Sosyal Medya

Ekonomi

Küresel piyasalarda Kuzey Kore rüzgarı

Küresel piyasalarda, geçen hafta etkisi azalan Kuzey Kore gerilimi, Kuzey Kore'nin "hidrojen bombası" testiyle yeniden gündeme geldi

Küresel piyasalarda Kuzey Kore rüzgarı

Küresel piyasalarda, geçen hafta etkisi azalan Kuzey Kore gerilimi, Kuzey Kore’nin “hidrojen bombası” testiyle yeniden gündeme geldi.

İLGİLİ HABERKuzey Kore’den başarılı Kuzey Kore’den başarılı “hidrojen bombası” testi

Kuzey Kore, yeni geliştirdiği kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediğini duyurdu. Kuzey Kore’nin açıklamasında, yeni geliştirilen kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasının denendiği kaydedildi.

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, “Kuzey Kore’nin sözleri ve hareketleri ABD için düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor. Güney Kore, onlara söylediğim gibi, Kuzey Kore’yi yatıştırma görüşmelerinin bir işe yaramayacağı sonucuna varıyor, onlar tek bir şeyden anlar.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin geçen hafta Japonya’nın üstünden geçen yeni balistik füze denemesi sonrasında küresel piyasalarda gündeme gelen ancak etkisi azalan Kuzey Kore gerilimi, dünkü hidrojen bombası denemesiyle dünya gündeminde ilk sıraya yerleşti.

ABD tarafından cuma günü tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılayamamasına karşın borsalar geçen hafta yükselişle kapandı. Dow Jones Sanayi Endeksi cuma günü yüzde 0,18, S&P 500 Endeksi yüzde 0,20 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,10 değer kazandı.

İLGİLİ HABERABD’de tarım dışı istihdam artışı 156 bin ile beklentilerin altındaABD’de tarım dışı istihdam artışı 156 bin ile beklentilerin altında

Avrupa’da ise cuma günü Euro Bölgesi’nde ağustos imalat sanayi PMI 57,4 seviyesinde gerçekleşerek beklentiler dahilinde gerçekleşti. Geçen haftayı Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,72, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11 değer kazancıyla kapatırken, Fransa’da CAC 40 endeksi haftayı yatay seviyede tamamladı. Avrupa’da bugün Euro Bölgesi’nde eylül Sentix yatırımcı güveni ve temmuz ÜFE verileri takip edilecek.

Asya’da Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi sonrasında Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,93 azalışla kapandı. Çin’de Şanghay bileşik endeksi de kapanışa yakın yüzde 0,14 değer kazancıyla seyrediyor. Güney Kore’de Kospi endeksi de günü yüzde 1,19 kayıpla tamamladı.

ALTININ ONSU 1 YILIN ZİRVESİNDE

Altının ons fiyatı, Kuzey Kore’nin dünkü “hidrojen bombası” denemesi sonrasında bugün 1.339,64 dolara kadar çıkarak yaklaşık son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istidam verisinin beklentilerden kötü gelmesinin ardından 1.328,89 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı, haftayı 1.325,35 dolardan tamamladı.

Bugüne 1.325,04 dolardan başlayan altının ons fiyatı Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi sonrasında küresel piyasalarda risk iştahının azalması ve yatırımcıların “güvenli liman” arayışının etkisiyle yılın en yüksek seviyesi olan 1.339,64 doları gördü. Bu seviye aynı zamanda 27 Eylül 2016’dan beri gördüğü en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Altının ons fiyatı, saat 11.30 itibarıyla 1.338,28 dolarda seyrediyor.

Kurban Bayramı tatili nedeniyle kapalı olan yurt içi piyasalarda işlemler yarın yeniden başlayacak. Analistler, haftanın ilk işlem gününde Kuzey Kore geriliminin izleneceğini ve yurt içinde yarın açıklanacak ağustos ayı enflasyon verisinin piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının beklenebileceğini kaydetti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler