Sosyal Medya

Ekonomi

Dolar’da sürprizlere hazır olun

Hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, siyasi belirsizlik ve ABD dışındaki pozitif gelişmeler ABD dolarının değer kaybına sebep oldu, Wells Fargo stratejistleri ise "Dolar'da sürprizlere hazır olun" mesajı veriyor

Dolar’da sürprizlere hazır olun

Hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, siyasi belirsizlik ve ABD dışındaki pozitif gelişmeler ABD dolarının değer kaybına sebep oldu.

CNBC.com haberine göre, küresel faiz oranları ve ekonomik büyüme/enflasyon verileri arasındaki farklılıklara, Euro bölgesindeki siyasi riskler ve yatırımcıların dolar karşısında olumsuz tutumları de eklendiğinde bu trend tersine dönecek gibi.

ABD’li ünlü ticari banka Wells Fargo’ya göre bütün bu göstergeler Dolar’ın “dönüm noktası”na işaret ediyor ve Dolar’da sürprizlere hazır olmak gerekiyor.

Dolarda yön değişiminden olumlu yönde etkilenebilecek hisse senetleri ve sektörler hususunda önerilerde bulunan Wells Fargo stratejistlerine göre ise “ABD doları Endeksi bu yılın başından beri yaklaşık yüzde 9 oranında değer kaybettiyse de bu durum değişeceğe benziyor.”

TREND DEĞİŞEBİLİR…

Habere göre, Fed’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği iki kez faiz artırımına rağmen, hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, siyasi belirsizlik ve ABD dışındaki olumlu gelişmeler ABD dolarının değer kaybına sebep oldu. Wells Fargo stratejisti Sameer Samana ise Pazartesi günü yayınladığı notta trendin değişeceği argümanını destekler şekilde, “son satışların normal sayılacak seviyelerin  üzerinde olduğunu gözlemledik; bu da 2017 yılı sonunda mevcut seviyelerden daha güçlü bir ABD doları göreceğiz anlamına geliyor” ifadesini kullanıyor.

ÜÇ ANA NEDEN

Dolara ilişkin tahminlerin güncellenmesinin altında aslında üç ana neden yatıyor: Küresel faiz oranları ve ekonomik büyüme/enflasyon arasındaki farklılıklar; Euro bölgesindeki siyasi riskler ve yatırımcıların dolar karşısındaki oldukça olumsuz tutumları, yani dolar “şort” olmaları.

Bu çerçevede, ABD’de Fed faiz oranlarını artırıp bilançosunu küçültürken, Avrupa’da merkez bankası negatif faiz oranlarından kısa zamanda sapacağa benzemiyor. Aynı zamanda ABD’deki büyüme ve enflasyon rakamları, Avrupa’ya kıyasla daha hızlı bir şekilde toparlanıyor. Wells Fargo’ya göre, “her ne kadar Euro bölgesindeki büyüme ve enflasyon hızla toparlanmış olsa da temel trendler hala ABD ekonomisini  destekliyor.”

Wells Fargo  Fransa’daki seçimlerin ardından Avrupa’da gündemden düşen  siyasi belirsizlik ortamının Euro’ya değer kazandırdığını ve seçimlerden sonra taahhütlerini yerine getiremeyen ABD yönetiminin de dolara olumsuz  yansıdığının altını çiziyor.

İleriye bakıldığında ise, Banka’ya göre yaklaşmakta olan İtalyan seçimleri Euro bölgesi için önemli bir siyasi ve ekonomik risk oluşturuyor. “Başka bir deyişle, her iki döviz kurunun şu anki seviyeleri seviyeleri  ABD hükümetinin aksiyon alması için beklentilerin çok düşükken, Euro-bölgesinde reforma ilişkin beklentilerin çok yüksek olduğunu işaret ediyor.”

Son olarak, Wells Fargo analistlerine göre 2014 yılından bu yana ABD dolarına en  negatif tavır takınan yatırımcılar da bu yılın ikinci yarısında Dolar’ın lehine sürprizler yaşanmasına ilişkin uygun ortamı da oluşturuyorlar.

Dolarda güçlenme bekleyen  Banka’nın önerisine göre, “yatırımcılar için bu aşamadaki en önemli strateji, emtialar ve gelişmiş piyasa tahvillerini  şu andaki taktiksel ağırlıklı duruşa paralel olarak azaltmak olacak.”

Wells Fargo Wall Street’te 2017 yılının ikinci yarısındaki kazançların yılın ilk altı ayına  kıyasla daha düşük olacağını öngörüyor ancak Banka’ya göre yine de dört sektör S&P500 Endeksi   ortalamasına göre daha yüksek performans sergileyecek: Tüketim ürünleri, finans, sağlık ve bilgi teknolojileri.

Son olarak banka ” S&P500’te düzeltmeleri ekonomik büyümeye hassas hisselerde ek pozisyon almakta değerlendirin” ifadesini kullandı.

Kaynak: CNBC.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler