Sosyal Medya

Piyasalarda bu hafta: Risk iştahına güvenebilirsiniz

25 Şubat 2017

Cuma günü 3,60 direncini yukarı kıran dolar/TL kafalarda “TL cinsinden varlıklarda ralli sona erdi mi?” sorusunu uyandırdı, ama merak etmeyin. Arkanıza yaslanın, küresel risk iştahına güvenin, Türkiye 2-3 hafta daha prim yapar.  Riskleri de sayacağım. Kimseye yatırım önerisi vermiyorum,  siz öyle anlıyorsanız,  kendi hatanız.

Financial Times çok güzel özetlemiş: “Çok uzun zamandır dünya ekonomisinin temelleri bu denli sağlam görünmüyordu, politikacılar suyu bulandırırsa ne yazık” diye. Moody’sin küresel görünüm raporu elimizdeki son global değerlendirme  ki Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkelerde (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümeyi yüzde 4,8 olarak öngörüyor. Çin’de en azından yılın 4’üncü çeyreğinde yapılacak Komünist Parti Kongresi’ne kadar şöyle ya da böyle büyüme güçlü tutulacak ve kredilerde yavaşlamaya gidilmeyecek. Petrol başta emtia fiyatlarında gerileme olasılığı çok düşük, bu kez OPEC üretim kotaları hususunda işi sıkı tutuyor.

Öte yanda, Salı günü Kongre’de konuşacak Trump’ın  detaylı vergi planı açıklaması beklenmiyor. Açıklasa da, Kongre’nin hemen harekete geçmesi zor. Vergi indirimi ve akabinde bütçe açıkları ve enflasyonun azması hikayesini yavaş yavaş 2018’e bırakıyor yatırımcılar.

Fed üyeleri şahince konuşabilir, ama Yellen ve etrafında kümelenen güvercinler Mart’ta faiz artırmaya ya da bilanço daraltmaya hiç niyetli değil. İlk faiz artırımı Mayıs’tan önce gelmez. Dolayısı ile vahşi boyutta likidite Gelişmekte Olan Piyasalara akmaya devam edecek.  Üstelik yatırımcıların iyi-kötü ayrımı yaptığı da yok, bu klasik bir “risk on-risk off” rallisi yani her şey Beta’sına  göre satın alınıyor.

Zaten, alım için bahane arayanlar ekonominin akıl almaz kamu dopingiyle coştuğunu görecekler. Kredi Garanti Fonu’nun etkilerini Mart’ta göreceğiz. “Zorunlu” istihdam daha şimdiden 150 bin civarında artmış olmalı. Bütçenin de Şubat ayında cari harcamalarda  rekora gittiğine dair bahse girerim. Yani ekonomiden de Türkiye iyimserliğini destekleyecek veriler gelecek.

Referandum anketlerine bakıyorum, benim hesabıma göre oylar tam yüzde 50-50. Ama yatırımcılar çok uzun tecrübelerden sonra AKP’nin kolay kaybetmeyeceğini öğrendiler. EVET’in galip çıkacağına oynuyorlar.

Özetle, bu piyasaya yabancı alımı gelir. Hatta, bu kez hedef bile veririm. Çünkü canımdan çok sevdiğim  Cumhurbaşkanım verdi. Dolar/TL 3,50’ye  kadar geriler.  Daha da geriye giderse, TCMB efektif fonlama faizini indirir.

Altını çizeyim, piyasa hakkında 2-3 hafta sürecek bu iyimserliğim, siyaset ve ekonomide şartların kalıcı olarak düzeldiği anlamına gelmiyor. Fırsatçı bir yaklaşımla kısa vadeli gelecek okuması yapıyorum. Halk oylamasından sonra eşşekten düşmüşe benzeyeceğiz.

Riskler yok değil. Avrupa’da yaklaşan seçimler altın ve ABD DİBS’e alım getirdi. Bence Euro-bölgesi’nden kaynaklanan politik risk Nisan-Mayıs ayının hikayesi. Bizi asıl kasacak olan Trump’n Suriye’de Rakka operasyonu için Kürtler’le işbirliği yapacağını açıklaması VE Ankara’nın basın önünde çok sert tepki göstermesi olur. Bu senaryonun devamı olarak Pentagon istemese de TSK Menbiç operasyonu başlatır.

Mart sonunda ise halk oylamasının son dakikada ve yüzde 1-2 farkla neticeleneceği belli olur, piyasalar paniğe kapılabilir. Türkiye’nin yatırım yapılacak ne politik ne de ekonomik bir hikayesi var, uzun vadeli pozisyon almıyorum.

Bu noktada Borsa yerine tahvilde alıcı olurum. Dedim ya, Borsa rallisini 74 binde kaçırdım, bu endeks seviyesinde pozisyon açmam. Ama 10 yıllıklarda prim olasılığı yüksek.  TL mevduat dolara kıyasla 1 ay daha cazip, ama enflasyona kıyasla çok kötü bir tercih.  Portföyümden altın ve döviz eksik etmem.

 

FÖŞ

 

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları