Sosyal Medya

AKP’ye şans tanıyın

21 Temmuz 2016

Hayatım boyunca muhalif oldum ve yerde yatana tekme atmaktan da kaçındım. Bu satırları okurken şaşıracak ve bana galiz küfürler savuracaksınız, ama ben yine de bildiğimi okuyacağım:  AKP’ye bir şans daha tanıyın. OHAL ilanı Türkiye’de demokrasinin bittiği anlamına gelmez, gelişmeleri takip edip temkinli olmakta fayda var. Ama, AKP’nin tutumundan bağımsız olarak ekonomide hasar gün geçtikçe ağırlaşıyor ve piyasalarda çalkantının sonuna yaklaşmadık bile.

Öncelikle bu darbe girişiminin Erdoğan’ın kurguladığı bir tiyatro olduğu palavrasına zerre kadar inanmıyorum. Bu millet komplo teorileriyle o kadar zihni tecavüze uğradı ki artık hayal ve gerçeği ayırt edemiyor. Bu darbe Türkiye’yi bir kanser gibi saran din kökenli bir çetenin son çırpınışı idi. Ben Türkiye’de hala TSK’ne sadık nadir vatandaşlardan biriyim ve Genel Kurmay dahi FETÖ’nin varlığını kabul ediyorsa bana yeter. Ayrıca, hatırlatayım, FETÖ dışında PKK ve IŞİD’le de mücadale etmek zorundayız; Ordu ve polisin yarısı PERT olmuşken.

Öyleyse, suikastten 15 dakika ile canını kurtarmış, en yakın yaverleri ona ihanet etmiş, elleriyle büyüttüğü  Hakan Fidan’cığı darbe istihbaratın ondan esirgemiş bir cumhurbaşkanının da ruh haline biraz empati yapmak lazım.

Evet, OHAL Türkiye’de demokrasinin sonu olabilir, ama bu bir niyet okuma. Somut kriterler koyalım ortaya. Mesela kaç kişi  gözaltına alınırsa, AKP “malum şüphelileri” temizliyor diyeceğiz? 100 bin kişi? Mesela, Meral Akşener gözaltına alınırsa, ben AKP’ye yine kötü not veririm. Dün  Prof Sedat ve Vedat Laçiner kardeşler gözaltına alındı, işte kötü not.

CHP’nin Pazar günü Taksim’de yapacağı mitinge izin verilmezse, kötü not.

Hele Yeni Şafak’ın iddia ettiği gibi 8 bin şirkete kayyum atanacak, Kamu Personel Rejimi değiştirilip 10 binlerce memur ve işçiye yol verilecekse, tamam ben de AKP’ye empati duymaktan vazgeçerim.

İdam cezası bizi AB’den kopartır, kötü not. Fethullah Gülen iade edilmedi diye İncirlik’i ABD jetlerine yasaklama, pire uğruna yorgan yakma. Kötü not değil, ama akılsızca.

En önemli sınav ve turnusol kağıdı:  Bu fırsattan istifade partili başkanlık tasarısı TBMM’ne inerse, AKP’den ümidi keserim.

O zamana kadar?  Bekleyeceğim. Dedim ya, en kötü AKP’yi binlerce defa Gülen’ci darbecilere tercih ederim. Yanlış anlaşılmasın, darbenin başında TSK Komuta Kademesi olsa, tercihim değişmezdi. Ben kendimi çok iyi biliyorum kardeşim, Küçük Şeytan’la Büyük Şeytan’ı çok iyi ayırt ederim.

AKP’yi eleştirmiyorum, sadece ikaz ediyorum. OHAL’in ağır bir ekonomik bedeli olacaktır. Öncelikle, yatırımcılara, işdünyası ve topluma siyasetin uzun süre normalleşmeyeceğine dair güçlü bir mesaj verildi. Bu şartlar altında sıcak para ve kredi akımları akamete uğrar, işinsanı yatırımları geciktirir, millet ev ve araba almadan önce iki kere düşünür. Turizm sezonu zaten sizlere ömür, 3-4Ç2106’da bu ekonomi yavaşlar.

İkinci darbe bankalar ve kredi kanalından gelecek. S&P şimdiden not indirdi. OHAL’in ardından Moody’s de muhtemelen aynı yola sapacak. Bankaların kredi maliyeti yükselecek, finans-dışı kesimin krediye erişimi kesilecek. AB bankaları zaten 1 trilyon Euru’yu aşan donuk krediler yüzünden kredi vermekte zorlanıyor, işte bahane, Türkiye kredisini daha pahalıya sat.  Dolayısı ile TCMB ne yaparsa yapsın, içeride kredi maliyetleri pahalılaşacak, belki bazı firmalar ödeme güçlüğüne düşecek.

Barclays’in ardından JP Morgan da kredi notumuzun düşmesi halinde endeksleme yöntemi ile yatırım yapan fonların Türkiye’den çekmek zorunda kalacağı parayı hesapladı. Toplam fatura 13 milyar dolar. Ödemeler dengesi zaten turizm gelirlerinin zayıflaması nedeniyle baskı altında kalacak, sonbahar geldiğinde TL’nin iyice gerilemesi söz konusu.

Peki çare yok mu kardeşim? Bu vatanı hain çeteler ve din bezirganlarından kurtarmanın bedeli fakirleşmek mi olmalı?  Kader bize ikinci bir kurtuluş savaşı verirken bir de ekonomik krizle boğuşmamızı mı yazdı?  Kesinlikle hayır. Öncelikle, ne yapılacaksa muhalefetle koordinasyon içinde yapılmalı, TBMM muhakkak devrede tutulmalı ve azgın AKP’li kalabalık meydanlardan çekilmeli. Batı ile ilişkiler çok önemli, çünkü para ordan geliyor.

Eğer özel sektörde operasyon yapılıp kayyum ataması uygulaması yaygınlaşırsa, bu işi bağımsız komisyonlara devredip, el konulan şirketlerin yaşatılması hayati önem arzediyor.

Ama daha önemlisi,  AKP halktan açıkça fedakarlık istemeli. Evet artık sağlam bir kemer sıkma paketi açıklamanın zamanı geldi. Bütçede GSYIH’nin %2’si kadar faiz-dışı fazla üretecek bir tasarruf paketi ve TCMB’nin derhal faizleri 300-400 baz puan artırması yatırımcılara korkunç bir güven verir ve parayı bir kez daha Türkiye’ye çeker.

Bu arada, bu darbeyi ABD yapmadı. ABD yapacak olsaydı, görürdünüz ebenizin örekesini, bana da dün akşam CIA söyledi.

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları