Sosyal Medya

Ekonomi

%20 mevduat faizi mi? Nasıl yani?

Banka bilançolarında buharlaşan likidite ve Hazine’nin yüksek yeniden borçlanma oranının mevduat faizlerin yukarı ittiğini biliyoruz. Ama Çarşamba günü SABAH Gazetesi…

%20 mevduat faizi mi?  Nasıl yani?

Banka bilançolarında buharlaşan likidite ve Hazine’nin yüksek yeniden borçlanma oranının mevduat faizlerin yukarı ittiğini biliyoruz. Ama Çarşamba günü SABAH Gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün makalesi  ile şok olduk. Bazı bankalar %20 mevduat faizi sunuyormuş!  Eğer gerçek, ya da yaygınsa, bu ülkede kimse kredi alamaz.  Tek bir bankaya mahsussa, o bankada likidite sıkıntısı var demektir.

Tezgah altı faiz, ülkemizde büyük mevduata sık sık uygulanan bir yöntem, ama biz Güngör’ün makalesine yorum yapamayacak kadar yüksek bulduk %20’yi, çünkü %15’i duyduk, ama bunu duymamıştık. Kapakta, geçen hafta itibarıyla, resmi mevduat faizi (ortalama) oranlarını grafik olarak verdik.   Makaleden çarpıcı başlıkları da sizle paylaşalım en iyisi:

 

Kayıtlara bakarsanız, bankacılık sisteminde ortalama mevduat faizi eylülde yüzde 12.69, kredi faizi ise yüzde 15.10 görünüyor. Peki gerçekten de böyle mi uygulanıyor?

Hayır tabii ki…

İsmini vermeyeceğim bir bankanın dün müşterisine mevduata yüzde 20 faiz verdiğini duyunca şoke oldum. Mevduatı yüzde 20’yle toplayan banka krediyi kaç faizle verir, varın siz düşünün.

Kimse dur diyemiyor mu?

Maalesef diyemiyor. Yani öyle ceza meza kesilemiyor. Ancak reklam yapan varsa ona müdahale edilebiliyor. Bir de hükümet aba altından sopa gösteriyor. Zira, faiz piyasada belirleniyor.

Şimdi bankacılar çıkıp kendini şöyle savunabilir: “Kardeşim devlet bile 2 yıllık borçlanmasını yüzde 13.75’ten yapıyor. 10 yıllık tahvilde faiz 12.33’le Kenya’yı dahi geçti. Merkez Bankası bana parayı yüzde 12.25’ten satıyor. Ben vatandaştan parayı yüzde 15.10’la topluyorum. 3 aylığına topladığım parayla 5 yıllık kredi dağıtıyorum. Çarkımı döndürmek için net faizden elime geçen para yüzde 2.41. Durum böyleyken, elimdekini nasıl yüzde 12’yle satarım.”

Haklılar mı?

 

Makalenin  tamamını okumak için tıklayın.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler