Sosyal Medya

Bu kabus ne zaman bitecek?

15 Kasım 2016

Trump’ın beklenmedik zaferi Wall Street borsaları ve ABD ekonomisi için Milli Piyango’da büyük ikramiyeye dönüşebilir, ama Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) grubu için bir felaket olmaya doğru gidiyor. ABD doları ve DİBS getirilerinin yükselmesi, GOÜ F/X ve çok borçlu şirketleri zorlayacak. Sistemden para kaçışı da sarsıntılara yol açabilir. Bu kabus ne zaman bitecek?

Salı sabahı Asya’da Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık DİBS getirilerinde hafif bir geri çekilme gözlendi. Dolar Endeksi geçen sene Aralık ayında eriştiği 100 zirvesinin biraz gerisine düşerken, dün New York seansında %2.30’u sınayan 10 yıllık getiri ise halen %2.20 civarında.

İLGİLİ HABERGlobal piyasalarda Trump fırtınası duruluyor mu?Global piyasalarda Trump fırtınası duruluyor mu?

Bloomberg’e göre, GOP’da satış var, ama panik yok. Hedge fiyatları hala Çin Borsası’nın çöktüğü Ağustos 2015 döneminin altında, volatilite ise henüz son GOP çalkantısının yaşandığı Şubat 2016 zirvelerine yakınsamadı. 2016 yılı boyunca GOP’a para yağdı ve bu fonların büyük kısmı bono-tahvil varlık grubuna girdi. ABD başta Gelişmiş Ülkeler’de DİBS getirilerinin çok uzun süre düşük, hatta negatif seyredeceği algısı GOÜ getirilerini göreceli cazip düzeye taşımıştı. Ama, Trump’ın altyapı harcama ve vergi indirimi planı ABD’de bütçe açıkları ve enflasyonu azdırarak bu görüşü kökünden değiştirebilir.   Morgan Stanley’e göre GOP’daki fonların belki  %70’i doların değer artışına karşı hedge satın almamış, uzun soluklu bir ralli panik satışlara yol açabilir.

İLGİLİ HABERSöyleşi: Dövizin ateşi nasıl düşer?Söyleşi: Dövizin ateşi nasıl düşer?

Piyasalar Trump yönetiminin planlarını yeterince fiyatladı mı?

Morgan Stanley ve Citigroup bu soruya hayır cevabı verirken Trump’ın korumacı vaatlerini tutarak küresel büyümeye darbe vuracağını varsayıyorlar. Julius Bear Yerel Piyasa Sabit Getirili Menkul Kıymetler Fonu yöneticisi McNamara ise Trump’ın merkeze yöneleceğine umutlu olduğu için bekleme taraftarı.

CNBC’e konuşan Societe General ve CIMB uzmanları da bono-tahvil kabusunun bir süre daha devam edeceği görüşündeler. HSBC ise daha orta yolcu bir duruş sergiliyor. Satışlar devam edebilir, ama ödemeler dengesi güçlü GOÜ tsunamiden zarar almadan kurtulacak.

Öte yanda HSBC’nin ABD 10 yıllık tahvil faizi için bir yıl içinde %2.50 hedefini güttüğünü de hatırlatalım. Zaten, %2.50 artık kısa vadeli hedef haline geldi. Bir dizi  kurum, ABD getirilerinin şimdi değil, ama 2017 içinde bu düzeyi sınamasının nerdeyse kesin olduğunu ifade ediyor.

WSJ’ın yeni ekonomistler anketine göre, 2017 yılında büyümenin %1.5’ten %2.2’ye, enflasyonun ise 2017’ye %2.2, 2018’de %2.4’e tırmanması bekleniyor. Bu tahminler gerçekleşirse, ABD’de DİBS getirilerinin daha da yükselmesi kaçınılmaz olur. Fed’in parasal sıkılaştırmayı hızlandırdığı bir ortama gireriz, ve yatırımcıları uzun vadeli tahvil tutmak için pozitif vade farkı, yani prim ister. Enflasyonun %2.2’ye varıp yükseleceği bir dünyada bu prim herhalde en az 50-80 baz puandan aşağı kalmaz ve 10 yıllık DİBS’de getiri %3’e varabilir.

Bu öngörü artık nerdeyse tamamen döviz borçlanarak ayakta duran bir çok GOÜ firması için çok korkutucu, çünkü 2016 başında Fed’in ilk faiz artırımı ile birlikte GOÜ bono-tahvil ihraçlarının durduğu ve banka kredilerinin de yavaşladığını gördük. Bu kez Fed’in  sıkılaştırması yanında, dolar ve ABD faizleri de yükselecek. Bu senaryoda GOP’da kabus uzun süre bitmez.

Ama şimdilik kaydı ile bu senaryoya kesin diyemeyiz. Trump’ın önce kendi ekibini seçip vergi planı kesinleştirmesi, ardından da bütçe açıklarını pek sevmeyen Kongre’deki Cumhuriyetçiler ile uzlaşması lazım.  Bu süre zarfında, kapalı kapılar ardında Beijing ile bir takım pazarlıklar da başlar diyoruz. Trump duruşunu yumuşatırsa, kabus biter, ama bunu kim garanti edecek?

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları