Sosyal Medya
**8*

Milli Piyango ihalesi neden ertelendi, bundan sonra ne olur?

13 Ekim 2016

Dün Milli Piyango ihalesinin uzatılabileceğini yazmıştım. Özelleştirme İdaresi beklendiği gibi Kasım’da yapılması planlanan ihaleyi Mart 2017’ye erteledi.

Böylece daha önce 3 kez ihaleye çıkılan Milli Piyango’da ihale süreci bu yıl da ikinci kez uzatılmış oldu.

Yeni plana göre ön yeterlilik son başvuruları 10 Şubat 2017, son teklif verme tarihi 10 Mart 2017’de olacak.

İhalenin neden uzatıldığına gelince…

Bir kere ihaleye katılacak hiçbir firma henüz sürece hazır değil. Hem teknik açıdan hem de mali olarak.

Mali açıdan en büyük sorunlardan şartname gereği ihale bedelinin vadeli ödenmesi durumunda şart koşulan teminat mektupları. İhaleye girecek firmalar, bankalardan bu büyüklükte bir ihale için teminat mektubu almakta zorlandılar. Ayrıca, son aylarda dövizde yaşanan yükseliş ve Moody’s sonrasında artan finansman maliyetleri Milli Piyango’ya talip şirketlerin planlarını alt üst etti.

Aslına bakarsanız Milli Piyango bu talihsizliği diğer iptal edilen ihalelerde de yaşamıştı. İlk ihale 2009’da küresel krize denk geldi. Aralık 2015’te  Net Şans-Hitay OGG ‘nin 2.8 milyar dolara kazandığı ihale sonrasında döviz yükselişe geçmiş ve finansman sağlanamamıştı. Kısacası, piyasa koşulları Mill Piyango’ya şu ana kadar pek yardımcı oldu denemez.

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi ihalenin şu anki en güçlü adayları Net Holding, Taşyapı, Ahlatçı Grubu ve Bilyoner.. 2 milyar doların üzerinde çıkması beklenen bir fiyat bu şirketlerin hepsi için büyük bir miktar. Dolayısıyla ortak girişim gruplarına ihtiyaç var. Kendi aralarında da temaslarda bulunan firmalar bir sonuca ulaşamadı. Geçmiştekilerin aksine bu grupların hiç biri henüz yabancı bir ortak da bulamadı.

Dolayısıyla finansman, yerli ve yabancı ortak arayışlarının netice vermemesi ve birlikte çalışılacak operatörlere ilişkin sıkıntıların çözülememesi ile ihale bir kez daha iptal oldu.

Şimdi bundan sonra ne olur?

Anlaşılan Özelleştirme İdaresi, ihale şartnamesini yeniden gözden geçirecek ve teminat mektubu gibi bazı koşullar yumuşatılacak. Bu yolla ihale ile ilgilenebilecek yeni adayların da çıkma ihtimali artacak.

Ve yine edindiğim izlenim, bu değişiklikler sonunda artık ihalenin uzatılması gündeme gelmeyecek. Yani Mart 2017 ihale için son tarih olacak!

İLGİLİ HABERMilli Piyango ihalesi yine mi uzatılacak?Milli Piyango ihalesi yine mi uzatılacak?

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları