Sosyal Medya

Fed faiz artırmaya cesaret edebilir mi?

22 Temmuz 2016

Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP)  2012’den bu yana hasret kaldığımız bir ralliye şahit oluyoruz. Bu ralli Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ) büyüme sıkıntısını atlattığı görüşünden çok, Fed başta büyük merkez bankalarının çok uzun süre para politikasında sıkılaştırmaya gidemeyeceği bahsini yansıtıyor. Ehh, bu durumda Gelişmiş Ülke DİBS getirileri hep ekside kalacak ve   para GOP’a akacak. BoJ, BoE ve AMB özelinde bu teze itirazımız yok.

Gerek Moody’s, gerekse S&P GOÜ’de gittikçe şişen kredi balonuna karşı uyarılar yapıyor ve bir gün  kreditörler borcunu asla geri ödemeyecek firmalara daha fazla para batırmanın aptalca olduğunu kavrayabilir, ama o günü ne biz ne de siz öngöremezsiniz.

Türkiye ve GOÜ açısından en kritik ve en yakın tehlike Fed’in faiz artırması, ama son 2 yılda devamlı piyasalara kafa feyki atan Fed hakkaten faiz artırmaya cesaret edebilir mi?  Temmuz ayında FOMC’in böyle bir karar almaya cesaret edemeyeceği ya da gerek duymayacağı kesin. Ama Eylül geldiğinde durum çok başka olabilir. Fed’in Eylül’de düğmeye basması için 3 gerekçe  öne sürebiliriz.

ABD EKONOMİSİ GÜÇ KAZANIYOR

Dün açıklanan ikinci el konut satışları Şubat 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, ilk işsizlik başvuruları da 43 yıllık dip yaptı.  Ekonomide inşaat sektörü uzun aradan sonra ilk kez GSYIH’ye net katkı yaparken, sanayi sektöründe daralmanın da bittiğini söyleyebiliriz. İstihdam kazançları Temmuz’da 200 bin civarında gerçekleşerek, tüketimi bir miktar daha körükleyebilir. Halen perakende satışlar yıllık %2.5 gibi hiç de küçümsenmeyecek bir tempoda büyürken, Atlanta Fed’in 2Ç GSYIH öngörüsü %2.4. Eğer ekonomi biraz daha hızlanırsa, ilerleyen dönemde enflasyonun patlamasından korkan Fed Eylül’de önalıcı faiz artımını düşünebilir.

ENFLASYON YÜKSELİYOR

Son rapora göre çekirdek TÜFE şimdiden %2.3’e erişti, eğer başkanlık seçimleri iç talebi frenlemezse, daha da yükselmesi mümkün. Ücretlerde ise son 2 aydır Y/Y artış var. Bej Kitap’da kalifiye işçi ücretlerinde artış kaydediliyor. Temmuz tarım-dışı istihdam verileri çok kritik olacak. Eğer yıllık ücret artışları %3’e doğru hareketlenirse, Fed çok endişelenecek.

TAHVİL BALONU OLUŞUYOR

ABD DİBS getiri eğrisinin yükselen enflasyona tepki vermemesi bir ölçüde alışılmamış değil, çünkü Japon ve Alman DİBS getirileri çok düşük ve arbitraj yapılıyor. Ama junk tahvil getirileri çok hızlı düşmeye başladı. Yatırımcılar temerrüt riski ve geri ödeme kapasitesine bakmadan bu düşük kredi notlu SGMK’ları kapıyor. Bu durum Fed’i çok korkutuyor olabilir, çünkü risk iştahının aniden düşmesi halinde, fonlar ağır zarara uğrar ve kaldıraçlı oldukları için  bankaları tehdit altına düşürebilir.

Belki de en önemli nokta şu:  Fed bir an önce olağanüstü para politikasından çıkmak istiyor ve Çin ekonomisinin istikrara kavuşması ile piyasalarda gözlenen rehavet ona Eylül’de istediği fırsatı verecek. İkinci faiz artırımı FOMC’nin kredibilitesini de restore ederken, piyasaları daha kolay kontrol etmesini sağlayacak.  Bu arada, fed funds futures Aralık’da faiz artırım olasılığını %50’ya kadar yükseltti, hani haberiniz olsun.

Fed “Yapar” demiyoruz, ama ABD’den güçlü veri akışı devam ederse, Türkiye başta GOP’dan ani para kaçışına karşı uyanık olun diyoruz.

İLGİLİ HABER“Fed Eylül’de faiz artırımına hazırlanıyor”

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları