Sosyal Medya

Ekonomi

Analiz: Ekonomiye şaşı bakış

FÖŞ yazdı: "Bu ekonomiyi ayakta tutan hane halkı harcamalarıdır, kardeşlerim. Özel tüketim olmazsa, sanayi istediği kadar üretsin, büyüyemeyiz"

Analiz: Ekonomiye şaşı bakış

Nedeni herhalde milletimizin sonsuz iyimserliğindendir, TUIK’in yayınladığı Ekonomik Güven Endeksi tarihi zirvesine erişti. Endeksin beş kaleminden dördü yani perakende, inşaat ve hizmetler güven endeksi ve Reel Kesim Güven Endeksi A/A artarken, Tüketici Güveni ise çok hafif bir gerileme kaydetti. Bakalım şu grafiğe bir kez:

Ekonomik Güven Endeksi’nin yılbaşından bu yana gösterdiği yükseliş gerçekten takdire şayan. Buna dayanarak ekonominin artık mutat sıkıntılarını aştığı ve çok sevgili hükümetimin her fırsatta ilan ettiği %5-7 GSYİH büyüme patikasına oturduğunu iddia etmek mümkün.

Mümkün de etmesek daha iyi olur. Çünkü anketlerle sahadan gelen REEL veriler arasında öylesine dev bir uçurum var ki, sanki başka ekonomilerden konuşuyoruz.

ÖNCE ve ÇOK mühim:

Bu ekonomiyi ayakta tutan hane halkı harcamalarıdır, kardeşlerim. Özel tüketim olmazsa, sanayi istediği kadar üretsin, büyüyemeyiz.

Bakalım yılbaşından bu yana özel tüketimin öncü göstergesi olan Tüketici Güven Endeksi ne halt ediyor:

Kırmızı çizgiye bakın, değeri de sol eksendedir. “100’ün” altında değerler moralsizliğe işaret eder. Tüketici 3 ay önce havlu atmış. NİYE havlu atmış? Çünkü iş bulamıyor ve ücretler de REEL olarak artmıyor. “Atıyorsun, ulan kafir” diyeceksiniz. Hayır, bu analizin ilerleyen bölümlerinde sadece TUIK’in resmi sitesinde yer alan ibareleri kullanacağım ki gerçekleri görün.

Önce sanayide istihdam ve ücetlerden başlayalım:

“Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi istihdam endeksi 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,4 arttı….Takvim etkisinden arındırılmış sanayide brüt ücret – maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %12 arttı”.

Açılımı: Çok ufka bir istihdam kazancı var, net ücretler belki– o da belki- enflasyonla atbaşı. Muhtemelen enflasyona yenik düşmüş.

Gözbebeğimiz inşaata dönelim:

“Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,1 oranında azaldı……..Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 oranında arttı”.

Meali: Wow..çok sağlam dayak yemiş inşaat çalışanları. İşten çıkartılma var, ücretler de reel olarak bayağı gerilemiş.

Ticaret ve hizmetlerde ne olmuş?

“Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1 azaldı…..Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,6 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,1 azaldı….Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,6 arttı”.

Aynı açıklamaları her kalemde tekrarlamaya gerek yok. Çok geniş bir tanımı kapsayan ve düşük becerili insanımıza iş yaratan bu iş kollarında para kazanan yok, ayrıca ek istihdam da yaratamıyorlar.

“Yükselen” sektörel güven endekslerinin bir garipliği daha var. En azından 2 sektörde işveren satışların düşmesini bekliyor, ama yine de iyimser!

“Gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla %4,3 ve %4 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %4,1 azaldı”.

NOT: İnşaat işkolunda çalışan sayısında artış beklentisi var, ama satışlar belirtilmemiş. İmalat sanayinin rehberi sayılan RKGE anketi ise iyice arızalı, bakalım TCMB raporu ne diyor:

“2017 yılı Ağustos ayında RKGE, bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 110,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve son üç aydaki toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken,

(Buraya kadar herşey güllük gülistanlık)

Mevcut mamul mal stoku miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir”.

Yani iyimseriz, ama durum kötüye gidiyor, işçi almayacağız ve yatırım da yapmayacağız. Bu millet mi şizofren, ben mi bildiğim karınca tayını kadar ekonomiyi unuttum?

 

FÖŞ

FÖŞ’ün çığır açan ekonomi şaheseri “Muhalif Bir Ekonomistin Güncesi” kitapçılarda, ya da şuradan ısmarlayın:

http://scalakitapci.com/kitaplar/ekonomi/ekonomi-diger/muhalif-bir-ekonomistin-guncesi.html

Scala resmi dağıtımcımdır, diğer sitelerden de ısmarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler