanımlayan Müezzinoğlu yılsonunda tek hane hedefinin korunduğunu da yineledi.

Müezzinoğlu TRT Haber kanalında yaptığı açıklamada, “1 Ocak – 3 Mayıs arası 767,322 kişi kamu ve kamuda ihaleli çalışanlar hariç 4/A sigortalı özel işyerlerinde olmak üzere 1 milyonun üzerinde yeni istihdam sağlandı” dedi.

Ocak ayında başlatılan seferberlik kapsamında verilen destekle birlikte asgari ücretle bir işçi çalıştıran işverenin maliyeti 773 TL azalarak 1,404 TL’ye geriliyor. Paketin maliyeti 12.3 milyar TL olarak öngörülürken, bunun yaklaşık 11 milyar TL’si ise İşsizlik Fonu’ndan karşılanıyor.

HEDEF 2 MİLYON

İstihdamda yavaşlamanın yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için çalışma hayatında Ocak ayı başında “seferberlik” başlatılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 7 Şubat’ta yaptığı istihdam seferberliği çağrısı yapmıştı. İstihdam seferberliği ile 1.5 milyon kişinin iş sahibi yapılması, buna ilaveten 500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamının sağlanması öngörülüyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler