Sosyal Medya

Enflasyon katılaşıyor, devaluasyon beklentisi sürüyor

15 Temmuz 2016

TCMB aylık Beklenti Anketi reel ve finans sektörlerinden katılımcıların ekonominin geleceği hakkında ne düşündüğü açıklayan en önemli yol haritası. Eğer Temmuz ayı sonuçlarına bakarsak, TCMB’nin aşırı gevşek para politikası sonucu  enflasyon öngörüleri katılaşırken, TL’nin değer kaybedeceği tahminleri de devam ediyor. Üstelik BDDK verilerine göre  düşen faizlerin kredileri hızlandırdığına dair en ufak bir kanıt da yok.

ati2

Beklenti  Anketi’nde ilk göze çarpan, yıl sonu TÜFE tahmininin bir kez daha yükselerek %7.64’ten %7.81’e sıçraması. 12 aylık öngörü ise %7.60’da kalmış, ama 24 aylık öngörü bir kez daha yükselerek, %6.95’ten %7.03’e zıplamış. Yani, Türkiye 2 yıl daha TCMB’nin hedefi olan %5 enflasyon ile tanışamayacak. Enflasyon beklentileri kemikleşti derken bunu kastediyoruz. Ekonomik aktörler TCMB veya Ankara ne söylerse söylesin, %5 enflasyon hedefine inanmıyor ve maliyet ve fiyatlama hesaplarını EN AZ %7 enflasyon gerçekleşecekmiş gibi yapıyor. Bu durum da ekonomide kısır döngü yaratarak, enflasyonla mücadeleyi zorlaştırıyor.

İLGİLİ HABERUYARI: Dolar/TL'de yukarı atak riski artıyorUYARI: Dolar/TL’de yukarı atak riski artıyor

Ayrıca, enflasyon beklentilerinin kemikleşmesi TCMB’nin para politikası açısından da problem yaratıyor. Halen ortalama fonlama faizi %8.20 civarında, yani nominal faiz yıl sonu enflasyonu ile nerdeyse başabaş, reel faiz sıfıra yakın. Bu yüzden bankalar TCMB’nin O/N borç verme faizindeki indirimlerini mevduat ve kredilere yansıtamıyorlar, yansıtsalar, TL mevduat bozulup vatandaş dövize kaçacak.

Beklenti Anketi’nde ikinci ayrıntı ise sene başından bu yana dolar/TL nerdeyse yatay bir seyir izlemesine rağmen, devaluasyon beklentisinin giderilemediği. Ankete katılanlar  yıl sonunda dolar/TL kurunu 3.05, 12 ay sonra 3.19 olarak tahmin ediyor. Yani katılımcılar bir yılda %10 civarında devaluasyon bekliyor ki, bu da TL mevduatın halen dolarla karşılaştırıldığında sıfır getiri sunduğunu gösteriyor. TCMB’nin faizleri düşürmesinin TL’nin koruma kalkanını zayıflattığını söylerken bunu kastediyoruz. Küresel risk iştahının azalıp, sıcak paranın Türkiye’den çekilmesi halinde, yerli birikimciler hızla TL’den kaçıp dövize dönerek TL’de hızlı ve TCMB tarafından önlenmesi  zor değer kayıplarını tetikleyebilir.

Ve en son soruyu soralım:  TCMB’nin 170 puana varan faiz indirimleri kredi hacmini hızlandırmış mı? Cevabımız hayır, aşağıdaki tablodan göreceğiniz gibi, yılın ilk yarısında kredi hacmi artışı %5.4 ile sınırlı kalarak son yılların en zayıf düzeyine gerilemiş.

ati3

Özetle, beyhude  faiz indirme ısrarı, hem döviz piyasasında istikrarsızlık riskini artırıyor, hem enflasyonu kemikleştiriyor, hem de ekonomiye hiç faydası dokunmuyor. Vazgeçmenin zamanı gelmedi mi?

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları