Sosyal Medya

Yeni sezona girerken makro görünüm – I

19 Eylül 2016

Yazı ve bayram tatillerini geride bıraktık, yeni sezon hazırlıklarını tamamlayıp işimizin başına geçtik. Önümüzdeki dönemde ekonomik gelişmeleri yine sık sık değerlendiriyor olacağız ancak dilerseniz önce nerede durduğumuza bir göz atalım. Geçen sene sonunda makroekonomik çerçevenin sac ayaklarına baktığımızda %4 veya üstü büyüme, %8 altı enflasyon, %4’lerde cari açık ve %1’in hafif üzeri bütçe açığı öngörüyorduk. Henüz yılın sonuna gelmeden büyümede %3’e doğru, enflasyonda %8 üzeri, cari açıkta %4.5 üzeri ve bütçe açığında hükümetin %1.3 hedefinin üzerine doğru gittiğimizi gözlemliyoruz. Kompozisyondaki değişimin elimizde olmayan nedenleri var elbette ancak senaryoyu çok daha kuvvetli kılma imkanımız yoktu da diyemiyoruz.

gsyh

Büyümeden başlayacak olursak, ikinci çeyrek verileri beklenenin de ötesinde bir yavaşlamayı gözler önüne sererken büyüme kompozisyonunun sağlıksızlığı da net bir biçimde ortaya çıktı. İkinci çeyrek büyümesinin sürpriz bir şekilde beklentilerin altında kalmasının ana nedeni turizm gibi görünüyor. Turizmdeki kaybın GSYH büyümesine etkisini tespitte yanılmışız ki büyümeden 1 puan civarında çalmasını beklediğimiz dış talebin katkısının ikinci çeyrek büyümesini 2.15 puan aşağı çektiğini görüyoruz. Bu durumun üçüncü çeyrekte daha da derinleştiğini görebiliriz. Rusya ile ilişkilerin düzeliyor olması önümüzdeki sene turizm sektörünün biraz daha iyi durumda olmasını sağlayabilir ancak terör saldırıları nedeniyle kaybettiğimiz Avrupalı turist gelmeden ciddi bir toparlanma beklenmemeli. İç talep tarafında ise 5.0 puan gibi güçlü bir katkı görüyoruz. Bunun büyük bir kısmı yatırım kaynaklı olsaydı iç talep kaynaklı büyümeye bu kadar şüpheyle yaklaşmazdık. Zira yatırım artışı demek kalıcı istihdam artışı, sermaye artışı, kalıcı büyüme demek.

Ancak toplam yatırımların yılın ilk yarısında büyümeye katkısı sıfır.

Yatırımlardaki zayıflığın istihdam piyasasına yansımasını da Haziran ay işsizlik oranlarında net bir şekilde gördük. TUIK tarafından yayınlanan istihdam piyasası istatistiklerine göre Haziran ayında işsizlik oranı mevsimsellikten arındırılmış bazda %10.2’den %10.9’a yükseldi. Asıl çarpıcı olan ise sanayi sektörlerlerinde aylık bazda 56 bin kişi, inşaatta 66 bin kişi ve tarımda 129 bin kişilik kayıp var. Hizmet sektöründe yaşanan 28bin kişilik istihdam artışı ise son sekiz ayın en düşüğü. Önümüzdeki dönemde de ekonomik aktivitede ciddi bir canlanma görmememiz işsizlikte Haziran sonrası aylarda da çift haneli oranlarda kalacağımızı düşündürüyor.

issizlik

Devam edeceğiz…

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları