Sosyal Medya

Ekonomi

“Sadece gıdaya odaklanmak enflasyonu düşürmez”

Tüketici fiyatları Ağustos ayında %0,52 artış gösterdi ve yıllık enflasyon yeniden çift haneye çıkarak %10,68 oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu ise endekste düşüş gösterdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'a göre yalnızca gıda sektörüne odaklanmak enflasyonu düşürmez

“Sadece gıdaya odaklanmak enflasyonu düşürmez”

Tüketici fiyatları Ağustos ayında %0,52 artış gösterdi ve yıllık enflasyon yeniden çift haneye çıkarak %10,68 oldu. Aylık en fazla düşüş gösteren grup %3,09 ile giyim ve ayakkabı oldu. Endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,22 ile gıda ve alkolsüz içecekler olarak kaydedildi.

İLGİLİ HABEREnflasyon Ağustosta yüzde 10,68 ile tekrar çift hanedeEnflasyon Ağustosta yüzde 10,68 ile tekrar çift hanede

Enflasyon verilerini yorumlayan uzmanlardan biri de Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar oldu. Bayraktar, Temmuz ayında olduğu gibi Ağustos ayında da gıda ve alkolsüz içeceklerin payının ulaştırmanın altında kaldığını bildirerek, “Ağustos ayında yüzde 10,68’e çıkan enflasyonda gıdanın etkisi 2,61 puan iken, ulaştırmanın payı 2,83’ü puanı buldu” dedi.

ULAŞTIRMADA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 17,38

Haziran ayında tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) yıllık artışın yüzde 10,90 iken, bu rakamın temmuz ayında yüzde 9,79’e indiğini, ağustos ayında yeniden yüzde 10,68’e çıktığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ağustos ayı itibarıyla yıllık artış haberleşmede yüzde 1,77’de kalırken, ulaştırmada yüzde 17,38’e kadar yükseldi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde Haziran ayında yüzde 14,34 olan yıllık enflasyon, Temmuz ayında yüzde 10,07’ye indikten sonra Ağustos ayında, aylık enflasyondaki yüzde 0,22’lik düşüşe rağmen yüzde 11,97’ye çıktı. Bu durum, baz etkisinden, geçen yıl Ağustos ayı aylık enflasyonunun yüzde 1,92’lik düşüşün, bu yılki düşüşten fazla olmasından kaynaklandı.”

“EN BÜYÜK PAY YÜZDE 21,77 İLE GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE”

“TÜFE’de gıda dışındaki ana harcama gruplarının payı Haziran’da yüzde 7,88, Temmuz’da yüzde 7,80 iken Ağustos ayında yüzde 8,07 düzeyine çıktı” diyerek sözlerine devam eden Bayraktar, “Enflasyonda kalıcı düşüş, bütün harcama gruplarında enflasyon gerileterek sağlanır. Sadece gıdaya odaklanmak enflasyonu düşürmez. Çünkü, gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon sıfıra inse bile, ağustos ayında yüzde 8,07’lik bir enflasyon olacaktı.

“GİRDİ MALİYETLERİ ARTARKEN FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLEMEZ”

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi artık politikalarını buna göre oluşturmalıdır. Enflasyon hemen her harcama grubunda artarken, girdi maliyetleri artarken, gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat artışlarının önüne geçilemez. Fiyat artışlarında ulaştırma önemli bir unsurdur. TÜFE’de, ana harcama grupları içinde en büyük pay yüzde 21,77 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde. Bu harcama grubunu, yüzde 16,31 payla ulaştırma, yüzde 14,85 payla konut, yüzde 8,05 payla lokanta ve oteller, yüzde 7,72 payla ev eşyası, yüzde 7,33 payla giyim ve ayakkabı, yüzde 5,87 payla alkollü içecekler ve tütün, yüzde 5,04 payla çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 4,12 payla haberleşme, yüzde 3,62 eğlence ve kültür, yüzde 2,69 payla eğitim, yüzde 2,63 payla sağlığın izliyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İLGİLİ HABERUzmanlar yorumladı: Enflasyon tekrar yükseliş trendinde mi?Uzmanlar yorumladı: Enflasyon tekrar yükseliş trendinde mi?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler