Sosyal Medya

Tek suçlu Rusya mı?

29 Haziran 2016

Turizm Bakanlığı Mayıs ayında ülkeye giren yabancı turist sayısının geçen senenin Mayıs ayına göre %34.7 düşüş gösterdiğini açıkladı. Rusya ile ilişkilerin normalleşme girişimi esnasında açıklanan veri ilişkilerin düzelmesinin turizmde kan kaybını durduracağı umudunu doğurdu. Biraz detayına indiğimizde durumun pek de öyle olmadığı sonucunu çıkardık. Açıklanan verilere bölgeler bazında bakıldığında ne demek istediğimiz çok net anlaşılıyor.

Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelen turist sayısının geçen seneye oranı %-45.1. Bunun içerisinde geçen senenin aynı dönemine göre %91.8 düşüş gösteren Rusya da var kabul. Ancak diğer bölgelere baktığımızda Avrupa’nın tamamından gelen turist sayısında %33.3, Afrika, Asya ve Amerika’dan gelen turist sayısında sırayla %20.6, %20.2 ve %33.1 düşüş görüyoruz. Öyle görünüyor ki Rusya ile ilişkilerin gergin olması etkili olmuş ancak düşüşte terörizmin yarattığı korku başta olmak üzere Rusya ekonomisinin zayıf seyri, Avrupa ekonomisindeki cılız toparlanma ve güneydoğuda tansiyonun devam etmesi etkili olmuş. Öte yandan bir iyi haber vermek gerekirse İsrail’le ilişkilerin düzelmekte oluşu Mayıs ayında %28.3 artan gelen turist sayısını daha da yukarılara taşıyabilir.

Mayıs ayında Rusya’nın toplam gelen yabancı turist içindeki payı %1.65 olmuş. Bu oran iki sene önce yani hem jet gerginliği olmamış hem de Rusya’da zayıflık barizleşmemişken %17.8 idi. Öte yandan Almanya’nın payı %17.2 ile pek de düşüş göstermemesine rağmen Almanya’dan gelen turist sayısı Mayıs ayında geçen seneye göre %31.5 düşüş göstermiş. Bu da gösteriyor ki turizmin canlanmasında sadece Rusya veya çevre ülkelerle ilişkilerin düzeltilmesi değil Türkiye’nin güvenli ve istikrarlı bir ülke haline getirilmesi ve bunun dünyaya iyi anlatılması hayati. Uluslararası ilişkilerin işin içine girdiği her konuda olduğu gibi bu da kolay veya hemen sonuç alınacak bir süreç değil. Ancak yılın ilk dört ayında turizm gelirlerinin geçen senenin aynı ayına göre %19.7 düşüş gösterdiğini ve yaz aylarında düşüşün en azından ikiye katlanabileceğini göz önünde bulundurursak bir an önce harekete geçmek ve en önemli dış finansman kaynağımızı yeniden canlandırmak hayati önem arz ediyor.

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları