Sosyal Medya

Sıcak para yön arıyor

19 Temmuz 2016

Alçakça darbe girişiminin ekonomiye  yansımalarını ancak gelecek haftalar içinde tartabileceğiz. Bu denklemde en önemli bilinmeyen ise “sıcak paranın” nasıl bir yol izleyeceği. Yaz boyunca zayıf turizm gelirleri nedeniyle genişlemesi beklenen cari açık ve yılda 175 milyar doları aşan vadesi gelen  F/X  borçlar Türkiye’yi sıcak paraya mahkum kılıyor. Fon yöneticilerinin piyasadan çıkma kararı alması durumunda, TL hızla değer kaybedecek, ve şirketler F/X borçlarını ödemekte zorluk çekecekler.

Böyle bir senaryo gerçekçi mi? Dün Moody’sin kredi notumuzunu indirim amacıyla gözetlemeye almasından sonra bu tehlikeye daha fazla ihtimal vermeye başladık.

Halen Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Gelişmekte Olan Ülker = GOÜ) risk iştahı devam ediyor, fakat ralli gözle görülür ölçüde yavaşladı. ABD’den gelen ekonomik verilerin güçlenmesi, ya da Çin ekonomisinin yavaşladığına dair işaretler, risk iştahını törpüleyerek global fonların  Türkiye’de kalma kararının zorlaştırabilir.

En son olarak ise TL’nin bu denli baskı altında olduğu bir ortamda, TCMB’nin  faizleri indirerek getiriyi azaltması yanlış bir karar olacak. Reuters anketine göre Banka bugün de O/N borç verme faizini 25  puan kesecek, ki bu senaryoda TL daha fazla değer yitirebilir.

İLGİLİ HABERMoody's: Türkiye'nin notu 'çöp' seviyesine düşürülebilirMoody’s: Türkiye’nin notu ‘çöp’ seviyesine düşürülebilir

En önemlisi, fon yöneticilerine “fikir satan”  global yatırım bankalarının öğütlerine kulak vermeliyiz, bunlar da genel kanaatin oluşmasında etkili oluyor. Bu araştırmada Financial Times’de çıkan bir makale ve diğer kaynaklardan yararlanarak önde gelen yatırım bankalarının Türkiye  önerilerini sizin için derledik. Çoğunluk temkinli bir karamsarlık içinde, ama iyimserler de var.

HSBC (Londra):  Uzun sürecek politik belirsizlik özel sektör harcamaları ve sabit sermaye yatırımlarını olumsuz etkileyebilir. 2016 büyüme öngörümüz olan %2.9’u aşağı revize etmemiz  gerekebilir. Sıcak para kaçışlarına çok dikkat edeceğiz, çünkü bunlar enflasyon dinamiklerini olumsuz etkileme potansiyeline sahip. TCMB gevşeme niyetinde olacak, fakat bugün faiz indirimi beklemiyoruz. Halihazırda yıl sonu dolar/TL tahminimiz 3.00.

Citi’den Luis Costa:  Türkiye’de  darbe girişimi diğer GOP’ları etkilemez. Önümüzdeki 48 saat çok kritik, yatırımcının ruh halinin ne kadar zarar gördüğünü ölçeceğiz. Halihazırda swaplar  ve TL cinsinden uzun vadeli DİBS’de bir miktar getiri artışı (satış) öngörüyoruz. TCMB’nin şok faiz artırmı olasılığı var, ama bunun ne denli gerçekçi olduğunu kaçan sıcak para miktarı belirleyecek.

UBS Servet Yönetimi:  Darbe girişiminin TL cinsinden varlıklar üzerinde kısa vadeli etkisi sınırlı olacak. Global risk iştahı yüksek, dolar/TL yeniden 2.90 düzeyine geri döner. Fakat, bu vakanın tüm TL cinsinden varlıklarda politik risk primini yükselttiğini de ihmal edemeyiz. Orta vadede, Fed’in Aralık ayında faiz artırmasını bekliyoruz ki Türkiye gibi cari açık sorunu olan ekonomiler için ciddi bir tehlike teşkil edecektir. Halen 6-12 aylık dolar/TL tahminimiz olan 3.10’u yukarı revize etme olasılığını değerlendiriyoruz.

İLGİLİ HABERPiyasalar nasıl sakinleşir?Piyasalar nasıl sakinleşir?

UBS Yatırım Bankası:  TL cinsinden varlıklar için “endeks ortalaması üstünde pozisyon al [overweight]” önerimizi muhafaza ediyoruz. Çünkü darbe girişimi başarısız oldu, bu vakanın ekonomiye yansımaları olumsuz fakat sınırlı kalacak ve BİST-100 9 F/K ile MSCI GOP ortalaması olan 12’ye göre oldukça ucuz. Orta vadede sermaye kaçışı, ekonomik yavaşlama ve düşen şirket karlılıkları bizi kaygılandırıyor.  Darbenin turizm gelirleri üstünde negatif bir etkisi olacak, halen GSYIH’nın %4.6’sı olan cari açık tahminimizi yukarı revize etmemiz gerekebilir.

Goldman Sachs:   Darbe girişimi başarısız oldu, ama durum normale döndü diyemiyoruz. Yatırımcıların risk algısı etkilenmeye devam edecek. Bankalar kredi spredlerinin genişlemesine çok hassas. Belirsizliğin sürmesi fonlama maliyetini yukarı iterek bankaları zorlayabilir.

JP Morgan:  Erken seçim ihtimalinin yükseldiğine inanmıyoruz, fakat sıcak para akımlarının azalması ve zayıf turizm yüzünden ekonomi bir miktar zarar görecek. Bugün PPK’da hala 25 baz puan faiz indirimi bekliyoruz, ama 50 puan açıklanırsa da şaşırmayız. Dövizin ilerleyen günlerde (dolar/TL) 2.98-3.00 arasında istikrar kazanmasını bekliyoruz.

Rabobank’dan Piotr Matys:  Darbe girişimi önlendi, ama testi kırıldı. Türk hisseleri ve DİBS uzun sürecek bir belirsizlik bulutu altında hareket edecek. TL’de oynaklığın sürmesini bekliyoruz. Eğer önümüzdeki aylarda hukuk ihlal edilirse, sıcak para kaçışı kuvvetlenir ve dolar/TL seneyi tarihi diplerde bitirebilir.

Henüz TL’yi terketmek için erken olduğu düşüncesindeyiz. Darbe girişimi ardından Türkiye daha istikrarlı bir görünüm kazandı. Diğer GOÜ’de bono-tahvil getirileri tarihi diplere doğru salındıkça, Türkiye bir kez daha cazip görünebilir.

BNP Paribas:  TCMB kararı   dövizin hareketine bağlı olacak. Eğer TL değer kazanmaya başlarsa, Banka rahatlıkla koridorun tavanını aşağı çekebilir.

Barclay’s:  Cumhurbaşkanı Erdoğan bu fırsatı daha fazla güç edinmek için kullanabilir. Şimdiden bir kaç AKP’li bakan darbenin bir nedenini  de parlamenter sistem olarak işaret etti. Erken seçim riskinin yükseldiğine inanıyoruz. Genelde yüksek seyredecek politik belirsizlik ve gevşek para politikası bekliyoruz ki TL’nin değer yitirmesine yol açabilir.  Halen temel senaryomuzda yer almasa da olası bir kredi notu indirimi risklerin yükselmesine neden olacaktır.

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları